tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Klimatické zmeny už majú vplyv na chov dobytka, napríklad prostredníctvom účinkov na úžitkovosť a dobré životné podmienky zvierat v dôsledku tepelného stresu alebo prostredníctvom znížených a meniacich sa základov krmiva. Ak sa nedosiahne požadované zníženie emisií, očakáva sa, že priemerné teploty v Rakúsku do roku 2100 stúpnu o 5 °C (ZAMG, 2021). V Rakúsku sa s nárastom o 2 °C už zvýšili viac ako v iných krajinách sveta. Na dosiahnutie klimatickej neutrality v EÚ do roku 2050 sa majú použiť rôzne politické opatrenia (zelená dohoda EÚ, stratégia z farmy na stôl, parížske klimatické ciele ...). Do roku 2030 sa majú emisie znížiť o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

V Rakúsku bol sektor poľnohospodárstva zodpovedný za približne 10,8 % priamych emisií skleníkových plynov (ekv. CO2) v roku 2020, čo je pokles o 16,3 % od roku 1990 (Umweltbundesamt, 2022; https://www.umweltbundesamt.at/filadmin/site/publikationen/rep0816.pdf). Približne polovicu poľnohospodárskeho ekvivalentu CO2 možno pripísať tráviacemu procesu prežúvavcov (UBA, 2023).

Kde je sektor hovädzieho dobytka? Čo robí Rinderzucht AUSTRIA?

Pre celý sektor hovädzieho dobytka (dojnice a ostatný hovädzí dobytok) ekv. CO2 v Rakúsku od roku 1990 klesol približne o 15 % (Hörtenhuber a kol., 2022). Pokroky v genetike a zlepšené hospodárenie na farmách zvýšili celoživotnú produkciu rakúskych dojníc za posledných 10 rokov o približne 10 000 kg, pričom medzi rokmi 1980 a 2020 sa zdvojnásobili (Fürst a kol., 2022). Redukcia stáda dojníc a zvýšenie efektivity prispeli k zníženiu ekvivalentu CO2 o približne 40 % na kg vyprodukovaného surového proteínu za posledných 30 rokov (Hörtenhuber a kol., 2023). Rakúska produkcia mlieka patrí medzi klimaticky najšetrnejšie na svete (Leip a kol. 2010). Významne k tomu prispieva produkcia bez GMO a vysoký podiel krmív z vlastných fariem.

RINDERZUCHT AUSTRIA zastupuje záujmy viac ako 22 000 rakúskych chovateľov dobytka. Členmi sú chovateľské zväzy, štátne kontrolné zväzy, poľnohospodárske komory, inseminačné organizácie a plemenárske pracovné skupiny. Nezávislá zastrešujúca organizácia bola založená v roku 1954 ako „Ústredný zväz rakúskych chovateľov dobytka“. Najdôležitejšie úlohy sú: zastupovanie záujmov, vedenie účtovníctva stáda, testovanie úžitkovosti, odhad plemennej hodnoty, marketing, výskum, vzdelávanie.

 

Z Rinderzucht preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Ilustračná snímka: rinderzucht

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov