tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Kŕmna prísada Bovaer údajne znižuje emisie metánu z dobytka. Aký je však vedecký status? Téme sa venoval Dr. Martin Hünerberg z Univerzity v Göttingene.

Tento článok sa prvýkrát objavil v týždenníku pre poľnohospodárstvo a vidiecky život.

Zootechnická kŕmna prísada Bovaer údajne znižuje emisie metánu kráv. Ako to funguje, Dr. Hünerberg?

Metán sa tvorí v predžalúdku prežúvavcov mikroorganizmami archaea. Ide o mikroorganizmy, ktoré sú svojou veľkosťou podobné baktériám a svoju energiu získavajú z tvorby metánu. To prebieha v niekoľkých krokoch, z ktorých každý zahŕňa rôzne enzýmy a koenzýmy.

Aktívna zložka lieku Bovaer sa nazýva 3-nitrooxypropanol (NOP). NOP je schopný inhibovať predposledný krok tvorby metánu: blokuje enzým, ktorý je absolútne nevyhnutný pre tvorbu metánu. Metán sa potom môže tvoriť len v obmedzenej miere a v predžalúdku sa nachádza oveľa menej archeí.

Ako Bovaer ovplyvňuje zvieratá a životné prostredie?

Bovaer obmedzuje tvorbu metánu v bachore. Metán je veľmi silný skleníkový plyn. Je 28-krát škodlivejší pre klímu ako rovnaké množstvo oxidu uhličitého. Relatívne malé zníženie globálnych emisií metánu má preto silne pozitívny vplyv na klímu. Nemá žiadny účinok na zvieratá, ktoré sú kŕmené Bovaerom, ak je podávaný v odporúčanom dávkovaní.

Takže farmári môžu produkt bezpečne používať pri kŕmení?

 V zásade áno. Bovaer je schválený ako kŕmna doplnková látka v EÚ od roku 2022. Na získanie tohto schválenia musí každá prísada prejsť rozsiahlymi testami – najskôr v laboratóriu a potom v praktických testoch.

Existujú štúdie o kŕmení počas dlhších časových období?

Áno, existujú štúdie, v ktorých bol Bovaer podávaný celé mesiace. Nepoznám žiadne údaje o kŕmení počas niekoľkých laktácií alebo celej životnosti hovädzieho dobytka alebo kráv.

Existujú výhody alebo nevýhody?

„Jediná“ výhoda je zníženie emisií metánu približne o 30 %. Menšou nevýhodou je, že ide o synteticky vyrábanú prísadu. Nie je preto schválený pre ekologické farmy.

Čo treba brať do úvahy pri kŕmení?

Je dôležité podávať Bovaer nepretržite. Keď sa prestane podávať, emisie metánu sa opäť zvyšujú. Bovaer má zmysel používať v plnom TMR, aby ho dobytok prijímal priebežne počas celého dňa.

Je podľa vás reálne, že toto doplnkové kŕmenie ocení trh?

Dodatočné náklady, ktoré vznikajú pri používaní Bovaer, nie sú kompenzované vyšším výkonom. V tomto smere je v súčasnosti jediným spôsobom, ako pokryť dodatočné náklady, vyšší príjem za kilogram mlieka. Myslím si, že sú niektorí spotrebitelia, ktorí sú ochotní zaplatiť o niečo viac za mliečne výrobky šetrné ku klíme. Neviem povedať, koľko ľudí to je a kde je hranica finančnej tolerancie.

Alternatívnym spôsobom financovania by bola priama dotácia fariem, ktoré používajú látky znižujúce metán alebo ich začlenenie do obchodovania s emisiami. V Nemecku momentálne nevidím ani jedno. Preto zostáva jediným pokusom kompenzovať dodatočné náklady priamo prostredníctvom vyššej ceny mlieka. Nemožno očakávať, že poľnohospodári, ktorí sa aktívne podieľajú na ochrane klímy, budú znášať všetky dodatočné náklady sami.

 

Z topagrar.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Lütke Hockenbeck

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov