Piatok 06.decembra 2024, meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz

Vion spolupracuje s vedcami na analýze ukazovateľov kvality tuku zo snímok zhotovených fotoaparátom. Poľnohospodári by tak mohli pridať kvalitu tuku k údajom o chove a krmive.

Vion je medzinárodne pôsobiaca spoločnosť mäsového a potravinárskeho priemyslu so sídlom v Boxteli v Holandsku. Patrí medzi najväčších producentov mäsa v Európe s výrobnými závodmi v Holandsku, Nemecku a Belgicku.

V rámci pilotného projektu spoločnosť Vion Food Group používa kameru na bitúnkovej linke na svojom bitúnku Boxtel na meranie kvality tuku v jatočných telách ošípaných. Podľa Ronalda Klonta, ktorý vedie oddelenie výskumu a vývoja mäsiarskej spoločnosti, spoločnosť spolupracuje s Wageningenskou univerzitou.

Vedci vyvinuli algoritmy na prevod obrázkov z kamery na ukazovatele kvality tuku. Cieľom je čo najskôr pomocou kamery zmerať kvalitu tuku v bravčovom mäse v reálnom čase. Potom sa dá okamžite určiť, pre aký typ predaja sa tovar najlepšie hodí. „Týmto spôsobom možno lepšie zosúladiť ponuku a dopyt,“ vysvetlil Klont.

Farmári by mali mať možnosť sledovať kvalitu tuku online

Podľa odborníka Vionu by mali byť výsledky meraní prepojené aj s údajmi o chove a krmivách, aby bolo možné lepšie kontrolovať kvalitu tuku. Chovatelia ošípaných by si potom mohli prezerať svoje údaje priamo cez internetovú platformu Vion „FarmingNet“, aby mohli optimalizovať svoju produkciu v koordinácii s dodávateľmi krmív a chovateľskými organizáciami.

Tvrdosť tuku sa dá ovplyvniť zložením krmiva. Medzitým by sa preskúmali aj možnosti kontroly prostredníctvom chovu. Príliš mäkký tuk vedie k problémom s kvalitou ďalej spracovávaných produktov. Podľa Klonta sa na určenie tvrdosti tuku v súčasnosti musí z jatočného tela odobrať plátok slaniny, aby sa potom mohol analyzovať v laboratóriu pomocou infračervenej spektroskopie. „Vzhľadom na rýchlosť a veľký počet zamestnancov vo Vione to nie je ideálne,“ hovorí manažér. Okrem toho je v jatočnom tele vždy diera.

Projekt je súčasťou spoločného projektu „Inteligentný marketingový reťazec ošípaných“, do ktorého sú zapojené aj holandský výrobca kŕmnych zmesí Fransen Gerrits a spoločnosť na chov ošípaných Topigs Norsvin. Iniciatívu podporujú holandské sieťové organizácie Connecting Agri & Food a AgriFoodInnovation, ako aj provincia Noord-Brabant.

 

Z topagrar.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Selhorst

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov