Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Stáva sa čoraz väčším problémom presvedčiť chovateľov, aby svoje krásne plemenné zvieratá ukázali nielen odbornej, ale aj širšej verejnosti v rámci Národnej výstavy HZ, konanej počas Agrokomplexu.

S cieľom zvýšiť počet vystavených zvierat prichádza vydavateľstvo Slovenský CHOV v spolupráci s Farmárskou revue s formátom Dotkni sa života. Ide o oslovenie chovateľov, ktorý majú špičkové plemenné zvieratá vo výstavnej kondícii, v chovoch uplatňujú všetky zásady welfare, finalizujú svoju produkciu a pri jej predaji využívajú moderné prvky marketingu.

Názov Dotkni sa života v sebe skrýva zámer, že okrem tradičných návštevníkov chceme osloviť aj mladých ľudí, pôsobiacich na sociálnych sieťach s desaťtisícmi sledovateľov a ich prostredníctvom „naliať“ medzi mladú generáciu more informácií o tom, že u nás máme nemálo chovateľov ponúkajúcich napríklad špičkové vyzreté mäso na stejky či mäso do hamburgerov. Že pri tom dbajú o blaho zvierat, životné prostredie a krásu krajiny.

Dať influencerom priestor, aby si tieto krásne a zdravé zvieratá fotili, točili videá, nasnímali cestu od špičkového zvieraťa po úžasný, zdravý produkt – bielkovinovú a vitamínovú bombu.  

Zvieratá vyhovujúce týmto parametrom sme včera obdivovali v chotári obce Sebechleby v rázovitom Honte. Tunajší riaditeľ chovu Ing. Jaroslav Dóbi počas našej dišputy preukázal excelentné teoretické znalosti (je doktorandom na SPU v Nitre), ale i úžasné praktické skúsenosti v chove mäsového dobytka. Nadobudol ich dlhoročnou praxou, ale i získavaním poznatkov od francúzskych chovateľov plemien charolais a aubrac. Práve rustikálny aubrac sa ukazuje ako veľmi vhodný pre tunajšie podmienky.

Býčky tu pri odstave dosahujú hmotnosť 360 kg, čo je o 40 kg viac, ako pri plemene charolais. Napriek vysokému počtu kráv v ich korporácii (temer 600) dbajú o dodržiavanie sezónnosti telenia. Ako optimum sa im ukázali mesiace december až február. Posun k marcu tu znamená viac ochorení a vyššie hynutie teliat. Prísne dbajú o to, aby plemenník pôsobil v stáde s počtom max. 25 kráv. Koncom mája býky stiahnu zo stád a chovajú ich spoločne na pasienkoch. Zistili totiž, že chov plemenníkov v maštali má veľmi negatívny vplyv na kvalitu ich končatín. Aj mladé býky pred ich predajom či zaradením do stád ich korporácie chovajú spoločne na pasienku. Môžete to vidieť na priložených fotografiách.

Pasienky majú lokalizované pozdĺž tunajších cestných ťahov. Chcú, aby čo najviac ľudí obdivovalo ich krásne zvieratá. Pozdĺž ciest majú pútače s názvami plemien, ktoré sa tu pasú. Je to dobrý marketingový ťah, keďže tu majú i vlastnú predajňu. Nielen kvalitnej hovädziny, ale aj diviny, vlastných vajíčok z welfare chovu a jablkových štiav z jabloní, ktoré zachránili na tunajších pasienkoch. Mnohé z nich vznikli doslova vyklčovaním náletmi zarastených plôch. Za tento počin vyčistenia predtým nevľúdne vyzerajúcej krajiny si zasluhujú veľké uznanie. Novou  informáciou je, že do ich sortimentu čoskoro pribudne kvalitný med z plánovanej vlastnej veľkej včelnice.

Spolu s Ivanom Nemčovským – výkonným riaditeľom Zväzu chovateľov mäsového dobytka sme videli chov, v ktorom vďaka manažérom a zodpovedným pracovníkom všetko funguje ako švajčiarske hodinky. Veríme, že aj tunajší chovatelia prispejú k naplneniu zámeru formátu Dotkni sa života (a nechytaj len obrazovku mobilu). Sme radi, že sa na jeho príprave aktívne podieľajú aj chovateľské zväzy, aj Národné výstavisko Agrokomplex, ako aj odborníci z NPPC – VÚŽV Nitra.

 

Ján Huba, Slovenský CHOV, NPPC – VÚŽV Nitra

Ivan Nemčovský, ZCHMD Ivanka pri Nitra

       

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov