Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Ošípané vo výkrme zrazu prestali žrať a dostali vodnatú hnačku. Farmár a veterinár hľadali príčinu.

Po spozorovaní týchto príznakov farmár okamžite zavolal svojho veterinára. Medzitým všetky ošípané vo výkrme zrazu prestali žrať. Okrem toho došlo k dvom náhlym úhynom v skupine na konci výkrmu. Veterinár sa okamžite dostavil a v rámci klinického vyšetrenia najprv skonštatoval, že zvieratá sú v celkovom nenarušenom stave. Ich nutričný stav bol dobrý. Bruchá zvierat boli však naplnené len mierne alebo vôbec. Na druhej strane, v žľabe všade bolo ešte krmivo, najmä v skupine na konci výkrmového obdobia.  

Ošípané stáli hladné pred plnými žľabmi

Bol čas kŕmenia a v koterci bol veľký rozruch. Zvieratá stáli hladné pred plnými žľabmi a nedotýkali sa krmiva. Okrem toho vo všetkých postihnutých výkrmových oddeleniach vykazovali hnedastú vodnatú hnačku. Tri ošípané vo výkrme, ktoré náhle uhynuli, vykazovali vážne príznaky cyanózy (modré sfarbenie uší a rypáka). Zvieratá sa neprebrali a v nasledujúcich dňoch uhynuli. Pri napájačkách sa tvorili rady, čo naznačovalo veľký smäd.

Na základe týchto príznakov mal veterinár podozrenie, že akceptácia krmiva je narušená. Tekuté krmivo, ktoré obsahuje aj vedľajšie produkty z výroby potravín, bolo následne podrobené laboratórnej kontrole. Zároveň bolo od dodávateľa okamžite vyžiadané vyhlásenie o vedľajšom produkte. Ukázalo sa, že cisternu omylom naplnili vodou z plodov zemiakov, ktorá nebola určená na kŕmenie zvierat.

Diagnóza: Jedlo obsahovalo príliš veľa draslíka

Laboratórne výsledky potom odhalili príčinu toho, čo sa stalo: vzorka tekutého krmiva zo žľabu (konečný výkrm) vykazovala citeľne vysoký obsah draslíka 4,18 percenta (na základe 88 percent sušiny). Zvýšený obsah draslíka bolo možné zistiť aj v krvi zvierat.

Diagnóza bola jednoznačná - všetky dostupné nálezy naznačovali, že zvieratá boli nadmerne zásobené draslíkom. Pri dostatočnom prísune pitnej vody znesú ošípané až desaťnásobok jeho potreby. V tomto prípade bola prekročená 21-násobne hodnota v skúmanom krmive.

 

Z topagrar (s materiálom od Dr. Franz Lappe, vivet Schweinegesundheit Geseke) preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: dr. Franz Lappe

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov