tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Hovorí sa, že dobytok Black Angus produkuje až o dve tretiny menej emisií metánu.

Austrálsky reťazec zdravých hamburgerových reštaurácií Grill'd nedávno uviedol na trh svetovo prvý udržateľný, trávou kŕmený hovädzí Gamechanger. Burger je vyrobený z čierneho dobytka plemena Angus, ktorý produkuje až o dve tretiny menej emisií metánu ako iné plemená.

V spolupráci s Sea Forest (tím Sea Forest sa venuje boju proti klimatickým zmenám tým, že ako prvý na svete pestuje morskú riasu - Asparagopsis v komerčnom meradle) a potvrdenom University of New England NSW vyvinul Grill'd inovatívny spôsob, ako kŕmiť kravy  trávou Asparagopsis – pôvodnou a prirodzenou tasmánskou morskou riasou – s cieľom znížiť ich emisie metánu až o 67 %. Prebiehajúce živé testy na farme Grill'd sa zameriavajú na zníženie o 90 %.

Asparagopsis je morská riasa pôvodom z Tasmánie

„Je to veľmi špeciálna riasa, pretože má jedinečný súbor vlastností, ktoré sa prenášajú na dobytok, a keď sa konzumuje, znižuje pri týchto zvieratách metán. Je skvelé vidieť produkt s nízkym obsahom uhlíka, ktorým Sea Forest pomáha spotrebiteľovi a ktoré sú lepšie pre planétu,“ povedal Rocky De Nys, vedúci vedecký pracovník spoločnosti Sea Forest.

„Sme naozaj nadšení, keď vidíme, že hovädzie mäso Gamechanger ožije. Toto je budúcnosť hovädzieho mäsa - a nezastavíme sa pri 61 reštauráciách. Ale zatiaľ, a len za peniaze navyše, môžu hostia pomôcť planéte výberom produktu s nízkym obsahom metánu, jednoducho vylepšením ich obľúbeného hovädzieho burgeru,“ povedal zakladateľ Grill'd Simon Crowe.

Odteraz bude 61 reštaurácií po celej Austrálii ponúkať hovädzie mäso „Gamechanger“ ako vylepšenie akéhokoľvek hovädzieho burgeru Grill'd za príplatok 1 dolár.

 

Viac o téme kŕmenia morskými riasami a ich účinku na znižovanie emisií metánu sa dočítate v aprílovom Slovenskom CHOVe.

Z thecattlesite.com a australianresources.com preložila a upravila Martina Gondeková NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: thomasfoods.com, Grill'd, seaforest.com.au, foodanddrinkbusiness.com.au

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov