Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Znie to bizarne: Ak sú násadové vajcia vystavené určitému sledu tónov, vyliahne sa viac sliepok ako kohútov. Túto metódu z Izraela budú na jar testovať aj v Nemecku.

Ako presne prebieha proces počas 21-dňovej inkubačnej fázy, nám Alon Gozlan z izraelskej spoločnosti „Soos“ nechce povedať. V každom prípade je kľúčovým rozdielom tejto nezvyčajnej metódy to, že vajíčka sú počas prvých 16 dní vystavené špecifickému sledu tónov. Ošetrenie vajec by sa však malo od bežného procesu líšiť aj teplotou a vlhkosťou v inkubátore. Podrobnosti sú obchodné tajomstvá, hovorí Gozlan.

Cieľ: Viac ako 85 % sliepok

Po takmer 90 pokusoch s viac ako 100 000 násadovými vajcami môže Gozlan povedať, že v priemere sa vyliahne 60 až 70 % sliepok. Jeho cieľ je ambicióznejší: z dlhodobého hľadiska by chcel Soos  vyliahnuť viac ako 85 % sliepok.

Možnosť zmeny pohlavia je známa zo zvieracej ríše napríklad pri obojživelníkoch. Zvyčajne je pomer pohlaví vyliahnutých kurčiat asi 50:50. Vydávané zvuky spôsobujú, že pri určitej časti kurčiat, ktoré sú v skutočnosti samce, sa vyvinú samičie pohlavné orgány. Vzhľad je tiež typický pre sliepku. Geneticky však tieto zvieratá zostávajú kohútmi. Liahnivosť by nemala utrpieť.

Vynálezca procesu Nashat-Nazih Haj Mohammad prostredníctvom pozorovaní svojej starej mamy zistil, že je to možné aj s kurčatami. Ak sa vyliahli vajíčka pod stĺpom elektrického vedenia, vyliahlo sa viac kohútov. Technik potom tento proces obrátil.

Rovnaký zvuk pre všetky vajcia

Alon Gozlan vysvetľuje, čo je dôležité v procese inkubácie: V prvom rade je dôležité odstrániť hluk pozadia v inkubátore, ktorý je vždy prítomný, napríklad kvôli ventilátorom. Soos na to vyvinul patentovaný proces vetrania.

Na stojane na vajíčka sú inštalované zvukové prístroje, ktoré vydávajú tóny v sofistikovaných frekvenciách. Zamestnanci stále zisťujú, ako by malo vyzerať optimálne usporiadanie týchto prístrojov, aby  všetky vajíčka zasiahol rovnaký signál. Šírenie zvukových vĺn riadia početné senzory na podnosoch. Bolo pozorované, že v závislosti od polohy vajec na podnose sa vyliahli rôzne počty sliepok.

Alon Gozlan má ešte veľa práce, kým bude možné tento proces skutočne použiť v priemyselnej liahni. „Technológiu na táckach inkubátora musíme urobiť robustnejšou, pretože čistenie a dezinfekcia je v liahni dôležitá,“ objasňuje. Spoločnosť však sleduje uvedenie na trh. Pilotné projekty momentálne prebiehajú v USA, Taliansku, Belgicku a od apríla aj v bioliahni v Nemecku - Bádensku-Württembersku.

Existujú rozdiely vo výkone?

Pred možným rozsiahlym používaním a akceptovaním praktizujúcich je potrebné objasniť dôležitú otázku: Znášajú takéto tzv. „transhens“ so zmeneným pohlavím rovnako veľa vajec rovnakej kvality ako genetické samice? Alon Gozlan hovorí, že v tomto smere nemožno pozorovať žiadne rozdiely. V dvoch testovacích obdobiach šiestich a ôsmich mesiacov znášky zodpovedala znáška zvierat podľa pohlavia znáške ich sestier. Podľa Gozlana by mala byť na rovnakej úrovni aj úmrtnosť a kvalita vaječných škrupín. Počet zvierat podľa pohlavia skúmaných v týchto testoch bol však výrazne nižší ako počet geneticky samičích zvierat.

Pozadie – Zákaz zabíjania kurčiat

Zabíjanie kurčiat je v Nemecku zakázané od začiatku roku 2022. Všetky vyliahnuté kohúty sa odvtedy museli chovať. Na prechodné obdobie do konca roku 2023 je určovanie pohlavia vo vajci povolené po šiestom dni inkubácie. Od roku 2024, sa musí určovanie pohlavia vo vajíčku vykonávať do šiesteho dňa inkubácie. Žiadna metóda to momentálne nedokáže. Postupy používané v praxi v súčasnosti prebiehajú najskôr v deviaty deň inkubácie. Výsledky štúdie zadanej federálnou vládou o vnímaní bolesti  kuracích embryí sa očakávajú v marci. Potom by sa mala prehodnotiť súčasná legislatíva.

 

Z topagrar.com preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Snímka: SOOS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov