Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Symbolicky 17. novembra 2022 odišiel do konského neba jeden z najznámejších plemenných žrebcov plemena furioso 3692 Furioso XXXIV Red Fernet.

Kôň, ktorý sa narodil 27.3. 2003 a pôsobil celý život v chove Ing. Kataríny Žiakovej v Bzinciach pod Javorinou začínal svoju športovú kariéru síce v záprahu, nakoniec sa však stal špičkovým drezúrnym koňom, ktorý to dotiahol až do stupňa ST. Red Fernet, familiárne nazývaný aj Frnko, sa stal aj šampiónov výstav na Slovensku, v Českej republike či v Maďarsku. Svoju výstavnú kariéru v juhomoravských Tešánkach v roku 2010. V tom istom roku sa stal šampiónom výstavy v Trenčíne. O rok neskôr pridal titul šampióna nitrianskej Národnej výstavy HZ. Vtedy získal od redakcie Slovenského CHOVu ocenenie pre NAJkrajšie zviera výstavy. Svoju výstavnú kariéru ukončil na tohtoročnej nitrianskej Národnej výstave HZ, kde získal ocenenie pre vicešampióna výstavy. Svoju medzinárodnú kariéru ukončil tento rok v maďarskom Hómezővásárhelyi, kde vyhral svoju kategóriu.

Red Fernet pôsobil medzi rokmi 2006 až 2021 aj v plemenitbe: Na Slovensku pripustil za ten čas 81 kobýl, narodilo sa po ňom 52 žriebät, z ktorých boli 4 kobyly boli zapísané do plemennej knihy. Na Morave sa po ňom narodilo 9 žriebät, z ktorých sa 4 kobyly stali chovnými.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov