tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 30.septembra 2022, meniny má Jarolím, zajtra Arnold

V dávnej minulosti boli Pečenice sídlom vojenskej posádky, ktorá strážila historickú cestu Magna Via smerom na Banskú Štiavnicu, neskôr sídlom kláštora. Okrajová obec levického okresu na úpätí Štiavnických vrchov má nepopierateľné génius loci.

Starostom Pečeníc je Štefan Valko, ktorého sme navštívili z úplne iného dôvodu. Je totižto zakladateľom rodinného podnikania. Spolu s tromi synmi chovajú výkrmový dobytok. Štefan Valko starší inklinoval k poľnohospodárstvu už od svojich mládežníckych čias. Ako 15-ročný choval ovce, neskôr dobytok a po revolúcii začal podnikať.

Dnes spolu so synmi ako samostatne hospodáriaci roľníci obhospodarujú 470 ha poľnohospodárskej pôdy, z čoho je 170 ha TTP. Na zvyšných 300 ha ornej pôdy sa musia popasovať s ťažšou, horšie obrábateľnou, ale zato vododržnou pôdou. Teší ich, že chotár je pomerne kompaktný, s menšími prepravnými vzdialenosťami.

Chov nakúpených býkov bez podpory

„Zameriavame sa na chov býkov s hmotnosťou od 50 do 350 kg. V súčasnosti chováme 350 býkov, za rok vychovávame pre ďalší predaj asi 500 býkov,“ hovorí Marek Valko. Špecializujú sa na slovenský strakatý dobytok, ktorý nakupujú od osvedčeného partnera.

Štefan Valko starší poukazuje na fakt, že od budúceho programovacieho obdobia sa výkrm býkov nakúpených od iných chovateľov nebude dotačne podporovať. Pritom množstvo chovateľov špecializujúcich sa na produkciu mlieka nemá snahu a ani výrobné a ľudské kapacity pre výkrm.

Legislatíva tak kladie polená pod nohy dlhodobo zabehnutým obchodným vzťahom a špecializovaným chovateľom. „Chov mliečnych teliat vyžaduje zvýšenú a citlivú starostlivosť, čo sa na veľkých farmách dosahuje veľmi ťažko,“ dodáva hlava rodiny.

Z mäsa na mlieko?

V Pečeniciach sa rozhodli jednu z práve rekonštruovaných maštalí prispôsobiť na chov dojníc. Presne opačne, ako sa deje u súčasných producentov mlieka.

Priestory chcú vybaviť najmodernejšími technológiami, aby bola starostlivosť čo najmenej prácna a predovšetkým vyhovovala aktuálnym požiadavkám na welfare zvierat. Základom je dojací automat, do ktorého chodia zvieratá podľa potreby dojenia.

Dojnice budú v zdravom prostredí s pravidelným vypratávaním výkalov šípovitou lopatou. Dôraz budú klásť aj na automatický prihŕňač krmiva, ktorý prisunie krmivo k dosahu zvierat.

Určitá forma automatickej prevádzky maštale zefektívni pracovné nasadenie, ktoré Valkovci môžu venovať iným prácam a rodine. Očakávania spĺňa aj ponuka Agromont Nitra s komplexnou linkou Boumatic, zvlášť v prípade výborných skúseností pri servisovaní kŕmneho mliečneho automatu.

Začať chcú nákupom vysokoteľných jalovíc, býkov plánujú chovať aj naďalej z vlastnej produkcie. Zaželajme Valkovcom šťastnú ruku pri výbere technológie a rýchle rozhodovanie v platobnej agentúre.

Priamo či pásovo?

Pestujú ozimnú pšenicu, ozimný jačmeň, repku a aj kukuricu na ornej pôde. Úrody vzhľadom na suchší región sa pohybujú na úrovni priemeru. Z vyšších výnosov im odkrajuje aj premnožená zver, ktorú láka dostupná potrava a ktorú z lesov vyháňajú premnožené medvede.

Čoraz častejšie a dlhšie suchá primäli rodinu Valkovcov prehodnotiť tradičné obrábanie pôdy a ísť cestou pásového obrábania alebo dokonca priamej sejby. Nateraz sú vo fáze rozhodovania.

Do osevného postupu chcú zaviesť medziplodiny, ktoré by svojimi koreňmi prevzdušňovali pôdu a zhromažďovaním uhlíka v pôde zvyšovali jej úrodnosť. Takúto závažnú a finančne náročnú zmenu nechcú urýchliť, ale urobiť s chladnou hlavou.

Inšpirujú sa odborníkmi a prechod na konzervačné obrábanie plánujú uskutočniť postupne. Prvé pokusy prebehli už na jar tohto roka pri sejbe kukurice, ale dohodnutí službári prišli v neskoršom termíne. Každopádne, takto zasiata silážna kukurica rastom dobehla štandardne siatu kukuricu.

Preskladnia celú produkciu

V súčasnosti sa u nich uplatňuje orba štvorradličným pluhom Kverneland, ale napríklad aj podryvák Maschio Attila. Podmietku vykonávajú tanierovým náradím poľskej výroby. Sejú kombináciou rotačných brán Pöttinger Lion a sejačky Vitasem. „Našou veľkou výhodou je, že používame kvalitný maštaľný hnoj. Každý rok s ním hnojíme asi 60 ha,“ hovorí najstarší z rodiny Štefan Valko.

Na hospodárskom dvore v obci Pečenice zrekonštruovali starý objekt, čím zvýšili uskladňovaciu kapacitu pre celú produkciu, čo pre stredne veľkých farmárov nie je až takou samozrejmosťou. Výhodnejšie dokážu reagovať na zmeny cien komodít ako v prípade, keď predávali priamo od kombajnu.

 

Celý článok nájdete v časopise Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve 9/2022 na s.14-15

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu.

Marián Kukučka

Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Marián Kukučka, Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov