BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Podľa štvrťročných údajov zverejnených nemeckým Úradom pre Agrárnu sociológiu a poľnohospodárstvo vidieka (BAL) dosahujú aprílové výrobné náklady 47,60 centov za kg, pričom cena mlieka na farme bola v tom istom období 47,20 centov za kg. V apríli 2022 tak po prvýkrát boli výrobné náklady takmer pokryté.

Predstaviteľom Európskej mliečnej rady (EMB) je jasné, že mnohí prvovýrobcovia mlieka zanikli v dôsledku toho, že náklady sa v posledných rokoch neboli dlhodobo pokryté.

Toto je jeden z hlavných faktorov, ktoré podporujú v súčasnosti napätú ponuku mlieka, ktorá viedla k zvýšeniu ceny mlieka. Krátkodobé pokrytie nákladov nevyrieši problém nevyváženej štruktúry výroby. Pokrytie výrobných nákladov by malo byť skôr dlhodobým pravidlom než výnimkou a súčasťou každodennej reality poľnohospodárov a predpokladom na zabezpečenie stabilnej potravinovej sebestačnosti. Pre dosiahnutie spoľahlivosti dodávok a fungovania sektora je dôležité, keď sa cena mlieka odvíja od jeho výrobných nákladov a zahŕňa aj slušný príjem pre poľnohospodárov. Na tento účel musia byť v EÚ stanovené rámcové podmienky a musia zahŕňať dostatočne silné organizácie výrobcov, ktoré rokujú s viacerými mliekarňami, krízové ​​nástroje, ako je program trhovej zodpovednosti (MRP), sociálne udržateľnú SPP a spravodlivé zmluvy alebo dokonca zrkadlové doložky na dovozy do EÚ.

S údajmi za apríl 2022 bol výpočet nákladov na produkciu mlieka prispôsobený najnovším údajom FADN z roku 2020. Nedávno boli zverejnené údaje za rok 2021 pre Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Litvu, Luxembursko a Holandsko. Aktuálne výpočty na rok 2021, ako aj výhľad na prvý štvrťrok v roku 2022 pre niektoré krajiny nájdete TU.

Úrad pre Agrárnu sociológiu a poľnohospodárstvo vidieka (BAL) na objednávku Európskej mliečnej rady a nemeckej organizácie výrobcov MEG Milch Board začal v roku 2012 zostavovať komplexné údaje o nákladoch na výrobu mlieka v Nemecku pre štúdiu s názvom „Aké sú náklady na výrobu mlieka? ". Výpočet je založený na údajoch z Informačnej siete poľnohospodárskeho účtovníctva (FADN), ako aj nemeckého federálneho štatistického úradu (Destatis), a od roku 2014 sa aktualizuje každý štvrťrok.

 

Zo zdrojov EMB newsletter preložil a upravil Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov