220 býkov na výkrm, 74 hektárov a tri dni v týždni na ceste ako predvádzač strojov: Nicolas Schulze Wilbrenning z Münsteru v Severnom Porýní-Vestfálsku (Nemecko) musí starostlivo plánovať každý deň.
Ak máte vášeň pre poľnohospodárstvo, musíte vstávať skoro. Nicolas Schulze Wilbrenning o tom vie svoje: Vyučený automechanik a ekonóm poľnohospodárskych podnikov pracuje tri dni v týždni ako predvádzač strojov pre agentúru Unimog a popritom vykrmuje 220 býkov a obhospodaruje 60 hektárov polí a 14 hektárov trávnatých plôch.
Práca na čiastočný úväzok je pre neho všetko iné, len nie bežný model: Len pred 6 rokmi postavil novú maštaľ pre dobré životné podmienky zvierat pre 140 býkov, ostatné zvieratá sú v starých budovách.
Napriek pracovnej vyťaženosti si najviac cení pravidelný príjem, ktorý firma zarába. „Ceny býkov neboli v posledných rokoch v priemere také dobré. Príjmom zo zamestnania som mohol s čistým svedomím splácať svoju maštaľ,“ hovorí. Teší ho aj to, že nemusí platiť do poľnohospodárskej starobnej a zdravotnej poisťovne, ale môže si slobodne vybrať, ktorý typ poistenia mu najviac vyhovuje.
Prísna denná rutina
Od pondelka do stredy pracuje 30-ročný mladík osem hodín denne po celom Severnom Porýní-Vestfálsku ako predvádzač strojov. V tieto dni začína kŕmiť o pol šiestej, čo trvá hodinu a pol. Žrútmi času sú staré budovy, do ktorých musí jazdiť dozadu a čiastočne podávať krmivo s čelným nakladačom. Cez novú maštaľ vie jazdiť, takže je 2-krát rýchlejší.
Po práci opäť pracuje s krmivom, zatiaľ čo otec roznáša slamu. Otec a syn vynášajú hnoj raz týždenne. Práca s hnojom v novej maštali je pre farmára na čiastočný úväzok veľkou zábavou: "So sklopnými bránami sme oveľa rýchlejší ako v starých budovách, kde musíme niekedy premiestňovať zvieratá."
Schulze Wilbrenningovci vlastnia len technológiu na zber trávnych porastov, so susedmi zdieľajú kultivátory, tanierové brány, hĺbkové kypriče a mulčovače. Požičiavajú si pluh, rozhadzovač hnojív a sejačku, pretože sami nedokázali túto technológiu plne využiť.
Pracovné vrcholy plánujte skoro
Schulze Wilbrenning musí včas naplánovať rušnú sezónu zberu. Vo svojom zamestnaní si nemôže flexibilne brať voľno, pretože musí vybavovať množstvo zákazníckych stretnutí. Len čo sa objavia známky dobrého zberového počasia, rezervuje si svojho dodávateľa na zber trávy týždeň a pol vopred. "Vždy sa čuduje. Väčšina farmárov volá len deň vopred,“ usmieva sa mladý chovateľ. Kosí vždy v pondelok alebo utorok, aby mohol cez dni voľna hrabať a cez víkend zbierať úrodu.
Schulze Wilbrenning si berie voľno na zber obilia a kukurice. Okrem toho je susedská pomoc v roľníctve veľmi výrazná. Počas zberu kukurice si farmári navzájom pomáhajú. Sused sa im stará o ochranu rastlín v ich plodinách. „Je pre mňa ťažké dohodnúť si ten správny termín, keď som na cestách,“ vysvetľuje mladý farmár.
Budúcnosť v hlavnom zamestnaní?
Cieľom Schulze Wilbrenninga bolo viesť firmu na plný úväzok, keď bude mať 30 rokov. Zatiaľ sa to pri ziskových maržiach z výkrmu býkov nevyplatilo. Aby dosiahol lepšie ceny, v súčasnosti skúša program „Bauernliebe“ od Westfleisch a münsterlandskej spoločnosti na marketing dobytka. Tam dostane za býka o 90 € viac, pretože zvieratám ponúka viac priestoru, slamy, otvorenú prednú maštaľ a spĺňa ďalšie kritériá.
Aby zostal technicky zdatný, pre chovateľa je okrem klasických rád najcennejšia komunikácia medzi farmármi. „Prostredníctvom práce na dohodu, angažovanosti v miestnom združení a pomoci okolia cestujem do rôznych spoločností a vymieňam si nápady,“ hovorí. Jeho úspechy hovoria samy za seba: straty jeho zvierat sú menšie ako 2 %. Okrem toho býky dosahujú priemerný čistý denný prírastok ž.hm. 800 g. Dobré úrody dokáže priniesť aj v poľnohospodárstve s 9 t pšenice na hektár.
Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Schulze Harling