Pri obilninách platí, že na Slovensku aj v celej Európe máme dlhodobo nadprodukciu, ktorú musíme po zbere úrody vyvážať. Opačná situácia je pri sóji, tú dovážame väčšinou tisícky kilometrov, často pritom so značkou GMO.
Sója má veľký potenciál nielen z ekonomického, ale tiež agronomického pohľadu. Jej výmera u nás postupne narastá, k čomu prispievajú aj odborné podujatia. Napríklad Deň poľa sóje v Rastislaviciach a Celoslovenský Deň poľa sóje v Úpore. Obe podujatia sa uskutočnili v závere augusta. V Rastislaviciach pokusné políčka poznačil ľadovec, ktorý sa lokalitou prehnal 3 dni predtým.
Podujatie v Rastislaviciach zaujalo vysokou odbornou úrovňou. Pestovatelia sa dozvedeli mnoho veľmi cenných informácií o sóji, aktuálnom vplyve chorôb a škodcov, vrátane možností ich efektívneho riešenia.
Deň poľa sóje v Rastislaviciach
Prečo je pestovanie sóje pre poľnohospodára dobrým rozhodnutím? Okrem nižšej požiadavky na výživu dusíkom, keďže táto plodina ho dokáže viazať zo vzduchu, dopyt po sóji v Európe neustále rastie, čo prináša istotu odbytu za dobrú cenu. Aj tieto informácie zazneli od Branka Jevremova zo združenia Donau Soya.
Mimochodom, prvá sója sa dostala do Európy pred 150 rokmi z Číny. Donau Soya pomáha presadzovať používanie sóje bez GMO, certifikovanej komodity vypestovanej poľnohospodármi v Európe. Aktuálna európska spotreba NON GMO sóje predstavuje 6,7 mil. ton, z toho len 2,7 mil. ton sa vyprodukuje v EÚ. Zvyšok dovážame napríklad z Brazílie (1,5 mil. ton) alebo Ukrajiny (1 mil. ton).
Ponuka odrôd sóje od IPK AGRO
V aktuálne 5-člennej ponuke si dokáže vybrať poľnohospodár z každého regiónu Slovenska, vhodného pre pestovanie sóje. Ako sme mohli vidieť aj na poľných dňoch, IPK AGRO testuje viacero ďalších zaujímavých odrôd, ale ešte pred uvedením do predaja ich dôkladne preveria v rôznych podmienkach a aj medziročníkovo. Už prvý pohľad na pokusných parcelách ale prezrádzal, že určite bude niekoľko z nich čoskoro pestovaných vo veľkom aj na našich poliach.
MARZENA (000+) – veľmi skorá odroda, vhodná pre sejbu do úzkych riadkov (do 15 cm). Stredne vysoké nasadenie prvých strukov, žltý pupok.
TERTIA (000) – odroda s vysokým obsahom proteínov 40,8 % (pri 12 % vlhkosti). Stredne vysoké rastliny so stredným nasadením prvých strukov, s odolnosťou voči ich praskaniu. Vhodná aj na BIO pestovanie.
KORUS (00+) – odroda s veľmi vysokým obsahom proteínov 42 % (pri 12 % vlhkosti). Ideálna kombinácia vysokej úrody a odolnosti voči poliehaniu. Výborná na výrobu sójového tofu.
LENKA (00) – najpestovanejšia odroda sóje z ponuky IPK AGRO na Slovensku. Vysoké úrody, vynikajúci zdravotný stav a vysoké nasadenie prvých strukov.
EZRA (00-) – najneskoršia odroda sóje, vhodná aj do suchších oblastí západného Slovenska. Veľmi dobre vytvára bočné vetvy s vynikajúcim nasadením strukov. Ideálna pre sejbu do širokých riadkov (37 cm).
Tento článok bol publikovaný v AGROMAGAZÍNe 9/2024 na stane 62.
Štefan Ščecina, AGROMAGAZÍN
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
Na hlavnej snímke: Deň poľa v Rastislaviciach zaujal pestovateľov vysokou odbornou úrovňou.