Užitočný hmyz decimuje škodlivý hmyz a opeľuje kvety. Potrebujú však na to dostatočné prostredie a potravu. Možné ale je prijať cielené opatrenia na podporu ich výskytu v teréne.
Užitočný hmyz hrá v poľnohospodárstve na ornej pôde rozhodujúcu a často málo povšimnutú úlohu. Odhaduje sa, že užitočný hmyz vytvára celosvetovo peňažnú hodnotu približne 246 miliárd EUR prostredníctvom opeľovania a regulácie škodcov. Ochrana a podpora prospešných druhov preto prináša nielen výhody pre životné prostredie, ale môže tiež významne prispieť k udržateľnejšiemu poľnohospodárstvu.
Väčšina čitateľov si pravdepodobne spomenie na lienky a včely medonosné, keď počujú výraz užitočný hmyz. Okrem týchto zástupcov však existuje mnoho ďalších druhov, ktoré sú prinajmenšom rovnako dôležité. Nižšie uvádzame niektoré z nich.
V skratke: Užitočný hmyz je pre poľnohospodárstvo nevyhnutný, pretože sa živí voškami a iným škodlivým hmyzom a opeľuje kvety. Kvetinové pásy a hraničné štruktúry ponúkajú užitočnému hmyzu dôležité útočisko, potravu a priestor. Insekticídy môžu tiež poškodiť užitočný hmyz – dokonca aj ten selektívny. Preto ošetrujte iba v prípade prekročenia prahu poškodenia a venujte pozornosť výberu nápravy. |
Rozpoznávanie užitočných druhov
Jedným z najdôležitejších a nápadných užitočných druhov hmyzu je vznášadlo. Ľudia aj predátori sú často oklamaní svojím prestrojením za osy alebo včely. Ľahko ich spoznáte podľa ich letového správania, vznášajúceho sa vo vzduchu. Vznášadlá nie sú hrozbou – práve naopak: pomáhajú ľuďom dvakrát, pretože každá z ich lariev zožerie stovky vošiek počas svojho 14-dňového života. Dospelé jedince navyše opeľujú plodiny. Ich kukly v tvare slzy sú ľahko rozpoznateľné na povrchu listov.
Parazitoidné osy sú tiež známe mnohým ako užitoční pomocníci. Sú mimoriadne druhovo bohaté spolu s vysokou špecializáciou hostiteľa. Výsledkom je, že takmer každý relevantný škodca parazituje aspoň na jednom druhu. Viac ako 80 druhov osy ichneumon napáda škodcov repky – s mierou parazitizácie 20 až 80%. Na druhej strane druh veľkosti špendlíkovej hlavičky Aphidius colemani používa ako hostiteľa vošky
Bez ohľadu na hostiteľa postupujú parazitoidné osy nasledovne: Samica osy prepichne svoj znášací vrták do tela hostiteľa a nakladie tam vajíčko. Po vyliahnutí larva zožerie ešte živú vošku napríklad zvnútra a potom sa zakuklí v mŕtvej škrupine. Keď je úplne dospelá, osa nakoniec zahryzne do okrúhlej diery do škrupiny vošiek, aby sa dostala na slobodu.
Ďalším dôležitým užitočným hmyzom je zlatoočka, ktorá je výrazne väčšia, asi 15 – 30 mm. So svojimi bronzovo sfarbenými očami, predĺženým zeleným telom a sieťovitými krídlami zloženými do strechy sú v teréne ľahko rozpoznateľné. Aj larvy zlatoočky sa živia voškami a malým hmyzom.
Prezentované druhy sa zvyčajne nachádzajú v hornej bylinnej vrstve. Ale aj v hlbších vrstvách a na zemi žijú užitočné druhy, ako sú chrobáky, hmyz s krátkymi krídlami a pavúky. Možno ich nájsť vo veľkom množstve takmer vo všetkých plodinách a vďaka širokej škále koristi jedia širokú škálu škodcov. Napríklad niektoré druhy chrobákov jedia semená, ktoré pomáhajú kontrolovať burinu, ako je bodliak poľný.
Podpora užitočného hmyzu
Všetok užitočný hmyz závisí od nerušených ústupov a vhodnej potravy, aby prežil v každej fáze života. Môžete ich podporiť nasledujúcimi opatreniami:
Zachované lemové štruktúry: Hmyz a pavúkovce potrebujú na rozmnožovanie a hibernáciu nenarušené biotopy. Môžu to byť hraničné štruktúry, ako sú živé ploty alebo okraje polí, ale aj neobrábané plochy. Takéto ústupy sú obzvlášť dôležité po zbere.
Hmyzu prospieva napríklad trvalý pokoj pôdy, vrstva podstielky izolačnej za studena a odumreté duté stonky rastlín na kladenie vajíčok. Nachádzajú tiež potravu, ako sú kvitnúce divoké byliny, semená rastlín alebo zvieracia korisť. Najmä v intenzívne využívanej ornej krajine sú cenné súvislé chodby. Umožňujú užitočnému hmyzu pohybovať sa a zabezpečujú genetickú výmenu medzi populáciami.
Vytvorte kvetinové prúžky: Spomedzi opatrení na podporu biodiverzity sú v praxi obzvlášť populárne kvetinové pásy. Podobne ako prírodné hraničné štruktúry, aj vytrvalé kvetinové pásy sú vhodné ako útočisko pre užitočný hmyz. Zasiate kvitnúce rastliny sú obzvlášť prospešné pre hmyz, ktorý sa živí nektárom a peľom. Zatiaľ čo larválne štádiá väčšiny prospešného hmyzu sa živia dravo, dospelé štádiá parazitoidnej osy, zlatoočky a vznášadla závisia od kvetov, ktoré im poskytujú potravu bohatú na cukor a bielkoviny.
Potvrdzuje to aj prehľadová štúdia z roku 2020. Ukazuje, že polia hraničiace s kvetinovými pásikmi majú v priemere o 16 % vyššiu prirodzenú reguláciu škodcov. Nedávne zistenia zo súčasného výskumného projektu NuBiBlü na Univerzite aplikovaných vied v Južnom Vestfálsku však tiež ukazujú, že kvetinové zmesi môžu byť atraktívne veľmi odlišnými spôsobmi. Pre väčšinu užitočného hmyzu boli obzvlášť príťažlivé viacročné zmesi bohaté na druhy s vysokým podielom dáždníkovitých rastlín, ako je fenikel, divoká mrkva alebo kôpor, a zložené rastliny, ako je farbiarsky harmanček, sedmokrásky a rebríček. Na druhej strane, jednoročné zmesi s niekoľkými druhmi neboli veľmi atraktívne.
Integrovaná ochrana proti škodcom: Insekticídy so širokým spektrom účinku sú účinné nielen proti škodlivému hmyzu, ale aj proti jeho prirodzeným nepriateľom. Profylaktické ošetrenie insekticídmi, ktoré spôsobuje trvalé poškodenie užitočného hmyzu, môže dokonca nepriamo podporovať škodlivý hmyz, pretože sa zvyšuje riziko sekundárneho prepuknutia. Preto by sa insekticídy mali používať len vtedy, keď bola prekročená príslušná prahová hodnota poškodenia.
Jemnejšími insekticídmi je možné ďalej znížiť škodlivý účinok na užitočný hmyz. Mali by mať čo najselektívnejší účinok len na škodlivé organizmy.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímky: Blümel, Univerzita aplikovaných vied v Južnom Vestfálsku