Vysoké ceny hnojív podnietili poľnohospodárov, aby šetrili na dusíkatých hnojivách a najmä na fosfore.
Používanie minerálnych hnojív v poľnohospodárstve v Európskej únii sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížilo o 10,3 %. Vyplýva to z aktuálnych údajov Štatistického úradu EÚ (Eurostat).
Skúmali sa množstvá minerálnych hnojív na báze dusíka a fosforu. Štatistiky EÚ vidia hlavný dôvod vývoja v prudkom náraste cien hnojív po útoku Ruska na Ukrajinu. Svoju úlohu zohralo aj ukladanie sankcií.
Konkrétne sa podľa Eurostatu v roku 2022 v poľnohospodárskej výrobe v EÚ použilo 9,8 milióna ton minerálnych hnojív. Podiel minerálnych dusíkatých hnojív sa odhaduje na 8,9 milióna ton. V porovnaní s rokom 2021 to zodpovedá poklesu o 9,4 %. Spotreba poľnohospodárov vo Francúzsku bola 2,0 milióna ton a v Nemecku 1,1 milióna ton.
Menej fosforu
Pokles minerálneho fosforu bol v relatívnom vyjadrení ešte výraznejší. Podľa štatistikov EÚ dosiahlo používanie fosforečných hnojív v posudzovanom období 0,9 milióna ton. V porovnaní so spotrebou v roku 2021 to bol pokles o 17,9 %.
Podľa Eurostatu boli krajinami s najvyšším používaním minerálnych hnojív na báze fosforu Francúzsko, Španielsko, Taliansko a Rumunsko; spolu predstavovali približne polovicu celkovej spotreby v Únii.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD.
Snímka: stock.adobe.com/dusan kostic