Aquaholder – slovenská patentovaná technológia na zvýšenie odolnosti osiva voči suchu.
Sucho je jedným z dominantných a najčastejších zdrojov abiotického stresu. Ide o jednu z hlavných príčin úbytku výnosu s dopadom na ekonomiku rastlinnej výroby. Vyvíjať technológie, ktoré tomuto dopadu dokážu účinne odolať, je stratégiou celého radu globálnych spoločností.
Na Slovensku sa o vývoj inovatívnej technológie na tomto poli podujala výskumná spoločnosť Pewas. Tá prišla na trh s unikátnou technológiou Aquaholder zameranou na zadržanie vody v okolí osiva. Táto funkcionalita je zvlášť vhodná pre repky, nakoľko k ich výsevu dochádza v letných mesiacoch, kedy pôdy vykazujú vlhkostný deficit.
Spoločnosť Pewas je slovenskou výskumno-vývojovou spoločnosťou zaoberajúcou sa alternatívnym využitím superabsorpčných polymérov v rôznych odvetviach. Pre poľnohospodárske účely prišla spoločnosť Pewas s koncepciou produktu Aquaholder, ktorá sa zameriava na zvýšenie odolnosti osiva voči suchu v čase klíčenia a vzchádzania.
Aktívnou látkou Aquaholderu je superabsorpčný polymér. Je to látka, ktorá je na seba schopná naviazať 100-500 násobok vody v pomere k svojej hmotnosti. Podstata hydrostimulačného morenia pozostáva v nanesení tenkej vrstvy produktu Aquaholder na osivo.
Účelom tejto superabsorpčnej vrstvy je viazať na seba vlahu a pôdnu vlhkosť a vytvoriť tak zásobu vody v okolí osiva v podobe hydrogélu, ktorý podporuje klíčenie, vzchádzanie rastliny a zdravý rozvoj jej koreňového systému. Táto dodatočná zásoba vody by inak nebola pre koreňový systém dostupná a to kvôli nižšej frekvencii zrážok, resp. úniku vody no nižších vrstiev pôdy.
Zabezpečenie dodatočnej vody pre semená spôsobuje lepší štart porastu, lepšiu uniformitu, podporu tvorby koreňového systému a vyššiu tvorbu biomasy. To všetko vytvára potenciál pre lepši hektárový výnos. Viac sa o technológii Aquaholder môžete dozvedieť na webovej stránke www.aquaholder.com.
Osivo repky po nanesení produktu AQUAHOLDER.
Vývoj produktu prebieha približne 6 rokov, pričom v posledných 3 rokoch bol produkt predmetom intenzívneho poľného testovania realizovaného odbornými inštitúciami a certifikovanými zariadeniami v 13 krajinách EU a v USA, Výskumným ústavom rastlinnej výroby a Poľnohospodárskou univerzitou v Nitre v rámci maloparcelových testov realizovaných aj na repkách.
Produkt bol taktiež testovaný aj v rámci reálnych 50 hektárových prevádzkových výsevov. Aquaholder dosiahol pozitívne výsledky najmä v suchých podmienkach nasledovaných po výseve, ktoré štandardne nastávajú po výseve repky. Tie preukázali vplyv na lepšiu tvorbu koreňového systému v porovnaní s kontrolou o 14-36 %, lepšiu tvorbu biomasy o 16-34 %, vyššiu vitalitu a skoršie vzchádzanie.
Tieto kvalitatívne parametre boli následne premietnuté aj do vyššieho hektárového výnosu, a to v závislosti od plodiny o 6-14 %. Aquaholder navyše preukázal v rámci laboratórnych testov sekundárne benefity ako je zvýšená absorpcia účinnej insekticídnej látky do rastliny, zvýšená ochrana osiva voči pôdnym patogénom a zníženie vyplavovania pesticídu z osiva do okolitej pôdy a spodných vôd.
Porovnanie rastlín pri poľných pokusoch. Vľavo neošetrená kontrola repky (1), vpravo rastliny repky vzídené z osiva obaleného Aquaholderom (2).
Potvrdenie efektu a pozitívneho vplyvu na poľnohospodársku prvovýrobu Aquaholderu iniciovali potrebu preniesť túto unikátnu koncepciu do praxe. O Aquaholder, ako o slovenskú patentovanú technológiu, prejavili záujem nadnárodné osivárske spoločnosti, ktoré overujú účinok produktu v simulovaných suchých podmienkach.
Pewas sa však rozhodol podporiť slovenské poľnohospodárske subjekty v boji s klimatickými zmenami ešte pred tým ako sa Aquaholder stane pridanou hodnotu osiva niektorej z osivárskych spoločností. Za týmto účelom vybudoval v Seredi pilotnú linku na hydrostimulačné ošetrenie osiva a už dnes ponúka slovenským a českým farmárom možnosť domorenia farmárskeho a certifikovaného osiva Aquaholderom a otestovať tak potenciál technológie na vlastných pôdach.
Záujemcovia môžu kontaktovať spoločnosť Pewas cez
Tento článok bol publikovaný v AGROMAGAZÍNe 6/2024 na stranách 24–25.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
Na hlavnej snímke: Poloprevádzková linka spoločnosti Pewas na aplikáciu Aquaholderu v Seredi.