tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Každý vie, že organické hnojivá majú oveľa vyššiu pridanú hodnotu ako pevné priemyselné hnojivá. Majú dlhšiu účinnosť, zlepšujú kvalitu pôdy a rastliny sú podstatne odolnejšie voči stresu. Väčšinou je to kvôli tomu, že obsahujú nielen dusík, draslík a fosfor, ale takmer celú periodickú tabuľku prvkov.

Podobným organickým produktom na zlepšenie pôdy, avšak rastlinného pôvodu, je Vulcan Power (čo vlastne nie je nič iné ako vináza). Vináza vzniká ako melasa pri výrobe cukru. Obsah cukru vo vináze sa znižuje priemyselným využitím, pričom sa v ňom zvyšuje množstvo aminokyselín. Naša pôda sa čoraz viac vyčerpáva a mení sa na mesačnú krajinu. Napriek tomu, že je v nej stále dostatok živín, kvôli veľkému množstvu nerozložených rastlinných zvyškov je čoraz menej ideálnym prostredím pre rastliny. A práve teraz, keď sa ceny priemyselných hnojív neustále zvyšujú, mali by sme sa vrátiť k organickým produktom. Použitím vinázy môžeme urýchliť rozklad rastlinných zvyškov, z ktorých možno získať takmer nepredstaviteľné množstvo živín. Do pôdy sa vracia život, rastliny majú prístup k oveľa väčšiemu množstvu vody a životne dôležitým mikroživinám a stopovým prvkom. Vulcan Power preto môžeme bez obáv aplikovať na strnisko a na pozberové zvyšky, a následne ho plytko zapracovať. Ostatné už môžeme nechať na prírodu. Vždy je jednoduchšie a lacnejšie aplikovať tekuté hnojivo v množstve niekoľkých stoviek litrov na hektár, ako rozmetávať stovky ton tuhého organického hnojiva. Navyše dnes už dostupnosť a kvalita organických hnojív absentuje.

1

Spolu s pevným priemyselným hnojivom?

V mnohých prípadoch sa používanie Power začína tak, že sa použije aj malé množstvo tuhého priemyselného hnojiva. V takomto prípade sa odporúča aplikovať 150–200 kg/ha NPK a na to nastriekať 200–300 l/ha prípravku Vulcan Power. Takto budeme mať pokoj na duši, že sme sa neodklonili od „starej technológie“, ale zároveň sme urobili niečo aj pre zmenu.

Bez pevného priemyselného hnojiva?

Skúsenosti ukazujú, že život existuje aj bez pevných priemyselných hnojív. Podnebie okolo nás sa mení v takom rozsahu, že „dobrá pôda“ sa stáva oveľa dôležitejšou ako množstvo živín. Granulované hnojivá obsahujú veľké množstvo živín. Keď sa rozpúšťajú, „sterilizujú“ okolitú pôdu a zbavujú ju života. Táto „pôdna rana“ je dôvodom, prečo v mnohých pôdach zostalo už len veľmi málo života. Power alebo z neho vyrobené Tekuté NPK, PK produkty sú šetrné k pôde. Koncentrované živiny sa dostávajú na oveľa väčšiu plochu, z ktorej si korene rastlín nájdu presne to, čo potrebujú. Nebojte sa teda vynechať pevné priemyselné hnojivo a použite veľké množstvo prípravku Power alebo Tekutého NPK, PK v stredných až vysokých dávkach.

2

Ak sa použije tekutý roztok DAM, UAN

Na mnohých miestach sa už používa technológia tekutého dusíka. Je to vynikajúca príležitosť, aby sme spolu s dusíkom aplikovali aj rôzne živiny. Spoločnosť VulcanAgro vždy odporúča, aby roztok dusíka obsahoval aj síru. Okrem toho môžete do postreku pridať aj Power alebo Tekuté NPK, Turbo PK až do 10–20% obsahu dusíka. Dusík sa lepšie využije a rastlina získa cez koreňový systém aj čerstvé živiny.

Predsezónna akcia na Tekuté NPK

Spoločnosť VulcanAgro Kft. vyhlasuje predsezónnu akciu na pôdne hnojivá Tekuté NPK.

Zľava sa vzťahuje na množstvo 24 t, v cene sú zahrnuté náklady za dovoz na miesto dodania (cisternového vozidla)

O podrobnostiach akcie sa informujte u našich regionálnych poradcov.

Akcia platí do odvolania alebo vypredania zásob.

VA Elovasarlasi akcio Folyekony NPK PK 2023jul 200x100mm SK page 0001

Viac informácií: www.vulcanagro.sk                                                     Vulcan logo

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov