tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Farmárom v Írsku sa odporúča, aby využili bezplatnú testovaciu službu na kontrolu odolnosti trávy alebo širokolistej buriny na poliach voči herbicídom.

Obdobie odteraz do zberu úrody je ideálny čas na to, aby sa pestovatelia poprechádzali po svojich plodinách a zhodnotili, ako dobre sa podarilo v tomto roku potlačiť burinu.

Ak je prítomná burina, základná otázka, ktorú si treba položiť, je: Prečo?

Môže existovať množstvo dôvodov, prečo burina nebola kontrolovaná, ako je oneskorená aplikácia herbicídu, zlý výber herbicídu, nevhodná dávka herbicídu alebo zlé počasie pri načasovaní aplikácie herbicídu. Ak jeden z týchto scenárov vysvetľuje, prečo sú buriny prítomné v plodinách, potom je to cenná lekcia pre budúcu sezónu.

Odolnosť voči herbicídom

Ak však nie je zjavný dôvod na prítomnosť buriny, môže sa vyvinúť problém s odolnosťou proti burine. Výsledky testovania odolnosti voči herbicídu Teagasc z roku 2022 vykresľujú znepokojujúci obraz. Práca potvrdila, že viac ako 70 % testovaných vzoriek lipnice čiernej bolo rezistentných voči herbicídom ACCase aj ALS. Okrem toho sa zistila rezistencia maku na ALS a/alebo herbicídy hormonálneho typu (2,4-D).

Ak majú farmári podozrenie, že by mohli mať na svojich poliach rezistenciu voči herbicídom v tráve alebo širokolistej burine (konkrétne: psiarka roľná, mätonoh mnohkvetý alebo mak), mali by na kontrolu použiť bezplatnú testovaciu službu spoločnosti Teagasc. To umožní identifikáciu účinného herbicídneho programu, ktorý sa má použiť v spojení so stratégiami integrovaného manažmentu buriny.

Testovanie

Pre úspešné testovanie je nevyhnutný správny odber vzoriek. Vhodnou technikou na zber semien je zakrytie vrchnej časti rastliny „vrecúškami“. To umožní semenám spadnúť do vrecka a nie na pôdu a zber semien je oveľa jednoduchší. Poľnohospodári by mali zberať semená, keď sú zrelé a ľahko vypadávajú z rastliny. Zrelé semená rýchlo klíčia.

Semená odobraté príliš skoro alebo z neporušených hláv budú nezrelé a nevyklíčia. Identifikácia a mapovanie problémových burín by sa malo vykonávať pomocou zrelých semien zozbieraných v polovici júla až začiatkom augusta (v prípade ozimného jačmeňa v polovici/konci júna).

Mali by sa dodržiavať nasledujúce postupy odberu vzoriek.

Pri trávových burinách odrežte zrelé hlavy semien priamo do papierovej obálky alebo vrecka. Jemne pretrite hlavy alebo silno potraste vnútro obálky. Tento proces by sa mal vykonávať na bezpečnom mieste mimo poľa, aby sa zabránilo úniku semien.

Semená by sa mali zbierať v suchých dňoch. Ak sú však vlhké, pred odberom ich nechajte vyschnúť mimo dosahu slnečného žiarenia. V prípade širokolistej buriny odrežte zrelé hlávky priamo do papierovej obálky alebo vrecka a papierovú obálku ponechajte otvorenú niekoľko dní, aby sa umožnilo ďalšie sušenie.

 

Z agriland.ie preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: agriland

 

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov