tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

V Rakúsku sa musia pestovatelia repy nečinne prizerať, ako sa ničia tisíce hektárov repy. Morenie už nie je povolené.

Od tohto roku sú v celej EÚ zakázané aj núdzové povolenia pre neonikotinoidy ako repné moridlá. V dôsledku toho už neexistujú žiadne účinné prostriedky na boj proti niektorým škodcom repy. V Rakúsku v súčasnosti zákaz viedol k masovému premnoženiu ryhovca repového (Bothynoderes punctiventris Germar) – a k obrovským škodám.

Rozoraných viac ako 10 percent plochy repy

Približne 4 000 z 38 000 ha repy v Rakúsku túto jar poškodil ryhovec repový natoľko, že ju museli zorať. Podľa odhadov rakúskeho zväzu pestovateľov bolo repou opäť vysadených okolo 2 500 až 3 000 ha. Aj túto plochu však ohrozujú nosatce. Na týchto repných plochách bolo potrebné vykonať niekoľko insekticídnych ošetrení a jednotlivé riadky alebo plochy bolo potrebné znova zasiať.

Škodca ničí ročnú spotrebu cukru v meste Viedeň

Hebert Hager, pestovateľ repy z Auersthalu v Dolnom Rakúsku, vysvetľuje dôsledky zákazu morenia a dôsledky nevyhnutného povrchového postreku na: „Musíme ošetriť celú oblasť, hoci chrobák sa vyskytuje len v určitých oblastiach. A nevieme, kedy je chrobák aktívny a kedy sa stiahne do pôdnych nôr. Je nevysvetliteľné, prečo bol prostriedok, ktorý bol povolený prostredníctvom núdzových oprávnení, zakázaný. Teraz sme zostali bez prostriedkov.“ Pokusy nalákať ich na feromónové pasce neboli veľmi úspešné. Riaditeľ repného zväzu Markus Schöberl odhaduje, že z holých plôch sa dalo vyrobiť najmenej 60 000 ton cukru. To zodpovedá ročnej spotrebe Viedne.

Mokré počasie spomaľuje vývoj týchto škodcov

Východiskové podmienky pre repu túto jar boli ešte dobré. Európsky trh s cukrom dáva pozitívne cenové signály a silné dažde poskytli dobré štartovacie podmienky pre vegetačné obdobie aj v Rakúsku. Združenie pestovateľov repy varuje, že nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nosánik, ešte nebolo zažehnané, pretože škodca stále žerie. Chrobák je momentálne vo fáze párenia. Každá samica nakladie do zeme až 200 vajíčok.

Pokračujúce vlhké počasie podľa Markusa Schöberla spomaľuje šírenie populácie, „pretože vlhkosť môže spôsobiť parazitizáciu pôdnych húb a zničenie lariev po nakladení vajíčok“.

Pre Ernsta Karpfingera, prezidenta združenia „Die Rübenbauern“, situácia ešte nie je uvoľnená. „Aj keď si tento rok vystačíme kvôli počasiu, čo tak budúci rok, najmä ak počasie nespolupracuje. Chrobák sa teraz stiahne späť do zeme. Ak prežije len polovica z 200 vajíčok, v budúcom roku budeme mať problém stokrát.“

V Nemecku zatiaľ iba ojedinelé nálezy škodcov repy

V Nemecku sa našli len ojedinelé nálezy nosánikov na východe. „Nevieme nič o kontrolných opatreniach," hovorí Christian Lang, výkonný riaditeľ Združenia pestovateľov cukrovej repy Hesensko-Falcko. Výraznejšie nárasty zatiaľ v tejto krajine neboli pozorované. Lang však potvrdzuje, že neonikotinoidy boli doteraz dobrým spôsobom boja proti chrobákovi.

 

Z agrarheute.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Lina Weissengruber, Institut für Pflanzenschutz, BOKU Wien

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov