tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Asociácia pre rozvoj potaše (The Potash Development Association – PDA, Spojené kráľovstvo) aktualizovala svoje výživové odporúčania pre kukuricu v roku 2023. Či už sa pestuje na siláž pre zvieratá, anaeróbnu digesciu (anaerobic digestion - AD), alebo ako surovina, vhodné hnojenie je vždy dôležité pre vysoké úrody kukurice. Výživa vo veľkej miere ovplyvňuje nielen výnos úrody a jej nutričný obsah, ale aj náklady na pestovanie.

Potaš

Potaš (uhličitan draselný - draselné hnojivo), kukurica potrebuje pre svoj rast vo zvýšenom množstve. Priemerná úroda 40 t/ha spotrebuje do začiatku augusta približne 360 kg/ha. Spotreba K je obzvlášť vysoká v období rýchleho rastu, keď plodina potrebuje prijať asi 8 kg/ha.

Pôda musí byť schopná zabezpečiť celkovú aj dennú potrebu draslíka. To si vyžaduje primeranú úroveň živín v pôde, ktoré sú ľahko dostupné pre rastliny. Počas maximálnych období rastu bude rastlina kukurice obsahovať viac K ako dusíka (N). Tieto množstvá sa však musia nahradiť, aby sa zachovala úrodnosť pôdy. Príjem živín závisí od výnosu.

Úloha v rastlinách

Draslík má v rastlinách niekoľko rôznych úloh. Hrá dôležitú úlohu pri regulácii obsahu vody v rastline a pri dostatočnom prísune K môžu rastliny ľahšie prežiť stres zo sucha. Živina je tiež nevyhnutná pre transport cukru z listov do zásobných orgánov, kde sa cukor mení na škrob. Potaš tiež hrá hlavnú úlohu pri udržiavaní turgoru (t.j. tuhosti) rastlinného tkaniva.

Horčík (Mg) je základným prvkom chlorofylu, a teda aj fotosyntézy. Odstránením úrody, pokiaľ ide o kukuricu, je to 40 kg/ha oxidu horečnatého (MgO). Celková potreba, ktorá sa má dodávať z hnoja a hnojiva, by sa mala vzťahovať na hladiny Mg v pôde. Ďalší Mg je opodstatnený len pri pôdnom indexe 0, keď by sa malo aplikovať 50-100 kg MgO/ha každé 3-4 roky.

Ak sú hladiny K aj Mg v pôde pod optimálnou úrovňou, pestovatelia by mali aplikovať až 100 kg MgO/ha.

Síra (S) je zložkou bielkovín spolu s dusíkom a zásoby týchto živín v rastlinách spolu úzko súvisia. Štúdie ukázali, že jedna živina sa hromadí v rastlinách, keď je druhej nedostatok. Keď sa tento nedostatok upraví, nahromadená živina sa potom využije pri syntéze bielkovín. Nedostatočná dostupnosť S preto zníži účinnosť využívania dusíka.

Nedostatky síry sú možné v oblastiach, kde je úroveň pôdy pod optimálnou úrovňou. Živina je dostupná v živočíšnom hnoji, ale väčšina z nich je nedostupná. Kukurica nie je veľmi citlivá na nedostatok stopových prvkov, ale bór, meď, zinok, mangán a železo môžu mať občas nedostatok na pôdach, kde sa hnoj neaplikuje pravidelne.

 

Z agriland.ie preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: agriland

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov