So zmenou klímy prichádzajú noví škodcovia. Cikáda robí problémy nielen v repe, ale aj v zemiakoch. Nielenže prenáša nebezpečnú chorobu žltnutia, syndróm nízkej cukornatosti (Basse Richesse - SBR) v repe, ale vedie aj k tvorbe gumových hľúz zemiakov v dôsledku bakteriálneho vädnutia hľúz. Ukazujú to nedávne experimenty.
Cikáda - Pentastiridius leporinus sa očividne prispôsobila hľuzám zemiakov a je čiastočne zodpovedná za choroby vädnutia. Prenáša baktérie, ktoré často vedú k scvrknutým mäkkým „gumeným hľuzám“.
Klimatické zmeny a nedostatok vody spôsobujú gumové hľuzy
Rastliny zemiaka, ktoré sú často už oslabené nedostatkom vody, pri napadnutí sťahujú z hľuzy zvyšnú tekutinu, čo spôsobuje tvorbu gumových hľúz. Ale možno ich nájsť napríklad aj pri iných chorobách vädnutia. Cikády napríklad tiež prenášajú Stolbur . Za toto ochorenie je zodpovedný Hyylalesthes obsoletus.
Cikády sú rozšírené po celom svete. V Európe je údajne zastúpených takmer 150 druhov vo viac ako 20 rodoch. V Nemecku existuje asi 20 druhov. Mnohé prenášajú nebezpečné choroby rastlín.
Cikáda sa ukazuje ako agresívny prenášač nielen v repe, ale aj v zemiakoch. Sucho a teplo uprednostňujú invázne druhy vrátane škodlivého hmyzu. Ak sa cikády objavia masovo, zamorenie chorobami masívne narastá.
Takto škodia cikády cukrovej repe a zemiakom
Cikády prenášajú baktérie, ktoré už ohrozujú dve plodiny. Pri pestovaní zemiakov vedci od jesene 2022 hľadali dôvody vädnutia a gumových hľúz. Zistili, že môžu za to práve cikády.
Ak sa cikáda nachádza na poli, zvyčajne sa objavujú výrazne znížené výnosy. SBR znižuje obsah cukru v repe o neuveriteľných 30 až 50 percent. V prípade sucha a tepla sa straty na úrode prehlbujú aj pri zemiakoch. Cikádami je zatiaľ najviac zasiahnutý juh a západ Nemecka. Každoročne sa však šíria asi 20 km na sever a východ.
Z agrarheute.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Universität Göttingen