Piatok 06.decembra 2024, meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz

Dážďovky sú dôležitým užitočným živočíchom pre úrodnosť pôdy. Najmä v časoch klimatických zmien sú farmári od nich závislí, aby odolali silným dažďom a erózii. Ponúkame tipy, čo môžete urobiť, aby ste povzbudili dážďovky na svojom pozemku.

1. Vybudujte stabilné pôdne agregáty

Funkcie dážďoviek v pôde sú pestré. Rozbíjajú a primiešavajú do pôdy organický materiál z povrchu pôdy, ako napríklad rozkladajúce sa listy. Urýchľujú odbúravanie a priaznivo ovplyvňujú prísun živín. Keďže dážďovky okrem potravy z hnijúcich organických látok absorbujú aj mikroorganizmy a minerálne zložky pôdy a intenzívne ich spracúvajú vo svojom organizme, podieľajú sa aj na tvorbe ílovo-humusových komplexov. Majú mimoriadne pozitívny vplyv na tvorbu stabilných pôdnych agregátov.

2. Rozlišujte typy a použitie

Ich činnosť podporuje rozvoj stabilnej pôdnej štruktúry a významne prispieva k systému pórov, ktoré prenášajú vzduch a vodu v pôde. Ich systém chodieb prispieva k lepšiemu vsakovaniu vody do pôdy a slúžia na ochranu pred eróziou. Dobrá a rôznorodá populácia dážďoviek teda naznačuje funkčnú, biologicky aktívnu pôdu s dobrou úrodnosťou .

Napríklad v Bavorsku žije na pozemku pod ornou pôdou v priemere okolo 140 jedincov na meter štvorcový a štyri až päť druhov dážďoviek. Podľa spôsobu života sa rozlišujú druhy žijúce v podstielke, plytkých alebo hlbokých podzemných chodbách. Správne manažmentové postupy pomáhajú zvyšovať populácie dážďoviek pod ornou pôdou a tým zvyšovať ich príspevok k úrodnosti pôdy.

3. Pravidelne hnojte

Nevyhnutným predpokladom na udržanie alebo vybudovanie dobrej populácie dážďoviek je dobrý prísun potravy s dostatkom odumretého organického materiálu. Mnohé štúdie ukazujú, že organické hnojenie zvyšuje populáciu dážďoviek v pôde v porovnaní s čisto minerálnym hnojením. V teste zvyškov fermentácie, ktorý uskutočnilo Technologické a propagačné centrum Straubing v Bavorsku v rokoch 2009 až 2019, testy vykonané Bavorským štátnym poľnohospodárskym ústavom ukázali, že populácia červov sa zvýšila z čisto minerálneho hnojiva na hnojenie zvyškami fermentácie a hnojenie s maštaľným hnojom.

V prípade hnojenia zvyškami fermentácie sa zvyčajne vracia menšie množstvo organickej hmoty. V bioplynovej stanici sa už premenili ľahko odbúrateľné zlúčeniny uhlíka. Dážďovky tam preto nedosahujú úroveň ako pri hnojení maštaľným hnojom.

Okrem toho test digestátu ukazuje, že pri slabom striedaní plodín s kukuricou a pšenicou bez pestovania medziplodín a ročnej orby nie je udržateľný ani spôsob hnojenia maštaľným hnojom. Naznačuje to podpriemerná biomasa dážďoviek v celobavorskom porovnaní. Na posúdenie udržateľnosti je preto potrebné vždy zahrnúť celý systém riadenia.

4. Uistite sa, že pestujete humusové multiplikátory

K budovaniu populácií dážďoviek napomáhajú humózne kultúry, ako sú zmesi tráv a strukovín, väčšinou ďatelinotrávy. V exploratívnej modelovej analýze na 80 plochách dlhodobého pozorovania pôdy v Bavorsku pod ornou pôdou bola ďatelinotráva identifikovaná ako rozhodujúci faktor, ktorý viedol k zvýšeniu individuálnej hustoty a biomasy dážďoviek.

Zvýšenú mieru rozmnožovania dážďoviek pod zmesou trávy a strukovín v hlavnej plodine zvyčajne ešte zreteľnejšie vidieť v následnej plodine. V organickom poľnom pokuse bola hustota a biomasa dážďoviek v ozimnej pšenici po ďatelinotráve 2-násobne vyššia ako v pšenici so zemiakmi ako predplodinou.

5. Vždy sa spoliehajte na medziplodiny

Na dážďovky priaznivo pôsobí aj medziplodina zo zmesi strukovín. Pozitívny účinok sa prejavil najmä pri rode Lumbricus, ktorý patrí medzi hlbokožijúce a podstielkové druhy. Po striedaní plodín s piatimi plodinami fazuľa poľná, raž ozimná, ďatelinotráva, ozimná pšenica a ovos došlo k výraznému zvýšeniu zásob, keď sa pred a po ovse vysadila medziplodina strukovín.

Tento efekt bol evidentný pri rôznych variantoch obrábania pôdy. Dobrý prísun potravy z hnijúceho organického materiálu medziplodín a dlhšie obdobie pokrytia pôdy sú veľmi pravdepodobne zodpovedné za pozitívny vplyv na dážďovky.

6. Neorať, predĺžte dobu odpočinku

Na dážďovky priaznivo pôsobí najmä bezorbové obrábanie pôdy. Profituje z toho najmä druh Lumbricus terrestris, ktorý je aktívny v noci a zbiera organický materiál na povrchu pôdy. V Bavorsku bolo možné pozorovať výrazne pozitívny trend vývoja tohto indikátorového druhu na 80 dlhodobých pôdnych pozorovacích plochách pod ornou pôdou od roku 1985 do roku 2018. Pozitívny trend bol na 70 percentách ornej pôdy, z ktorých niektoré boli mierne, čo sa dalo ľahko vysvetliť pri 20 percentách nad lineárnym trendom.

Analýzy ukazujú, že kľúčovým faktorom je obrábanie pôdy. Hustota zástavu sa zvýšila, najmä keď sa dlhší čas neoralo. Nárast ročnej ornej pôdy pozorovaný bez pluhu z menej ako 20 percent v roku 1985 na takmer 40 percent v roku 2018 tak prispel k pozitívnemu vývoju indikačných druhov v Bavorsku.

7. Vyhnite sa zhutneniu pôdy

Ťažké stroje veľmi mechanicky namáhajú pôdy. Najmä vo vlhkých podmienkach hrozí zhutnenie pôdy. Póry pôdy, ktoré prenášajú vzduch a odvádzajú vzduch, sa stláčajú a podmienky pre život pôdnych živočíchov sa zhoršujú, napríklad v dôsledku nedostatku kyslíka a podmáčania.

V bioplynovej rotácii plodín s kukuricou, z ktorej sa vzorky každoročne odoberali na jar v rokoch 2012 až 2016 ako oblasť trvalého pozorovania pôdy, došlo v treťom roku 2016 k prudkému poklesu hustoty populácie dážďoviek na približne tretinu pôvodnej úrovne. Predovšetkým ubudli plytko a horizontálne žijúce druhy.

Populácia dážďoviek sa síce môže zotaviť, ako naznačuje stúpajúci trend od roku 2016, je to však dlhší proces. Aby sa zachoval rozmanitý funkčný pôdny život, je nevyhnutné zabezpečiť pojazd šetrný k pôde. Systém kontroly tlaku v pneumatikách je tu veľmi dôležitý. Vo všeobecnosti je však potrebné vyhýbať sa jazde vo vlhkých podmienkach. Plytko žijúce druhy dážďoviek sú citlivé na mechanické namáhanie pôdy.

8. Využite viacročné rastliny

Viacročné energetické plodiny môžu ponúknuť alternatívu ku kukurici ako energetickej plodine. Tieto približne štyri až päť rokov po ich založení, v obzvlášť suchom roku 2018 a po ňom, vykazovali výrazne vyššiu populáciu dážďoviek v porovnaní s referenčným tripartitným striedaním plodín s pravidelným obrábaním pôdy.

Pozitívny vplyv viacročných trvalých kultúr na dážďovky je pravdepodobne spôsobený tým, že pôda je roky v kľude, a najmä dobrým krytom pôdy, napríklad podstielkou, a dobrým prísunom potravy zo zvyškov plodín a koreňovej hmoty v pôde.

V časoch klimatických zmien by tak mohli viacročné kultúry ponúknuť pôdnej faune priaznivejšie životné podmienky, aby dážďovky lepšie prežili dlhšie obdobia sucha. To podporuje odolnosť voči nepriaznivým podmienkam prostredia.

9. Lepšie sa vyrovnávať so zmenou klímy

Aktivita väčších populácií dážďoviek podporuje mnohé dôležité funkcie v pôde, ako je recyklácia živín, stabilná štruktúra pôdy a odvodňovanie pôdy. Najmä vzhľadom na klimatické zmeny s častejšími suchými obdobiami je pestovanie na ochranu pôdy a zvýšenie humusu mimoriadne dôležité ako preventívne opatrenie.

Patrí sem napríklad bohaté striedanie plodín so strukovinami, pestovanie medziplodín, pravidelné organické hnojenie a vyhýbanie sa zhutňovaniu pôdy. Dá sa tak predísť negatívnym vplyvom na pôdne živočíchy a tým aj na ich služby pre úrodnosť pôdy. Inovatívne pestovateľské systémy, ako sú trvalé energetické plodiny, možno použiť aj na riešenie výziev súvisiacich so zmenou klímy. Diverzifikácia rozkladá riziká klimatických zmien.

 

Z digitalmagazin.de preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra.

Snímka: agrarfoto.com

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov