tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Nový proces teraz umožňuje vyprázdniť bočné vrecká, ktoré sú naplnené pieskom alebo zeminou, z fólií bežne používaných pri pestovaní špargle, čím sa uvoľní cesta pre fólie na recykláciu.

Napríklad v Nemecku sa biela špargľa pestuje na viac ako 20 000 hektároch, ktoré sú zvyčajne pokryté čiernobielymi nepriehľadnými PE fóliami. Priehľadné fólie a fóliové tunely nad brehmi špargle sa tiež používajú na urýchlenie rastu šparglí na jar. Na hektár je potrebných okolo 5 000 m fólie so šírkou 1,4 m, spolu okolo 800 kg plastovej fólie.

Aby fólie neodfúklo, majú bočné vrecká, ktoré sú vyplnené pieskom alebo zeminou. Po zbere sa fólie zrolujú a dočasne uskladnia až do opätovného použitia. Zostanú v prevádzke v priemere 8 rokov a potom sa musia zlikvidovať. Samorozkladné fólie na bio báze sú ako krycie fólie nevhodné, pretože nemajú tak dlhú trvanlivosť.

Doteraz však bol problém recyklovať už nepoužiteľné fólie. Pre vysoký podiel piesku vo fóliových vreciach - približne 5 000 kg piesku alebo zeminy na hektár tvorí viac ako 80 % celkovej hmoty - nie sú zatiaľ špargľové fólie recyklačnými spoločnosťami akceptované.

Vynález

Vedci z Postupimského Leibnizovho inštitútu pre poľnohospodársku techniku ​​a bioekonomiku (Potsdamer Leibniz-Instituts für Agrartechnik und Bioökonomie - ATB) preto spolu so strojárskou spoločnosťou HMF Hermeler GmbH vo Füchtorfe/Sassenberg vyvinuli polostacionárny demonštrátor.

Stroj odvinie fóliu, rozreže vrecia, potom fóliu energicky pretrepe a potom ju znova navinie. Takto sa dá z vreciek vybrať viac ako 90 % náplne. Namiesto doterajších 5 800 kg fólie a piesku na hektár sa teraz musí do recyklačnej spoločnosti dopraviť len približne 1 300 kg mierne znečistenej fólie. Proces sa výrazne zlacní a hodnotný plast sa dá recyklovať.

V pôde takmer žiadne zvyšky plastov

Výskumy tiež ukázali, že pri tejto metóde, s 0,017 g plastu na kg suchého piesku alebo 76 g na hektár každých 8 rokov, zostávajú vo vytrasenom piesku len veľmi malé množstvá mikroplastov. Nazbieraným pieskom možno naplniť napríklad nové fóliové vrecia, čím sa ešte viac zníži riziko vniknutia do pôdy.

Stroj vyvinutý v rámci projektu "SpaFo" bude v budúcnosti postavený a predaný partnerom projektu HMF GmbH. Prvé testy majú výrobcovia vykonať na jeseň 2023.

Na poli s podvalníkom

„Predstavujeme si, že stroj nainštalovaný na podvalníku môže jazdiť od výrobcu k výrobcovi, aby na mieste pripravil fólie na recykláciu. Výhodou je, že túto prácu možno jednoducho presunúť do menej pracovne náročného času,“ hovorí Dr. Martin Geyer, projektový manažér “SpaFo” a bývalý vedúci oddelenia záhradníckej techniky v ATB.

„Výroba špargle bez fólie by bola v Nemecku úplne neekonomická a výrazne by predražila zeleninu,“ dodáva. „Veľkou výhodou fólií je, že urýchľujú alebo spomaľujú rast stoniek a uľahčujú ručný zber. Stačí zbierať raz denne a stonky ostanú biele. Okrem toho fólie eliminujú potrebu herbicídov a udržujú pôdu dlhšie vlhkú. Nedávne výskumy Leibnizovho inštitútu pre zeleninové a okrasné plodiny (Leibniz-Instituts für Gemüse- und Zierpflanzenbau - IGZ) ukázali, že pod fóliou je viac pôdneho života ako v nezakrytej pôde.“

 

Z topagrar.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: Geyer/ATB

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov