Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Zvýšená spotreba používania listových hnojív s obsahom dusíka bola spôsobená vysokými cenami hnojív v uplynulých rokoch a rýchlo sa meniacou klímou. Ako by sa mali používať? Dokážu nahradiť hnojenie počas vegetácie alebo základné hnojenie? Zvýšia hmotnosť tisícich zŕn a zlepšia výživové vlastnosti plodín?

A drop of dew on a garss leaf at the garden of home, leaves, water drop on leaf, plant leaves. Tons of awesome morning dew on leaves

Koncentráty Vulcan RapidN

Koncentráty Vulcan RapidN sú prípravky na báze čistého roztoku močoviny, ktorá sa ľahko vstrebáva cez listy a nespôsobuje spálenie. Zároveň však dusík sám o sebe nestačí, jeho využitie dokážu dobre podporiť síra, horčík, meď a ďalšie živiny. RapidN21 a RapidN-Extra patria medzi najpoužívanejšie dusíkaté listové hnojivá spoločnosti VulcanAgro Kft., ktoré obsahujú vysoké množstvo roztoku horkej soli, ďalej fosfor a rôzne množstvá mikroživín.

Ceny priemyselných hnojív sú nestabilné, ale máme viac zrážok, vďaka čomu bude účinnejšie listové hnojivo Vulcan RapidN-Extra (s vyšším obsahom horčíka a mikroživín).

Koľko, kedy a na ktoré rastliny?

Dusíkaté listové hnojivá dopĺňajú, ale nenahrádzajú základné hnojenie dusíkom a hnojenie počas vegetácie. Môžu sa aplikovať, aj keď je pôda nevhodná na aplikáciu priemyselných hnojív, pri nedostatku zrážok a keď rastliny už potrebujú (aj) dusík, ale môže sa pridať aj k prípravkom na ochranu rastlín aplikovaným v počiatočnej fáze rastu, ako aj počas kvitnutia alebo v období dozrievania.

Dôležitý nie je ani tak termín aplikácie, ako správne dávkovanie. V horúčavách pri aplikácii spolu s prípravkami na ochranu rastlín je lepšie použiť menej dusíkatých listových hnojív. V období sucha je lepšie nechať rastliny „na pokoji“, aby nespotrebovali zvyšok vlahy.

Samostatne alebo spolu s inými hnojivami?

Listové hnojivá na báze dusíka sa môžu aplikovať aj vo vyšších dávkach, čím nahradia alebo doplnia jednotlivé hnojenia počas vegetácie. Môžu sa aplikovať samostatne, ale aj s mikroživinami špecifickými pre dané rastliny. Čoraz častejšie používanie rastlinných stimulátorov by sa zase malo kombinovať s listovými hnojivami na báze dusíka a horčíka. Takto sa pri stimulovaní rastlín dopĺňajú aj živiny. V období dozrievania (keď sú ešte zelené listy) je veľmi vhodné aplikovať listové hnojivá s obsahom dusíka a horčíka, pretože si to rastliny vyžadujú práve v období nalievania zŕn a dozrievania. Priadnou hodnotou našej práce budú stovky kíl úrody navyše a lepšie kvalitatívne vlastnosti zrna.

Aj v zeleninových a ovocných kultúrach?

Listové hnojivá na báze dusíka sa môžu aplikovať aj na poľné, zeleninové a v prípade potreby aj ovocné kultúry. Ide o všeobecné prípravky určené na doplnenie dusíka, najdôležitejšej živiny pre rastliny. Ako väčšina listových hnojív, aj prípravky RapidN majú vyšší účinok pri viacnásobnej aplikácii v stredných dávkach. Listové hnojivá na báze dusíka sú potrebné v čoraz častejších obdobiach sucha s nedostatkom zrážok.

Akcia na IBC aj na kanistre

Spoločnosť VulcanAgro pripravila aj na túto sezónu dve akcie na prípravky RapidN21 a RapidN-Extra.

Už pri kúpe 1 ks IBC kontajnera dostanete zadarmo 100 litrov hnojiva s obsahom elementárnej síry. Vďaka tomu môžete okrem doplnenia dusíka a horčíka dodať vašim rastlinám aj veľké množstvo síry. Pestovatelia, ktorí si kúpia aspoň 10 kanistrov prípravku RapidN, dostanú 1 ks kanister zadarmo. Vďaka tomu môžete vyskúšať viacero prípravkov Vulcan RapidN alebo použiť ten, ktorý vyhovuje nárokom danej rastliny na živiny.

O presných cenách, dostupných baleniach a dodacích podmienkach prípravkov sa informujte u obchodných zástupcov spoločnosti VulcanAgro Kft.

Vulcan 5 rekl

www.vulcanagro.hu

www.vulcanagro.sk

 Vulcan logo

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov