Pri vstupe do Európskej únie v roku 2004 zaznievali hlasy, že sa bude podporovať manuálne náročná produkciu, napríklad pestovanie liečivých rastlín. Po takmer dvadsiatich rokoch od vstupu do tohto spoločenstva pozorujeme presný opak – manuálne náročné špeciálne plodiny sa u nás pestujú čoraz menej.
Výnimkou je spoločnosť Biotatry H&B, ktorá pestuje, doslova pod Kriváňom, viac ako 30 rôznych liečivých bylín v bio kvalite a vyrába z nich čaje a tzv. surovinu.
Pôvod myšlienky vznikol u človeka pochádzajúceho z Hong Kongu Jasona Holroyda Whittlea, ktorý stojí za ďalšími podobnými projektami pod Tatrami. Návrat k prírode a súžitie s ňou vychádza z jeho presvedčenia, a preto po celom svete zakladá podobné projekty ako u nás.
Región v okolí Východnej si vybral zámerne kvôli krásnej scenérii na hranici Západných a Vysokých Tatier, ale aj preto, že Východná sa nachádza medzi Liptovským Mikulášom a Popradom na akomsi návrší a podľa miestnych tak má oveľa lepšiu klímu ako v spomínaných mestách. Spolu s nadmorskou výškou a slnkom zabezpečujú takéto podmienky vyšší obsah účinných látok.
3 tony čaju
Pod Tatrami na začiatku podnikania pred 12 rokmi produkovali iba sušené bylinky a predávali ich rakúskemu obchodnému partnerovi. Vzhľadom na nestabilné ceny akosi prirodzene prešli k výrobe a predaju vlastných výrobkov.
Pod značkou Biotatry predávajú jednodruhové a miešané sypané čaje. Ich produkty nájdete v celoslovenskej sieti drogérií, v lekárňach a menších obchodoch. Dobré meno si vybudovali aj v Čechách.
Na poľskom trhu pôsobili len krátko, vládne tam silná konkurencia konvenčnej produkcie. Len pre zaujímavosť, v ich segmente sú silní producenti zo Srbska, Turecka, Chorvátska, ale aj zo zmieňovaného Poľska. Ich celoročná snaha váži asi 3 000 kg predaná ako sypaný čaj.
Prísna legislatíva
V podniku nás sprevádzal Juraj Školka a Juraj Užík. Juraj Školka pôsobil ako obchodný zástupca spoločnosti Bednar pre Slovensko a neskôr aj pre mimoeurópske štáty. V Biotatry vie zúročiť svoje obchodné zručnosti, ale organizuje aj výrobu. Juraj Užík je jeden z mála ľudí na Slovensku, ktorý sa veľkovýrobne venuje pestovaniu byliniek. Sám ale priznáva, že príroda ich vždy prekvapí.
Pestovanie a výroba čajov prepája poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Preto manažérov pomerne výrazne zaťažuje administratíva oboch sektorov ako sledovanie legislatívy, kontroly zo strany štátnych orgánov a napríklad aj to, že opis liečivých účinkov čajov môže byť len vedecky podložený a nie ako sa vekmi traduje. Najprísnejšia je legislatíva v súvislosti s pestovaním konope siatej, ktorú pestujú druhým rokom.
30 druhov byliniek
„Hospodárime na 40 ha pôdy, na ktorej pestujeme bylinky a 15 ha zaberajú sady s krami ako zemolez, čučoriedka, arónia. V našom sortimente sa nachádza aktuálne 32 byliniek,“ hovorí Juraj Školka. Vymenujme aspoň tie najhlavnejšie – pamajorán obyčajný, alchemilka žltozelená, echinacea purpurová, šalvia lekárska, rumanovec farbiarsky, rumanček kamilkový, slez maurský, materina dúška, mäta pieporná.
Pestovanie prebieha na šiestich parcelách, z ktorých má najväčšia 10 hektárov. Kto by ale čakal „katalógové“ lány krásnych levandúľ ako z Francúzska, tak vo Východnej bude sklamaný. Porasty organizujú v rôzne širokých pásoch tak, aby sa čo najviac prispôsobili zväčša ručnému zberu.
Zber ručne alebo kombajnom
Strojový zber stoniek, listov a kvetov určitých rastlín vykonávajú harvestorom Prima. Náročnejší ručný zber zverujú ľuďom z regiónu a subdodávateľsky. Zväčša ide o skúsených šikovných ľudí.
Úroda z hektára sa pohybuje v závislosti na zberanej časti rastliny na úrovni asi 250 kg na hektár vysušenej hmoty. Výkonnosť zberu manažéri prispôsobujú výkonnosti sušiarní. Pozberaná hmota sa nesmie spariť, aby nevznikali plesne a nestrácali sa cenné látky.
„Prevádzkujeme tri sušiarne, jednu elektrickú a dve teplovzdušné. Najmenšiu využívame na sušenie kvetov. Výkonnosť sušenia závisí od časti rastliny, najpomalšie sa sušia stonky s listami. V jednom cykle vieme usušiť asi 600 kg stoniek a 300 kg kvetov,“ hovorí Juraj Užík a dodáva, že zber začínajú o 11. tej hodine, keď sa vyparí rosa.
Cena práce a energií rozhoduje o ekonomickom výsledku, pretože v bio prevádzke nástroje pre zvyšovanie hektárových výnosov sú veľmi obmedzené. Pestovateľom by pomohla aj lojalita ľudí k slovenskej produkcii.
Marián Kukučka
Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve
Celý článok nájdete v časopise Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve 11/2022 na stranách 12–13.
Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu.