Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

V skorých porastoch repky môže mať zmysel spomaliť rýchlo rastúce odrody. Hermann Hanhart z Poľnohospodárskej komory Severného Porýnia-Vestfálska má pre vás zopár tipov.

Úroda repky v roku 2022 dosiahla v niektorých regiónoch Nemecka rekordnú úroveň. Napríklad vo Vestfálsku nebolo nezvyčajné, že sa vymlátilo okolo 6 t/ha. Z prvých testov fungicídov však možno vidieť, že účinok fungicídov bol len veľmi malý. Z toho vyplýva, že o úžitku fungicídov rozhoduje počasie – v suchých rokoch s nízkou úrodou, vo vlhkých rokoch s úrodou až 6 dt/ha.

Vo všeobecnosti je to na jeseň stále predovšetkým o kontrole rastu, najmä pri skorých siatych plodinách. Vo vlhkej jeseni je oneskorený aj vývoj fómovej hniloby.

Stručne k aktuálnej situácii

Tento rok boli podmienky na siatie repky dosť ťažké. V mnohých regiónoch Nemecka boli semená zasadené do veľmi suchého osivového lôžka v nádeji, že v najbližších dňoch prídu dažde. Na severe a východe Nemecka sa naopak v auguste vyskytli lokálne zrážky. V týchto oblastiach plodiny zasiate okolo 15. augusta už koncom augusta vyvinuli prvé pravé listy. V závislosti od vzniku násad treba rátať s veľmi rozdielnymi situáciami – od skorých vznikajúcich a silných násad, ktoré už okolo 15. septembra dosiahli štádium 4 listov, až po neskoré a rozrastajúce sa násady. Použitie fungicídov sa preto bude musieť plánovať veľmi odlišne. Pre pretrvávajúce sucho fómova hniloba zatiaľ nenadobudne žiadny význam. Aby sme sa tu mohli správne rozhodnúť, mali by sme poznať biologické vzťahy v závislosti od počasia.

Poradenstvo v oblasti fómovej hniloby

V podstate už fómova hniloba v repke nie je taká dôležitá ako pred 10 rokmi. Gény veľmi dobrej odolnosti boli skrížené do mnohých nových odrôd. To však neznamená, že pred zberom nemôže dôjsť k hnitiu koreňového krčku.

Choroba  je však významná z hľadiska úrody len vtedy, ak sa prvé príznaky objavia začiatkom mája a s ďalším vývojom vo fáze plnenia zrna koreňový krček skoro úplne zhnije. Huba sa síce nedá likvidovať fungicídmi, ale ich použitie spomaľuje vývoj huby v rastlinách. Vo všeobecnosti sú jesenné kúry podstatne účinnejšie ako jarné. Navyše, čím skôr je hniloba na jeseň infikovaná, tým závažnejšie sa môže ochorenie rozvinúť.

Infekcia nových rastlín repky olejnej je možná prostredníctvom askospór prilietavajúcich zo starých zásob repky olejnej. Tieto askospóry sa tvoria v pseudotéciách (obaľujúcich telách askospór) na napadnutej starej repke olejnej. Tvorba a dozrievanie výtrusov je tým rýchlejšie a intenzívnejšie, čím je po zbere vlhkejšie počasie. To znamená, že tento rok sú počiatočné podmienky pre hubu nepriaznivé, keďže vo väčšine regiónov stále pretrváva sucho.

Ak sa však počasie neskôr zmení a spôsobí vlhkejšie podmienky, infekcia je možná aj v neskorej jeseni. To je však podstatne menej kritické ako skoré infekcie v septembri.

Či sa fómova hniloba naozaj stane problémom, sa v zásade ešte na jeseň nedá posúdiť, pretože počasie na jar má rozhodujúci vplyv na vznik choroby. Skúsenosti ukazujú, že fungicídy často prinášajú vyššie výnosy vo vlhkých rokoch, zatiaľ čo ich použitie v suchých rokoch je sotva ekonomické. Ošetrenie na jeseň má teda skôr poistný charakter. Preto by ste to mali vykonávať predovšetkým v kritickom infekčnom počasí.

Najúčinnejšie prípravky proti fómovej hnilobe sú Tilmor, Ampera, Efilor a Toprex. Majú tiež rastový regulačný účinok. Optimálne umiestnené aplikácie na kontrolu rastu s najlepším fómovým efektom súčasne v štádiu 6 listov môžete očakávať od kombinácie Carax + Tilmor alebo od Toprexu. Amistar Gold je dobrou voľbou pre neskorý výsev bez ovplyvnenia rastu v kritických poveternostných podmienkach s vysokým rizikom fómovej choroby. Čisté protiokonazolové produkty ako Tokyo, Abran, Protendo 250 EC, Traciafin a viac nabitý Procer by mali byť tiež celkom účinné proti fómovej hnilobe. V minuloročných pokusoch v suchých podmienkach však tieto produkty nevykazovali dobrý výnosový efekt.

Tipy na kontrolu rastu

V tomto roku bude pravdepodobne dôležitejší účinok fungicídov na reguláciu rastu ako fómový efekt - aspoň pri skorých a silných plodinách. Ak má repka už veľmi skoro vyvinuté štyri listy, okolo 15. až 20. septembra, určite sa odporúča skorý zásah. Najmä pri rýchlo rastúcich odrodách, ako sú Ambassador, Architect, Armani, Allessandro KWS, DK Expansion, Daktari, DK Exbury, Ernesto KWS, Heiner, Ludger, Otello KWS, Scotch, PT303 a iné, musíte používať účinné prípravky už v štádiu 4 listov.

Na to je vhodný najmä Carax s momentálne najbezpečnejším skrátením. Spravidla postačujú aplikačné dávky 0,6 až 0,8 l/ha. Dvojité ošetrenie je zbytočné, keď sa ošetrí skôr do štádia 4. listu. Potom je však len veľmi malý vedľajší účinok proti fómovej hnilobe, aj keď sa choroba infikuje skoro. Následná liečba proti nej zvyčajne nie je ekonomická – iba vo výnimočných prípadoch, keď je hniloba extrémne infikovaná (napr. v trvalo vlhkom a relatívne teplom počasí).

Dobrou alternatívou použitia Carax solo je kombinácia 0,4 až 0,6 l/ha Carax + 0,4 až 0,6 l/ha Tilmor. To často umožňuje dosiahnuť lepší výnos a lepší účinok proti fómovej hnilobe. Toto ošetrenie by sa však malo vykonávať iba v štádiu 5 až 6 listov. Z dôvodov znášanlivosti sa nesmie používať žiadny metkonazol vrátane Caraxu, na miestach, kde sa burina ošetrovala pomocou Belkar. V týchto prípadoch prejdite na Toprex.

Ak ste plodiny zasiali až neskoro na jeseň, alebo ak vzídu po dažďoch a do štádia 4 listov sa dostanú až začiatkom októbra, nie sú potrebné cielené skoré ošetrenia. Potom je lepšie ošetrovať neskôr v štádiu 6 až 8 listov napríklad 0,75 l/ha Tilmoru súčasne s kombinovaným fómovým efektom. Pri vitálnych odrodách sa potom uprednostňuje kombinácia 0,4 l/ha Carax + 0,6 l/ha Tilmor.

Pri pomaly rastúcich odrodách ako Arabella, Smaragd, Activus, DK Exlibris alebo Ivo KWS je v zásade skoré ošetrenie pred štádiom 6 listov sotva potrebné. Ak vysejete skoro a dosiahnete skorú fázu 4 listov, môžete s Carax + Tilmor v týchto odrodách aplikovať až do fázy 6 listov. Pri neskoro vysiatych plodinách nie je pri týchto odrodách potrebná žiadna kontrola rastu.

Záver

V konečnom dôsledku sa uvidí, čo prinesie počasie. Kontrola rastu sa musí takmer určite vykonávať v skorých plodinách s vitálnymi odrodami - najlepšie skorými s Carax, Carax + Tilmor alebo Toprex. Zostáva čakať, do akej miery bude potrebné cielené ošetrenie na reguláciu rastu v plodinách, ktoré vzchádzajú neskoro.

Cielené ošetrenie proti fómovej hnilobe je potrebné – ak vôbec – len vo vlhších oblastiach, ako napríklad v Holštajnsku, prípadne aj vtedy, keď od 20. septembra do decembra nastúpi dlhotrvajúce vlhké a teplé počasie. Ak sú podmienky skôr suché, na jeseň sa v menej výdatných porastoch úplne zaobídete bez fungicídov.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: Moritz, agrarfoto.com

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov