Investície do vývoja laboratórneho mäsa klesajú. Start-upy bojujú o prežitie. Byrokratické prekážky ich spomaľujú.
Zdá sa, že eufória v laboratórne pestovanom mäsovom priemysle ustupuje. Veľké očakávania od takzvaného kultivovaného mäsa tento rok spĺňajú vytriezvenie finančnej situácie mnohých európskych foodtech startupov. Sú hlboko vo "Valley of Death - Údolí smrti". Takto to opisuje Good Food Institute Europe, medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá propaguje rastlinné a kultivované alternatívy mäsa.
Podľa správ z médií sa investície v tejto oblasti dramaticky zrútili. V roku 2023 získali laboratórne mäsové spoločnosti len 226 miliónov dolárov – prudký pokles z 922 miliónov dolárov investovaných v predchádzajúcom roku.
Tento vývoj má vážne dôsledky: Niekoľko startupov sa muselo stiahnuť, uvádza časopis startupového priemyslu tech.eu. Situácia zostane v roku 2024 napätá, hoci investície sa opäť stabilizujú. Za prvých šesť mesiacov roka prúdilo do európskych spoločností 45 miliónov eur, čo je takmer polovica sumy roku 2023.
Nedostatok infraštruktúry bráni vstupu na trh
Odvetvie však čelí ďalším výzvam. "Toto odvetvie trpí nedostatkom infraštruktúry," hovorí Seth Roberts z Good Food Institute Europe. Chýbajú veľké výrobné zariadenia a mnohé mladé spoločnosti nedokážu nájsť prostriedky na ich výstavbu. To vedie k tomu, že nové produkty uviaznu vo fáze vývoja alebo migrácie.
Byrokracia spomaľuje konkurencieschopnosť Európy
Byrokratické prekážky v EÚ zhoršujú situáciu z pohľadu navrhovateľov. Jim Mellon, zakladateľ fondu Agronomics, ktorý sa špecializuje na mäso in vitro, tech.eu vidí Európu v nebezpečenstve, že ju zanechajú krajiny ako Spojené štáty a Čína. Kritizuje nedostatočnú podporu Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) a vysoké náklady na energiu, ktoré obmedzujú konkurencieschopnosť priemyslu.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: IMAGO/imageBROKER/Firn