tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Repkový olej zostane v roku 2022 najobľúbenejším kuchynským olejom medzi Nemcami. Súkromné ​​domácnosti spotrebovali v minulom roku okolo 87 mil. l repkového oleja. To znamená, že približne každá tretia predaná fľaša kuchynského oleja obsahovala repkový olej.

Repkový olej je už roky najobľúbenejším kuchynským olejom medzi Nemcami. A to z dobrého dôvodu," hovorí prezidentka OVID Jaana Kleinschmit von Lengefeld. „Repkový olej je vďaka svojmu vyváženému a širokému spektru mastných kyselín najzdravším olejom a dá sa použiť rôznymi spôsobmi. Rastline sa v Nemecku darí a olej sa tu vyrába. To presviedča mnohých spotrebiteľov pri pultoch v obchodoch."

Nasledoval slnečnicový olej so spotrebou 66 mil. l a olivový olej s 42 mil. l. Kokosový olej a iné jedlé oleje nehrali takmer žiadnu rolu pri menej ako 2 % celkovej spotreby v roku 2022. Celkovo Nemci vlani nakúpili okolo 223 mil. l kuchynského oleja, čo je približne o 7 % menej ako v predchádzajúcom roku.

Kvôli ukrajinskému konfliktu a obavám z prekážok dodávok došlo v marci 2022 k panickým nákupom. Predaj jedlého oleja vzrástol v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi takmer o dve tretiny, čo predstavuje logistickú výzvu pre maloobchodníkov. Dopyt sa v apríli upokojil. V priebehu roka neistota, obmedzené dodávky na trh a vysoké náklady na energie spôsobili rast cien repkového a slnečnicového oleja.

 

Z Proteinmarkt preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: europacrown

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov