Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Švajčiarsko chráni svojich farmárov pred lacným dovážaným tovarom vysokými colnými bariérami. Na stole bola aktuálne žiadosť o predĺženie termínu, aby sa menej plytvalo miestnymi potravinami.

S cieľom podporiť miestnych farmárov a výrobcov a zabrániť plytvaniu potravinami má Švajčiarsko jasné pravidlá pre dovoz čerstvého ovocia a zeleniny. Počas regionálnej sezóny zberu môže obchod dovážať čerstvé ovocie a zeleninu zo zahraničia len  prostredníctvom vysokých colných bariér.

Hospodársky rok pre ovocie a zeleninu vo Švajčiarsku je rozdelený na dve obdobia:

  • Riadené obdobie: Domáca výroba beží; dovoz čerstvého tovaru je povolený len s vysokými tarifami alebo v obmedzených kvótach na uspokojenie dopytu.
  • Neriadené obdobie: Vo Švajčiarsku nie je sezóna zberu, takže dovoz zahraničného tovaru je neobmedzený a možný za „normálnych“ colných podmienok.

Dopyt: Rozšíriť dovozné bariéry a prísnejšie chrániť farmárov

Ak sa Švajčiarska rada štátov presadí, miestni farmári by mohli v budúcnosti dostať ešte väčšiu podporu. Pretože, ako informovali miestne noviny - Neue Zürcher Zeitung (NZZ), v decembri zastupiteľstvo schválilo návrh bernského politika Wernera Salzmanna, podľa ktorého sa mala rozšíriť alebo nanovo zaviesť ochrana hraníc pre 20 druhov zeleniny.

Ako dôvod na predĺženie ochrannej lehoty uviedol politik Salzmann okrem technického pokroku v posledných rokoch aj klimatické zmeny a z toho vyplývajúce dlhšie obdobia zberu. Aj na pozadí plytvania potravinami má rozšírenie dovozných obmedzení zmysel, ako oznámili NZZ. Noviny citovali informácie z roku 2021, keď bolo zničených veľa paradajok z domácej produkcie, pretože dozreli pred oficiálnou „ochrannou dobou“. V tom čase bolo v supermarketoch stále viac lacného dovážaného tovaru, ktorý uprednostňovali spotrebitelia.

Švajčiarska konfederácia jasne zdokumentovala termíny pre takzvané „colné prekážky“ a množstvá kvót pre požiadavky na dovoz. Na svojej ministerskej stránke pre poľnohospodárstvo majú dokumenty, ktoré presne stanovujú tieto colné prekážky na určité druhy ovocia a zeleniny.

Zeleninári podľa novín NZZ nemôžu počítať s rozhodnutím o predĺžení lehoty z radov Federálnej rady. Rada sa vyjadrila proti želaniam a chcela k otázke plytvania potravinami pristupovať inak. Ku ktorému riešeniu mieria, však zostalo nakoniec otvorené.

Obchod v blízkosti hraníc bude pokračovať

So zvýšenými colnými bariérami nemajú problémy ani farmári z Nemecka a Francúzska, ktorých farmy sú do 10 km od švajčiarskych hraníc. Podľa informácií došlo k dohode v takzvanom „spore o zeleninu“, ako ho predtým nazvala tlač. Vďaka tomu môžu spoločnosti a záhradné centrá blízko hraníc naďalej bezcolne zásobovať svojich zákazníkov vo Švajčiarsku.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Meusener

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov