Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Doslova milióny metrov kubických aplikovanej hnojovice a digestátu v priebehu niekoľkých rokov robia zo spoločnosti Letoni odborníkov, akých nielen na Slovensku, ale aj v Európe budete hľadať len veľmi ťažko.

Spoločnosť Letoni, s.r.o., založil v roku 2011 Jozef Václav. Nadviazal na svoju živnosť založenú v roku 2006 s medzinárodnou kamiónovou dopravou a jedným fekálnym vozom na podvozku Tatra.

Úzka orientácia na poľnohospodárstvo a aplikáciu tekutých materiálov začala v roku 2012 na podnet veľkého chovateľa ošípaných neďaleko Serede, ktorý hľadal firmu pre aplikáciu močovky. Po dohode s manažérmi podniku Jozef Václav zainvestoval a zakúpením prvej hnojovicovej cisterny a dvoch dopravných kamiónových cisterien sa z Letoni stal špecialista na aplikáciu hnojovice.

Poľnohospodári si hnojovicu vedia aplikovať sami, Letoni ale efektívnejšie

Jozef Václav hovorí, že s jeho výkonnou technikou a skúsenými ľuďmi poráža v efektivite každého poľnohospodára. Samozrejme, každá líška svoj chvost chváli, ale majiteľ firmy argumentuje: „Naši zamestnanci sú na poli už o siedmej ráno a končia častokrát až za súmraku. Neraz sa stáva, že podniková cisterna denne vyhnojí 400 m3, kým naša 1000. Dbáme, aby radšej stála kamiónová cisterna ako cisterna na poli.“

Rekord 520 000 m3 za rok

Letoni tromi cisternami aplikuje státisíce kubíkov ročne. Rekordným v tomto smere bol rok 2020 s hodnotou viac ako pol milióna m3. Najbežnejšia hektárová dávka na Slovensku je 30 až 40 m3 na hektár, ale zmieniť musíme aj fakt, že ich technika dokáže presne aplikovať aj veľmi nízke dávky v rádoch kubíkov na hektár.

Nemalý podiel na vysokej sezónnej výkonnosti majú prepravné cisterny na kamiónových návesoch, ktoré vozia materiál z farmy na pole. Podľa slov Jozefa Václava, bolo Letoni na Slovensku priekopníkom v prevoze hnojovice.

V súčasnosti si už bez kamiónových návesov s objemom 32 až 38 m3 poskytovanie služieb nevie predstaviť. Poľnohospodár koniec koncov nedokáže poskytnúť adekvátnu dopravu na pole a plne sa spolieha na komplexnosť služby.

Poľnohospodári žiadajú nižšie utlačovanie pôdy

Z ťahačov vybrali v Letoni špičku – Scaniu a Volvo a obuli ich podobne ako návesy širšími pneumatikami v porovnaní s bežne používanými cestnými. Napriek tomu, že s kamiónmi na pôdu nevchádzajú.

Ich najvýkonnejší traktor Fendt disponuje reguláciou tlaku v pneumatikách, ktorá takisto výrazne prispieva k znižovaniu utlačovania pôdy. Ako sa zdá, práve tento faktor začína v konkurenčnom boji medzi službármi zohrávať významnú úlohu, pretože poľnohospodári si uvedomujú vplyv ťažkej techniky na vlastnosti základného výrobného faktoru.

Nižší merný tlak na pôdu viedol Jozefa Václava ku kroku, keď po desaťročí investoval do samohybného Holmeru. Vďaka vyosenému chodu zanecháva za sebou pôdu rovnomerne utlačenú. Na pohľad to vyzerá prijateľnejšie ako po súprave traktora s cisternou, ale Jozef Václav argumentuje: „Traktorová súprava s plnou hnojovicovou cisternou s hmotnosťou 60 ton stojí na piatich nápravách, zatiaľ čo Holmer so 45 t na dvoch nápravách. Pri nepatrne širších pneumatikách.“ A pýta sa: „Čo viac utlačuje pôdu?“ Nezanedbateľnou je podľa neho aj spotreba, ktorá je v prípade traktorovej súpravy polovičná v porovnaní sa samohybným strojom.

Chýbajúcich ľudí v poľnohospodárskych podnikoch suplujú službári so svojou výkonnou technikou. Lenže aj oni majú problém posadiť do drahej techniky skúseného človeka. V Letoni to majú ešte o to zložitejšie, že mnohým šikovným ľuďom práca s hnojovicou doslova nevonia a s hnojovicou nedokážu pracovať.

Celý článok je publikovaný vo februárovom vydaní časopisu Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve 2/2023 na stranách 12 – 13.

Dozviete sa aj prečo vsadili na značku Zunhammer? Prečo je vysoká výkonnosť ideálna pre testovanie strojov? Aké aplikátory vlastnia, aké netradičné riešenia skúšajú a na čo používajú prerobenú betónpumpu?

 

Foto: Letoni, s.r.o.

Marián Kukučka

Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov