tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

 Zákon o obchodovaní s emisiami palív bol prijatý a od roku 2023 sa bude vzťahovať aj na odpadové drevo.

Prichádza cena odpadového dreva za CO2, ktorú plánuje federálna vláda. Spolkový snem prijal väčšinou hlasov koalície prijal upravenú verziu návrhu zákona spolkovej vlády na zmenu zákona o obchodovaní s emisiami palív (Brennstoffemissionshandelsgesetzes - BEHG).

V dôsledku toho sa rozsah použitia zákona o obchodovaní s emisiami palív od budúceho roka rozšíri na staré drevo, pričom sa bude oceňovať len fosílna časť, ako sú nátery. Podľa aktuálne dostupného návrhu Federálneho ministerstva hospodárstva k vyhláške o hlásení emisií z roku 2030 (EBeV 2030), v ktorej má byť upravená implementácia tohto zákona, by to malo byť 10 %. Okrem toho sa od roku 2024 zavedie požiadavka certifikácie pre malé a stredné závody na odpadové drevo.

Kritika

Podnikateľské združenia toto rozhodnutie kritizovali. Združenie energie z dreva (Fachverband Holzenergie - FVH) vo Federálnej asociácii bioenergie (Bundesverband Bioenergie - BBE) považuje všeobecný podiel 90 % biomasy v odpadovom dreve za „príliš nízky a vecne nesprávny“.

Je potrebné rozlišovanie podľa kategórií odpadového dreva a úprava hodnoty. Týmto spôsobom by sa malo zabrániť tomu, aby sa cena CO2 stala splatnou tam, kde nevznikajú žiadne fosílne emisie CO2. Zákon nesmie „viesť k tomu, aby vláda maximalizovala príjmy zadnými dvierkami“.

Združenie navyše upozornilo, že výroba energie z odpadového dreva sa v dôsledku požiadavky certifikácie zbytočne a bezdôvodne predraží. Nemecká asociácia píl a drevárskeho priemyslu (Deutsche Säge- und Holzindustrie Bundesverband  - DeSH) kritizovala rozhodnutie Bundestagu vzhľadom na energetickú krízu ako „smrteľný signál“.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: picture alliance/dpa | Marcus Brandt

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov