Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) povolilo po prvýkrát v histórii vakcínu na očkovanie včiel proti moru včelieho plodu. O tom ako táto vakcína funguje a aký by mohlo byť prínos jej používania pre chovateľov včiel sa redaktor Českého rozhlasu Jakub Lucký porozprával s vedúcim skúšobného laboratória Výzkumného ústavu včelařského v Másloviciach Ing. Daliborom Titěrom, CSc.

Podľa Ing. Titěru je nový prípravok založený na metóde tzv. transgeneračného imunitného primingu, ktorý iniciuje imunitné scitlivenie jedincov pre druhé stretnutie s pôvodcom ochorenia. Prípravok sa aplikuje včelím kráľovnám prostredníctvom členiek jej družiny, ktoré ju kŕmia. Takto získanú imunitu by mala kráľovná „zabudovať“ aj do ňou produkovaných vajíčok. Takto sa odolnosť voči moru prenáša aj na jej potomstvo.

Podľa dostupných informácií je význam tohto druhu „vakcíny“ najmä profylaktický.  Mala by teda chrániť zdravé včelstvá pred zavlečením nákazy. Liečba moru včelieho plodu v klinickom štádiu ochorenia je totiž ťažká, ba priam nemožná, keďže tu dochádza k obrovskej miere reinfekcie miliónmi baktérií.  Cestou je už spomínaná prevencia a jej doplnkom je dôkladná likvidácia všetkých zdrojov infekcie. Podľa Dalibora Titěru to znamená, že v prípade existencie preparátu na liečbu moru bude stále potrebné dôkladne poupratovať a vydezinfikovať  úle.

Mor včelieho plodu je vážnym problémom, keďže napadnuté včelstvo sa už nikdy „nedá dokopy“. Postupne slabne a vymrie. Medzitým sa však môžu nakaziť ďalšie včelstvá - inkubačná doba je pri tomto ochorení totiž mimoriadne dlhá (okolo 3 rokov). V podmienkach českých chovov včiel sa už 130 rokov darí predchádzať moru dôsledným znižovaním infekčného tlaku na včelstvá. Robí sa prostredníctvom radikálnej likvidácie všetkých objavených ohnísk moru. Ak by sa to nerobilo, Európa by bola v krátkom časovom úseku doslova premorená ešte viac ako USA. V Českej republike sa počet včelstiev postihnutých týmto ochorením počíta podľa Ing. Titěru na desatiny percenta. V USA sa uvádza až 25 % výskyt tohto nebezpečného ochorenia. 

 

Zdroj: podcast Magazínu Experiment Českého rozhlasu

Snímka: wikipedia

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov