tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Vývoz bravčového mäsa z Európskej únie v roku 2023 naďalej klesá. V prvej polovici roka vývoz z členských krajín klesol najvýraznejšie.

Členské štáty EÚ vyviezli v prvých šiestich mesiacoch roku 2023 výrazne menej ošípaných, bravčového mäsa a vedľajších produktov ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Celkovo sa vývoz znížil o 16 %.

Z Nemecka o pätinu menej

Najväčším dodávateľom s takmer tretinovým podielom na trhu bolo Španielsko, krajina s najväčším počtom chovaných ošípaných v EÚ. Aj táto juhoeurópska krajina však zaznamenala prudký pokles vyvezeného objemu o 17 %.

Nemecko sa v medzinárodnom porovnaní EÚ umiestnilo na štvrtom mieste s poklesom vývozu o pätinu v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Ázia nakupuje menej

Najvýznamnejším odberateľom bola Čína s približne 29 % celkového európskeho vývozu, pričom dodávky do tejto ázijskej krajiny boli takmer o desatinu nižšie ako pred dvanástimi mesiacmi.

Dôvodom zníženia európskeho vývozu bravčového mäsa je najmä výrazný pokles obchodu s Áziou. Ceny, ktoré možno v tamojších krajinách dosiahnuť, sú v tomto roku menej lukratívne ako v minulosti. Okrem toho je dopyt po dovoze z EÚ nižší a existuje silná konkurencia s dodávateľmi bravčového mäsa z USA za nízke ceny

graf vyvozu bravoviny z EU 01 2023x

 

Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: Tonnies, AMI

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov