tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Otázka: SZRB v spolupráci s MPRV SR pripravuje pre poľnohospodárov projekt „Moja pôda“, ktorý by mal umožniť farmárom ľahšie sa dostať k finančným zdrojom na nákup poľnohospodárskej pôdy. Aké výhody pred tradičným úverom od komerčných bánk by mal tento produkt farmárom priniesť (vymenovanie hlavných benefitov oproti úverom na pôdu z komerčných bánk)?

Odpoveď: "Moja pôda" predstavuje ponuku výhodnejších podmienok pre získanie finančných zdrojov na nákup poľnohospodárskej pôdy, pričom výhodou je nákup nielen ucelených parciel, ale aj spoluvlastníckeho podielu a možnosť nákupu zastavaných pozemkov pod nehnuteľnosťami. Práve tu evidujeme zvýšený záujem o vysporiadanie pozemkov, napríklad pod hospodárskymi budovami, ktoré už farmári vlastnia, čo v konečnom dôsledku zvýši bonitu klienta z hľadiska zabezpečenia úveru. Financovať sa teda budú nielen samotné parcely, ale aj spoluvlastnícke podiely, na ktorých sa dá hospodáriť. Farmár tak nadobudne predkupné právo na ostatné podiely na pozemku. Bude mať väčšiu kontrolu nad vlastníctvom svojho hlavného výrobného faktora, ktorým pôda je.
Postačovať bude, ak žiadateľ bude mať k dispozícii 15 % vlastných zdrojov z predpokladaných celkových nákladov. Objem úveru, ktorý mu banka poskytne, bude predstavovať zvyšných 85 % z týchto nákladov. Banka bude poskytovať dlhodobé úvery za prijateľnú cenu až na 15 rokov, pričom úver možno zabezpečiť aj kupovanou pôdou.

Otázka: Očakávate, že úrokové sadzby týchto úverov sa budú hýbať najčastejšie v pásme od 3,5 do 4 % p.a. Predsa len, nie je to v čase rekordne nízkych medzibankových sadzieb EURIBOR stále vyššia hodnota?
Odpoveď: Rekordne nízke sadzby sú anomáliou vyvolanou krízou, kedy medzibankové sadzby nedosahujú ani úroveň inflácie. To len na margo tohto fenoménu.  Cena úveru záleží od doby splatnosti úveru, bonity klienta a od bonity pôdy, ktorú za úver nakúpi. Treba si však uvedomiť, že hovoríme až o 15-ročných úveroch a teda o dlhých zdrojoch. Osobne považujem výšku spomínaného úrokového  pásma za adekvátnu a primeranú. Úročenie je totiž na úrovni sadzby financovania štátneho dlhu SR – výška priemernej úrokovej sadzby pri emisiách 15-ročných štátnych dlhopisov SR je približne 3,6 % p. a.
Konečné rozhodnutia, či je úver potrebný, musí urobiť klient. Ak je cena prenájmu preňho výhodnejšia, úver nepotrebuje. Nemá však pôdu vo vlastníctve.

Celý rozhovor s generálnym riaditeľom SZRB Ing. D. Tomašcom si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 06/2013
Snímka: SZRB

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov