Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Razantný prepad vlaňajšej produkcie krmovín postavil viaceré podniky pred otázku ako vôbec uživiť svoje chovy zvierat v aktuálnej sezóne. Keďže v prípade siláží je z ekonomického hľadiska prakticky vylúčené, aby sa tieto prevážali na veľké vzdialenosti, manažmenty museli improvizovať. Situácia s nedostatkom krmív sa, samozrejme, prejavila aj na razantnom náraste kŕmnych nákladov a tým aj celkových nákladov pri produkcii finálneho produktu.

Producenti mlieka sa síce mohli chvíľu tešiť z realizačných cien nad 50 eurocent/l, momentálne však optimizmus opadá, nakoľko ceny mlieka otočili trend a so značnou pravdepodobnosťou zamieria k 40 eurocent/l. Rentabilita prvovýroby mlieka tak znovu narazí na svoje limity a aj keď momentálne už klesajú niektoré výrobné vstupy, vlani dopestované krmoviny za vysoké náklady po prepočte na tonu produkcie sa budú prelievať do výrobných nákladov mlieka po značnú časť roka 2023. Treba otvorene povedať, že ak sa naplní náš predpoklad odhadovanej priemernej realizačnej ceny mlieka v SR za rok 2023 na úrovni 43,9 EUR/100 kg, ktorú sme prognózovali v ročenke AGROBIZNIS 2023, potom robiť v roku 2023 mlieko so ziskom bude umenie hraničiace s mágiou. Napokon nám to potvrdzujú aj vedci z NPPC – VÚŽV v Lužiankach, ktorí pre AGROMAGAZÍN vypočítali koncom minulého roka produkčné minimá v chovoch dojníc pre rok 2023. Konkrétne pri priemernej celoročnej cene mlieka na úrovni 43,90 EUR/100 kg bude podľa týchto prepočtov pri holštajnskom dobytku na krytie nákladov potrebné predať 11 806 kg mlieka na dojnicu ročne (denná dodávka 32,3 kg na ustajnenú dojnicu). Po započítaní faktoru priemernej trhovosti mlieka odhadom ide o nutnosť dosiahnutia laktačnej úžitkovosti takmer 13 tis. kg, čo u nás v súčasnosti podľa výskumníkov z NPPC dosahuje len jeden chov. Pri intenzívne chovanom slovenskom strakatom plemene ide o predaj 9 816 kg mlieka na dojnicu ročne (denná dodávka 26,9 kg na ustajnenú dojnicu). Zodpovedá to laktačnej úžitkovosti bezmála 11 tis. kg, čo zatiaľ nedosahuje u nás žiaden chovateľ. Pri polointenzívnom chove tohto plemena je potrebné predať 7 705 kg mlieka na kravu ročne (denná dodávka 21,1 kg mlieka na ustajnenú dojnicu).

Verme, že AGROMAGAZÍN bol vo svojej prognóze cien mlieka pre rok 2023 pesimistický a že „priemerka“ napokon presiahne 45 EUR/100 kg. V takom prípade nároky na dodávky mlieka v snahe zabezpečiť si rentabilnú výroby by boli nižšie.

 

David Karkulín

AGROBIZNIS

Celý článok nájdete v májovom vydaní AGROMGAZÍNU na s.33.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov