tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Kanadská mliekarenská komisia (CDC) oznámila zvýšenie výkupných cien za mlieko o 2,5 %.

Najväčší poskytovateľ úverov v agrosektore Farm Credit Canada (FCC) v najnovšej výhľadovej správe uvádza, že inflácia naďalej vyvíja tlak na ziskovosť mliekarenského priemyslu.

Ceny energií a krmív pravdepodobne dosiahli vrchol, no zostávajú blízko svojich historických maxím. Keďže sa očakáva, že vysoká inflácia bude pokračovať, Bank of Canada (BoC) zvýšila základnú sadzbu o 1 %, čím sa náklady na kapitál pre farmárov zvýšili. CDC po konzultáciách so zainteresovanými stranami oznámila zvýšenie výkupných cien za mlieka o 2,5 % s účinnosťou od 1. septembra. Dosiahnuť tak chce čiastočnú kompenzáciu vplyvu inflácie. Táto úprava ceny bude odpočítaná od ďalšej cenovej úpravy naplánovanej na 1. februára 2023.

Výrobné náklady

Ceny krmív klesli zo svojho maxima, v dôsledku čoho FCC korigovala svoje prognózy vývoja cien obilia v porovnaní s predchádzajúcimi projekciami smerom dole. Stále však zostávajú výrazne nad päťročným priemerom.

Hoci veľké oblasti kanadských prérií sú pod nepriaznivým vplyvom mierneho alebo intenzívneho sucha, podmienky sa podľa Kanadského monitoringu sucha výrazne zlepšili. Aktuálne správy o úrode v Alberte ukazujú, že kvalita pastvín a sena sa v porovnaní s minulým rokom zlepšila, no stále je pod  dlhodobými priemermi. Očakáva sa, že západní producenti znížia dovoz krmív, čím sa znížia výrobné náklady. V Britskej Kolumbii vlhká a studená jar spôsobila zníženú produkciu krmiva. Vo východnej Kanade sú vyhliadky na ďalšiu dobrú úrodu sena stále pozitívne.

Aktuálne údaje taktiež ukazujú, že ceny benzínu a nafty začali od svojho vrcholu v júni klesať. Predpovedanie ceny ropy je v súčasnosti riskantná záležitosť, náznaky však poukazujú na pokles v dôsledku zvýšenej produkcie a pomalšieho rastu spotreby.

Dopyt po mliečnych výrobkoch

Po februárovom zvýšení výkupných cien pre prvovýrobcov sa v maloobchode najviac zvýšila cena masla. Podľa údajov o inflácii sa cena masla v júni zvýšila o 17,5 %. V prípade syrov to bolo zvýšenie o 7,9 %, pri čerstvom mlieku o 8 % a pri mliečnych výrobkoch to vo všeobecnosti  bolo zvýšenie na úrovni 8,7 %. To nie je príliš prekvapujúce, pretože vďaka Dohode medzi Kanadou, USA a Mexikom (CUSMA) môže Kanadská mliekarenská komisia použiť páku na zvýšenie výkupnej ceny na farme, ktorá podporuje cenu masla. V prípade ostatných mliečnych výrobkov sa ceny zvyšovali postupne, keďže ceny zložiek iných ako maslový tuk závisia od cien v Spojených štátoch a vo zvyšku sveta.

Inflácia svetových cien odstredeného mlieka (alebo odtučneného sušeného mlieka) je tiež vysoká a pomohla vyrovnať relatívne ceny mliečnych zložiek a podporila výkupné ceny pre producentov. Medzi júnom 2021 a 2022 sa cena odtučneného sušeného mlieka v USA zvýšila o 42,5 %. V Kanade to v tom istom období spôsobilo zvýšenie ceny mlieka triedy 4(a) o 68 %. Inflácia v ostatných triedach mlieka bola z historického hľadiska vysoká, ale oveľa nižšia ako v triede 4.

Aký je vývoj dopytu po mliečnych výrobkoch vzhľadom na infláciu? Je ťažké urobiť definitívne vyhlásenia o sile dopytu, pretože medziročné porovnania nie sú kvôli dopadom pandémie dostatočne informatívne. Dopyt po mliečnych výrobkoch je navyše prvýkrát za niekoľko rokov testovaný vysokou mierou inflácie a nie sme si istí, ako spotrebitelia presunú spotrebu smerom k novým produktom. Údaje spoločnosti Nielsen týkajúce sa maloobchodného predaja ukazujú, že objemy mlieka a mliečnych výrobkov klesli v máji 2022 medziročne o 7,8 %, pričom miera inflácie za toto obdobie bola na úrovni 5,4 %. Pokles spotreby možno čiastočne pripísať zvýšenej spotrebe v stravovacích zariadeniach a neodráža pokles dopytu po mliečnych výrobkoch. Údaje o spotrebe mliečnych alternatív naznačujú, že je to tak. Rovnako ako v prípade mliečnych výrobkov, objemy mliečnych alternatív medziročne klesli o 6,0 %, pričom ich cena vzrástla o 2 %.

 

Zo zdrojov thecattlesite preložil a upravil Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Ilustračná snímka. https://pxhere.com/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov