LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Spracovatelia mlieka sú vyzývaní, aby zaplatili „zmysluplnú cenu“ za dodávky mlieka v máji, aby mohli zaručiť dodávky neskôr v roku.

Írska asociácia farmárov (IFA) 8. júna uviedla, že v druhej polovici roka existuje nebezpečenstvo poklesu ponuky v dôsledku veľmi vysokých výrobných nákladov pre farmárov.

Združenie citovalo údaje Ústredného štatistického úradu (CSO), z ktorých vyplýva, že dodávka mlieka za prvé štyri mesiace roka bola nižšia ako v rovnakom období roku 2021, a to aj napriek výrazne vyššej cene mlieka.

„Odráža to výrazne vyššie náklady na produkciu na mliečnych farmách,“ povedal predseda IFA pre sektor mlieka a mliečnych výrobkov Stephen Arthur.

Taktiež uviedol, že „všetky mliečne indexy“ – vrátane indexu Global Dairy Trade (GDT) a indexu nákupných cien Ornua (PPI) majú vyšší trend, a pokračoval, že to „naznačuje zvýšenie cien v strednodobom horizonte, najmä v dôsledku slabej ponuky na celom svete“.

„Teraz je čas, aby írski spracovatelia v čase neustále rastúcich nákladov prejavili scoju dôveru chovateľom dojníc a stanovili na máj cenu mlieka, ktorá odráža trh,“ komentoval Arthur.

„Keď sa členovia rady spracovateľov stretnú, musia zvážiť pretrvávajúce problémy s farmármi, ktorí sú viazaní zmluvami o pevných cenách mlieka, ktoré sú v súčasnosti na úrovni výrazne nižšej ako výrobné náklady.“

Predseda IFA pre mliekový sektor uznal, že spracovatelia podnikli kroky na vyriešenie tohto problému, ale tvrdil, že by sa malo urobiť viac, najmä preto, že niektoré z týchto iniciatív vyžadujú, aby sa poľnohospodári zaviazali na ďalšie roky „za ceny, ktoré sa v porovnaní so súčasnými výnosmi na trhu javia ako nízke“.

„Títo dotknutí farmári musia mať istotu, že ak sa prihlásia do takýchto schém, cena stanovená na budúce roky bude reálne v súlade s pravdepodobnou trhovou cenou,“ uzavrel predseda.

 

Zo zdrojov agriland preložil a upravil Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov