tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Aká bude 2. polovica roka 2011?
Volatilita sa definuje ako "cesta, ktorou sa uberá neistota" - a druhý polrok roku 2011 bude ako také volatilné a neistota narastie takmer do takých rozmerov ako v priebehu finančnej krízy.

Finančná kríza z rokov 2008 /9 predstavuje pre politických činiteľov i politikov premeškanú príležitosť, pretože len v časoch tiesne je možné dosiahnuť konsenzus vo veci zmien a urobiť to, čo je správne. Politici sa namiesto toho chopili opratov a odsunuli problémy na neskôr tým, že de facto nahromadili dlh na dlh a iba presunuli riziko z finančného sektora na verejný zaslepení ilúziou, že za takýchto okolností bude financovanie jednoduchšie.
Teraz, takmer na deň presne o dva roky neskôr tieto politické a hospodárske chyby narastajú a z hľadiska hlavných parametrov dlhodobého hospodárskeho rastu, ako je bývanie a zamestnanosť, nie je čím sa chváliť.
V celom probléme hrá čím ďalej tým väčšiu úlohu sociálna dimenzia, a to nielen v krajinách G-20, ale aj v regióne MENA a v Ázii. Generácia X a Y súčasný stav očividne neuspokojuje a demonštrácie v centre Madridu, Atén, Lisabone a v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky (MENA) sú jasným signálom toho, že je potrebné niečo urobiť, aby sa realizované opatrenia opäť dostali do súladu s požadovanou potrebou štrukturálnych zmien. To, čo svet potrebuje, aby sa posunul dopredu, je program týkajúci sa rastu a pracovných miest, nie taktiky ako získať viac času.
Keď teda stojíme pred 3. štvrťrokom roku 2011, mohla by toto byť tá hlavná zmena, pretože náklady príležitosti nerobiť nič - čo je riešenie, ktoré vždy preferujú zvolení členovia parlamentu - už hraničia s možnosťou, že prerastú rozumnú mieru.
Nemecko potrebuje nejaké riešenie, pretože kancelárka A. Merkelová sa čelí problémom na domácej pôde, a to nielen kvôli výhradám verejnosti voči stále sa opakujúcim záchranným balíčkom smerujúcim na perifériu eurozóny, ale aj kvôli nadchádzajúcej právnej námietke, pretože ústavný súd v Karlsruhe zákonnosť tejto finančnej pomoci spochybňuje. Kancelárka chce vyriešiť problémy Grécka, Portugalska a možno aj Španielska skôr, než Nemecko pôjde v roku 2013 opäť k voľbám.
Počas tohto štvrťroka ma moje cesty zaviedli na tri kontinenty a to, čo ma zaráža, je skutočnosť, že hoci ich východiskové podmienky sú rozdielne, v konečnom dôsledku sa všetky tri oblasti stretávajú s tými istými vážnymi problémami: sociálna dimenzia či inak povedané - priepastný rozdiel medzi bohatými a strednou / nižšou triedou - je väčšia než kedykoľvek predtým v USA, v Európe i v Ázii / Číne.
Čína sa rozhodla vo svojom novom päťročnom pláne, ktorý začína budúci rok, presunúť stredobod pozornosti a s väčšou intenzitou sa zamerať na boj s infláciou, čo je len iné slovo pre sociálne napätie, pretože nedávny experiment kvantitatívneho uvoľňovania v USA aspoň pre Áziu znamená rastúce ceny energií a potravín, čo sa premieta do klesajúceho disponibilného príjmu. Singapur teraz uplatňuje politiku "sociálneho začleňovania", ktorá má zaručiť, že z rastu a príjmov budú môcť ťažiť všetci, a podľa nášho názoru o tomto populárnom slovnom spojení ešte veľa budeme počuť, a to nielen po zvyšok roka 2011, ale aj v rokoch 2012/2013 .
Cenou za toto ázijské zameranie na infláciu je oveľa nižší marginálny rast vo zvyšku sveta. Ak Čína spomalí svoj rast z +10% na udržateľnejších +4-6%, bude to mať obrovský dopad na globálny rast, pretože k novému čistému rastu bude prispievať negatívne. To je oproti finančnej kríze jedna z hlavných zmien, pretože vtedy sa Čína ujala vedenia a jej stimulačné príspevky sa vyšplhali do nebeských výšok, keď medzi rokmi 2008 a 2011 stála za 50% všetkého nového svetového rastu.
Vzhľadom na tento výhľad ďalej trvajúceho slabšieho rastu, a teda aj vyšších rozpočtových deficitov, je takmer nevyhnutné, že politickí činitelia opäť prídu s nejakými stimulačnými opatreniami.
V USA v súčasnej dobe panuje všeobecné presvedčenie, že latka výška sadzieb, ktorú treba dosiahnuť, aby sa spustila tretia vlna kvantitatívneho uvoľňovania (QE3), je nastavená príliš vysoko. Očakávame však, že sa korekcia trhu presahujúca 10% (z čoho už sme zažili viac ako 6%), pretrvávajúci oslabený trh práce s nedostatkom nových pracovných miest a neschopnosť znovu naštartovať trh s bývaním stanú dokonalými predpokladmi nejakého druhu stimulačného opatrenia. Sme presvedčení, že to bude buď QE3, alebo pravdepodobnejšie politicky prijateľnejšie oprášenie experimentu z 60. rokov minulého storočia s názvom "Operácia Twist".
Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov