tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Rovnako ako väčšinu ostatných ma prekvapil dvojitý úder v podaní Číny a svetových centrálnych bánk.

Teraz však mám pocit, ako keby som letel z Londýna do New Yorku a na pol ceste kapitán letu povedal: "Dámy a páni, hovorí k vám kapitán. Stratili sme tri zo štyroch motorov, ale netreba sa obávať, pretože aj s jedným motorom doletíme do New Yorku bez problémov. "
Centrálne banky sú teraz jediným zdrojom - alebo motorom - pre financovanie bánk. Áno, to znamená, že teraz máme v systéme ešte viac garantovaných lacných peňazí / likvidity, ale stále je to lietadlo hrôzy, ktoré letí na jeden motor. Likvidita centrálnych bánk je jediným motorom, zatiaľ čo súkromný sektor, ktorý predstavoval tri zostávajúce motory, sa zavaril a prestal pracovať. A to je negatívne vytláčanie súkromného kapitálu.
Len francúzskym bankám kleslo za uplynulý mesiac podľa odhadov americké financovanie o viac ako polovicu a stále sa zhoršuje, priemerný čas financovania sa skrátil zo 44 dní na 5.
Áno, ten jediný motor je kúzelný, pretože sa dokáže sám plniť palivom a dokáže nás dopraviť do New Yorku, ale priletíme tam s veľkým oneskorením a možno už znovu nepoletíme, ak verejnosť stratí dôveru v zdroj paliva (tlačenie peňazí a sľuby).
Trhy milujú lacné peniaze a na koordinovanú akciu na dolárových swapoch reagovali pozitívne, ale dlhová kríza je problémom solventnosti - nie likvidity / tlačenia peňazí, takže ona intervencia je len pokračovaním stratégie predstierania a preťahovania súčasného stavu vo verzii 5.0.
V roku 2012 bude štátnemu sektoru chýbať financovanie, pričom zákazníci (súkromný sektor) nie sú ochotní nastúpiť a kúpiť si riziko, ktoré sa teraz stáva toxickým. Francúzsko a Španielsko potrebujú 500 miliárd eur pre každú krajinu zvlášť, každý rok v nasledujúcich troch rokoch - bude ECB alebo iný super motor k dispozícii, aby poskytol týmto trhom podporu?
Zakaždým - a neklamme sami seba - keď vytlačíme súkromný kapitál verejnými prostriedkami, zvyšujeme jeho zaťaženie (daňové bremeno!) a budúce záväzky. Riešenie dlhu ďalším dlhom je koncept, ktorý vedie k defraudácii a k pádom, ako zažil Enron.
Trh čaká zníženie diskontnej sadzby zo strany FEDu, čo je teraz viac menej formalita, pretože nie je možné, aby americké banky platili FEDu za požičanie dolárov viac než banky zahraničné.
Takže na trh teraz prúdia "peniaze za nič". Trh oslavuje a teší sa na mikrovlnky zadarmo, na farebnú televíziu zadarmo, ale ak to všetko nebudú nasledovať ďalšie konkrétne kroky na znižovanie dlhu ako v USA tak v eurozóne, tak sa z toho stane len zúfalý krok, ktorý si len kupuje ďalší čas.
Index S & P500 môže vo vianočnej rely testovať hranice 1250/1280 bodov, ale ak sa tak stane, trh čaká v roku 2012 tvrdý pád.
Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank
/Zdroj: MediaDom/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov