Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Po historickom období od roku 2019 nevídanej stability systému riadenia rizík v podmienkach pôdohospodárstva bude tento rok 2023 a nasledujúci rok 2024 prelomový.

Pýtate sa prečo? No z dôvodu pripojenia Programu rozvoja vidieka a alokácie finančných prostriedkov navyše. Niekto by povedal: „Veď čo, však to preklopíme a ušetríme štátne prostriedky a zaplatíme to z európskych“. Nuž takto to však nefunguje. Každá schéma má iné parametre. Máme tu dva roky prechodného obdobia aby sme ich napojili zladili a sfunkčnili.

Stabilita štátnej pomoci

Štátna pomoc pre podporu poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe je schéma, ktorá je postavené pre MSP podniky bola spustená v roku 2019 s alokáciou podpory výške podpory 4 mil. eur a v roku 2022 bola podpora vo výške 8 mil. eur.  Z 500 podporovaných subjektov v roku 2019 sa podporilo v roku 2022 viac ako 1000 subjektov, pri stabilnej výške podpory oscilujúcej okolo hranice 45 % a to aj napriek rastu cien komodít.

Dôvodov, prečo medzi 45 a 50 % je ideálna výška podpory, je tu veľa, aj keď možnosť je do 65 % a, samozrejme, sa dá o tom diskutovať. V zásade platí, že žiadny extrém nie je dobrý. Tu platí, že dôležitejšia je stabilita percenta podpory a tomu by mala byť prispôsobená alokácia.  Čo sa podarilo v riadení rizík od roku 2019 sa tu doposiaľ nikomu nepodarilo.

Ministerstvu pôdohospodárstva a ľudom, ktorý sa na tom podieľajú, patrí vďaka za prezieravosť a dobrú matematiku rovnako aj platobnej agentúre za systém, ktorý je v tejto oblasti funkčný a dobrý. No na druhej strane nás čakajú dva náročné roky a verím, že táto prezieravosť a matematika bude fungovať aj naďalej. Výzva štátnej pomoci by mala byť vyhlásená už v marci 2023, najneskôr v apríli, takže uvidíme ako začneme.

Zosúladenie oboch podpôr

Prečo sa nedá preklopiť štátna pomoc do Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky len tak jednoducho? Ľudsky povedané, štátna pomoc má iné pravidlá ako pravidlá pre prostriedky zo Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Snaha je tieto pravidlá zosúladiť, dominantne zo strany Európskej komisie, ale jednotlivé štáty s tým nesúhlasia. Nesúhlasia krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Česká republika, Slovensko.....atď. Prečo? Preto, lebo štátne podpory sú nastavené v princípe menej prísne ako podpory európske. To sa týka aj podpory poistného a riadenia rizík.

Na Slovensku sme v Strategickom pláne využili príležitosť a nastavili si možnosť čerpať prostriedky zo štátnej pomoci a z Programu rozvoja vidieka na riadenie rizík. Čo nám to môže priniesť?  Ušetrenie časti prostriedkov štátu pri nastavovaní riadenia rizík a možnosti podpory a výhodnejšie podmienky pre farmárov. Je to napríklad podpora poistenia majetku slúžiaceho na poľnohospodársku prvovýrobu, podpora poistenia jednotlivých škôd na zvieratách, kde nie je možné splniť zákonné podmienky podľa nariadení Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Rovnako aj poistenia viniča ostalo v štátnej pomoci. A sú tam ďalšie nemenej dôležité kritériá a nastavenia, ktoré bez kombinácie spoločnej poľnohospodárskej politiky so štátnou pomocou nie je možné naplniť – respektíve je, ale len zo štátnej pomoci.

Implementácia Strategického plánu je náročný proces a týka sa to aj riadenia rizík. Strategický plán spoločnej poľnohospodárskej politiky má špecifické podmienky, no týka sa všetkých podnikov a teda nie len MSP. Preto je dôležité vyhlásiť prvú výzvu už v roku 2023. Všetci by mali podľa nového nastavenia fungovať od roku 2024.  

Aké sú možnosti nastavenie a ako je možné veci zosúladiť, nebudem rozpisovať v tomto článku, nechcem zapísať celý časopis. Každopádne možností je viacero. Ako to dopadne, uvidíme. Slovenská asociácia poisťovateľov spolu s Agra poisťovňou robí všetko preto aby nastavenie bolo rozumné, funkčné a administratívne jednoduché. Za funkčnosť schém a finálne rozhodnutia však zodpovedá rezort pôdohospodárstva.

 

Martin Nevolný

špecialista poľnohospodárskeho poistenia Respect-Slovakia

Riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných

Celú analýzu nájdete v AGROMAGAZÍNe 03/2023 na s.30 a 32.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov