LG_mailpodpis_CZ-Architect-700x130_2022_1

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

SCH-kolaz-graf--dojnica-1AGROMAGAZÍN – prognóza cien zookomodít a energií pre 4. týždeň. Ošípané v EÚ znovu oslabujú

V ostatnom týždni sme videli na európskom trhu pokles cien jatočných ošípaných, rast cien jatočného HD, ako aj mlieka a stagnáciu cien ropy.

Jatočné ošípané

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v aktuálnom týždni korigujú nadol o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,20 EUR/kg jat. hm. Rovnako 3 eurocent/kg jat. hm. pritom korigujú tento týždeň nadol ceny v Dánsku, keď klesajú na 1,19 EUR/kg jat. hm. Európa sa stále borí so spomalenými exportmi komodity do Číny, ktoré medziročne spomalili podľa dát Európskej komisie o 20 %.

Čínska produkcia bravčoviny v roku 2021 totiž medziročne vzrástla o 29 % na 53 mil. ton, čo je len o 0,4 mil. ton menej oproti doterajšiemu rekordu z roku 2017 (53,4 mil. ton). Navyše čínske stavy prasníc na konci roka 2021 boli medziročne o 10,5 % vyššie, čo signalizuje, že čínska produkcia jatočných ošípaných môže ostať vyššia aj počas roka 2022. Proti však môžu byť čínske farmárske ceny ošípaných, ktoré sa naďalej hýbu na relatívne nízkych úrovniach.

Medzitýždenne síce posilnili o 1 eurocent/kg ž. hm. na 1,94 EUR/kg ž. hm., no medziročne sú stále o viac ako polovicu nižšie. Na burze Dalian pritom ceny medzitýždenne oslabili o 26 EUR/t ž. hm. na dnešných 1893 EUR/t ž. hm., čo je signál, že sa najbližšiu dobu príliš nechystajú posilňovať. Nižšie ceny pritom znižujú rentabilitu výroby a tým aj motiváciu k jej ďalšej expanzii.

Nemecký trh s ošípanými sa pritom aktuálne znovu potýka s obmedzeniami v jatočnom spracovaní komodity kvôli výpadku pracovnej sily v dôsledku pandémie. To spôsobuje znížený dopyt po ošípaných na úrovni fariem a to tlačí ceny nadol.

Na druhej strane ceny v USA naďalej reflektujú na spomalenú tamojšiu produkciu. Farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota síce medzitýždenne oslabili o 3,4 % na 1,54 USD/kg jat. hm., no ceny futures na burze CME pridali 6,6 % a posilnili tým na 1,90 USD/kg jat. hm. Očakáva sa, že produkcia ošípaných v USA v roku 2022 medziročne poklesne o 1 %, čo aktuálne drží ceny komodity v regióne na vyšších úrovniach. Na druhej strane i USA hlásia spomalenie exportov bravčoviny do Číny a teda dianie v Číne bráni americkým cenám posilňovať citeľnejším tempom.

Zdá sa tak, že i slovenský trh bude tento týždeň ďalej čeliť tlaku na pokles cien komodity. Očakávame, že ceny v SR poklesnú do pásma 1,31 – 1,38 EUR/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Medziročný pokles produkcie jatočného dobytka v EÚ v kombinácii so stabilným domácim dopytom a rastúcim dopytom Číny sa stará o pokračovanie cenového vzostupu komodity v Európe.

Nemecké ceny v tomto týždni opäť posilňujú. Jatočné býky (R3) medzitýždenne pridávajú 5 eurocent/kg jat. hm. na 4,90 EUR//kg jat. hm., ceny jatočných kráv (R3) posilňujú o 6 eurocent/kg jat. hm. na 3,83 EUR/kg jat. hm. 

Mlieko

Raz potiahne ceny nahor maslo, potom zase sušené mlieko. Európske ceny mliečnych komodít na burze EEX v Nemecku pokračujú vo svojom vzostupe. Ceny masla síce medzitýždenne oslabili o 25 EUR/t na dnešných 5775 EUR/t, zato ceny sušeného odtučneného mlieka (SOM) posilnili o 125 EUR/t na 3650 EUR/t. Teoretická cena mlieka si tak mohla pripísať aj tento týždeň zisky, keď posilnila o 1,7 % na 57,27 EUR/100 kg.

Nemecká produkcia mlieka pritom naberá na obrátkach len veľmi opatrne, pričom v 2. kalendárnom týždni 2022 boli nemecké dodávky mlieka do mliekarní medziročne nižšie o 2,3 %. Minulotýždňové spotové ceny mlieka v Nemecku stagnovali v pásme 48 – 49 EUR/100 kg, v Holandsku medzitýždenne posilnili o 1 EUR/100 kg na 49,50 EUR/100 kg.

Britské mliekarne pre mesiac február ohlasujú rozdielne plány pre určovanie cenotvorby surového kravského mlieka. Napríklad Arla sa rozhodla držať ceny bez zmeny, no ďalšie mliekarne plánujú zvýšiť ceny medzimesačne medzi 1 až 3 GBP za 100 kg.

Rovnako tak zvyšujú ceny americké mliekarne. Tu by farmárske ceny mali vo februári medzimesačne posilniť o 4 USD/100 kg na 47,70 USD/100 kg. Ceny futures mlieka triedy III. pre výrobu syrov v USA pritom medzitýždenne oslabili o 7,9 % na 44,89 USD/100 kg.

Predpokladáme, že slovenské mliekarne budú najbližšie obdobie pokračovať v zvyšovaní farmárskych cien mlieka.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Január 2022: 39,20 EUR/100 kg, február 2022: 39,85 EUR/100 kg, marec 2022: 40,70 EUR/100 kg Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Január 2022: 39,65 EUR/100 kg, február 2022: 40,35 EUR/100 kg, marec 2021: 41,25 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Aj napriek tomu, že cena ropy Brent sa ostatné dni hýbe vo volatilnejšom móde, komodita naďalej jasne potvrdzuje svoj rastový trend. V priebehu ostatného týždňa sa ropa Brent najprv vyšplhala k 89 USD za barel, neskôr korigovala k 85 USD za barel, aby následne vymazala časť predchádzajúcich strát svojím opätovným posilnením k 87 USD za barel, čo je rovnaká cena za akú sa obchodovala i pred týždňom.

Pretrvávanie vysokej inflácie vo vyspelých ekonomikách a k tomu rastúce geopolitické napätie medzi Ruskom a Ukrajinou prispieva k tomu, že komodita pokračuje vo svojom cenovom raste. Navyše členovia OPEC+ sa naďalej držia plánu postupného zvyšovania produkcie len o 400 tis. barelov denne, pričom spotreba komodity vo svete ostáva naďalej robustná a to momentálne už načiera do zásob komodity.

Z pohľadu technickej analýzy má ropa našliapnuté k opätovnému vyrovnaniu svojho nedávneho maxima na cene 89 USD za barel a po jeho prípadnom prekonaní by sa mohla pokúsiť o posilnenie k 95 USD za barel. I ďalšie dni môžeme očakávať volatilnejší cenový vývoj ropy, keďže investori prehodnocujú v dôsledku vyššej inflácie svoje portfólia a tým dochádza k preceňovaniu viacerých skupín aktív.

V prípade ropy pritom cenový trend ostáva jasne neporušený a to znamená zvýšené šance pre tvorbu nových maxím.

Posilňovanie ropy bude mať svoje efekty aj na ceny pohonných hmôt na Slovensku. Tento týždeň by mali ceny PHM opäť mierne vzrásť na nami už v predchádzajúcom reporte avizované úrovne 1,445 EUR/l pri nafte a 1,555 EUR/l pri benzíne Natural 95. Už minulý týždeň sme avizovali, že PHM pravdepodobne posilnia v najbližších dvoch týždňoch v dvoch krokoch na tieto úrovne. Po minulotýždňovom raste cien by tak tento týždeň mala prísť ďalšia rastová fáza s vyššie avizovanými cieľovými cenami palív.

/AGROBIZNIS/NAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov