logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

TK-foto-AMO-22072021_1Najväčšia preventívna akcia na ochranu slovenských chovov ošípaných

 

 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) pripravilo rozsiahlu preventívnu akciu na ochranu slovenských chovov a zastavenie rizika šírenia afrického moru ošípaných. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf agrorezortu Samuel Vlčan. Cieľom plánu agrorezortu je znížiť stav diviačej populácie o 100 000 jedincov. Mäso zo zdravých jedincov sa má objaviť na pultoch slovenských obchodov.

 

„Našim cieľom je ochrániť slovenské chovy ošípaných tak, aby naši spotrebitelia dostávali na stôl stále kvalitnú a bezpečnú slovenskú bravčovinu,“ zdôraznil šéf agrorezortu. Pre naplnenie tohto cieľa potrebujeme znížiť stav diviačej zveri na Slovensku, ktorá môže voľným pohybom preniesť mor z postihnutých do zdravých oblastí. Je nevyhnutné celoplošné riešenie, keďže zver hranice okresov nerešpektuje. Minister na tlačovej konferencii vysvetlil, že ak by AMO postihol chovy ošípaných, mohlo by to znamenať škody vo výške až 100 miliónov eur, straty tisícok pracovných miest a zánik chovu ošípaných na Slovensku. „Ak neurobíme nič, tradičná slovenská zabíjačka, domáce jaternice, klobásy, slanina sa stanú minulosťou,“ dodal.

Vlčan na tlačovej konferencii predstavil podrobný plán, na ktorom participovali pracovníci MPRV SR, predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina), poľovníci, chovatelia a spravovatelia ošípaných a obchodníci. Kľúčom k úspechu má byť radikálne zníženie diviačej populácie na Slovensku. Ako na brífingu minister priblížil, Slovensko je aktuálne rozdelené modrou nárazníkovou zónou na dve časti, a to ružovú oblasť s výskytom AMO a bielu oblasť zatiaľ bez výskytu AMO. V ružovej oblasti sa má realizovať vyhľadávanie a zber uhynutých diviakov. Lov v nej je rizikový, pretože môže vyháňať potenciálne nakazené diviaky do zatiaľ neinfikovaných okresov. V modrej oblasti sa bude realizovať úplný odlov diviakov smerom od bielej k ružovej zóne, zatiaľ čo v bielej oblasti nastáva intenzívny lov diviakov a zníženie stavu z 2,3 na 0,3 diviaka na 100 hektárov.

Agrorezort predpokladá, že takýmto spôsobom je potrebné odstreliť približne 100 000 jedincov diviačej zvery. „Práve preto si voláme na pomoc našich poľovníkov. Na Slovensku je ich vyše 63 000 a sú najväčšou skupinou ľudí s oprávnením držať zbraň, a preto im aj takýmto spôsobom chcem prejaviť dôveru,“ priblížil Vlčan s tým, že loviť bude môcť každý aktívny poľovník, ktorý o to v revíroch pod pôsobnosťou MPRV SR požiada. Odstrel diviakov však nemá byť podľa ministra samoúčelný. „Pripravujeme kampaň, chceme, aby sa nám odstrelené diviaky podarilo dostať na pulty obchodov. Mäso bude viacnásobne kontrolované v akreditovaných laboratóriách a pre slovenských spotrebiteľov zdravotne absolútne bezpečné. V tejto veci spolupracujeme na tom so všetkými dotknutými subjektmi,“ doplnil ministra Hlavný veterinárny lekár SR prof. Jozef Bíreš.

Vláda na 23. rokovaní schválila súvisiaci materiál na riešenie problematiky AMO a vyčlenila na to prostriedky v objeme 5,2 milióna eur. Ministerstvo je pripravené dofinancovať túto sumu z vlastných zdrojov až do výšky 12 miliónov eur. AMO vníma ako problém aj EÚ, ktorá spúšťa masívnu informačnú kampaň.


Tlačová správa MPRV SRNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov