logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien plodín pre 29. týždeň 2021


Suché a teplé počasie na Kanadských prériách vystrašilo trhy, výsledkom čoho bolo minulotýždňové pokračovanie vzostupu cien plodín na burzách.

 

 

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 15 EUR/t, keď sa komodita dnes obchoduje za 214 EUR/t. Kukurica si prilepšila o 12 EUR/t, keď posilnila na 247 EUR/t, pričom prvý kontrakt novej úrody (ktorý sa čoskoro stane líderským kontraktom) zdražel o 11 EUR/t na dnešných 204 EUR/t. Repka po počiatočnom výraznom vzostupe na MATIFe korigovala mierne nadol, keď oslabila medzitýždenne o 9 EUR/t na 533 EUR/t. Kanadská repka v sledovanom období zlacnela o 22 EUR/t na 603 EUR/t a austrálska repka korigovala nadol o 5 EUR/t na dnešných 513 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne stúpli ceny čiernomorskej pšenice o 11 EUR/t na dnešných 213 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA vzrástla o 20 EUR/t na 218 EUR/t. Kukurica na CBoT posilnila medzitýždenne o 5 EUR/t na 186 EUR/t a sója pridala 10 EUR/t, keď jej cena vzrástla na dnešných 445 EUR/t.

 

Pšenica

K cenovému rastu pšenice hnanej nahor susednými trhmi s kukuricou a olejninami sa minulý týždeň pridali aj ďalšie fundamenty. Jednak pokračujúce suché a teplé počasie v Kanade znižuje potenciál miestnej produkcie, pričom z rovnakého dôvodu minulý týždeň aj analytici SovEcon znížili svoj odhad nadchádzajúcej produkcie pšenice v Rusku. Ten korigovali nadol z doterajších 84,6 mil. ton na 82,3 mil. ton. K tejto korekcii prispela aj skutočnosť, že prvé hektárové výnosy zožatej pšenice v Rusku nie sú až také vysoké ako sa pôvodne očakávalo. Veľmi zle sú pritom naďalej porasty jarnej pšenice v USA, kde ministerstvo včera ohodnotilo v dobrej až excelentnej kondícii len 11 % všetkých porastov (pred týždňom 15 %, vlani 68 %), pričom podiel porastov v zlej až veľmi zlej kondícii bol navýšený medzitýždenne z 55 % na 63 %.

Cena pšenice tak dostala priestor predĺžiť svoju rastovú šnúru. Na burze MATIF po tom, čo sa cena komodity dostala nad 202 EUR/t, sa jej otvoril priestor pre nárast k novému cieľu ležiacom v pásme 218 – 220 EUR/t. Dnes si už pšenica na chvíľu siahla aj na cenu 217 EUR/t a teda sa už výrazne priblížila k tomuto vyššie uvedenému cieľu. Na značke 220 EUR/t však komoditu čaká silná cenová rezistencia, ktorá môže komoditu „odraziť“ opäť nadol na nižšie cenové úrovne.

Kým trh si aktuálne všíma riziká spojené s poklesom produkcie v Rusku či USA a v Kanade, máloktorý účastník venuje pozornosť dianiu na Ukrajine, kde miestni analytici naopak vidia tohtoročnú produkciu pšenice na rekordných 33 až 34 mil. ton, čo je dokonca o 3 až 4 mil. ton viac ako znejú aktuálne odhady USDA pre krajinu.

Určitá polemika sa spustila aj ohľadom minulotýždňových veľkých povodní v Nemecku a krajinách Beneluxu a ich efekte na redukcii produkcie pšenice v EÚ. Analytici v Nemecku nateraz znížili odhad národnej produkcie pšenice len mierne a to z júnových 23 mil. ton na aktuálnych 22,8 mil. ton. EÚ by tak mala naďalej zožať veľmi slušnú produkciu pšenice, ktorá môže byť medziročne o 12 mil. ton vyššia. Farmári vo viacerých krajinách však evidujú nižšie objemové hmotnosti zŕn pšeníc, čo by napokon mohlo odhad finálnej produkcie EÚ oproti súčasnosti mierne znížiť. Očakávame, že ceny pšenice na trhoch čoskoro narazia na svoju rezistenciu, pričom najbližšie dni nemožno vylúčiť cenovú korekciu späť do pásma 202 až 210 EUR/t.

Dnešné občasné zrážky, ktoré evidujú radary na Kanadských prériách by mohli rovnako zmierniť napätie na trhu, na druhej strane hlavné pestovateľské regióny Kanady naďalej vykazujú ostatných 30 dní zrážkový deficit, keď v hlavných pestovateľských regiónoch repky a pšenice padlo len 40 % dlhodobého zrážkového priemeru. Pšenica sa tak zrejme nebude ponáhľať najbližšie dni na nižšie cenové úrovne. Volatilita na trhu s komoditami však môže naďalej pretrvávať, na čo poukazuje aj fakt, že popri silnej korekcii cien ropy aktuálne vidíme nervozitu aj na akciových či dlhopisových trhoch, čo svedčí o silnejšom preskupovaní kapitálu zo strany investorov.

 

Kukurica

Porasty kukurice v USA ako aj v Európe sa aktuálne nachádzajú v kľúčovej fáze tvorby budúcej úrody. Počasie v USA až na sever krajiny sa aktuálne javí ako priaznivé pre vývoj porastov. USDA včera označilo v dobrej až excelentnej kondícii 65 % porastov kukurice, čo bolo rovnaké číslo ako pred týždňom s tým, že do kategórie excelentnej kondície sa dostalo 1 % porastov z kategórie dobrej kondície a teda celkovo sa týmto úrodnostný potenciál porastov mierne zvýšil. Rovnako tak dianie na Ukrajine poukazuje na to, že krajina tento rok môže zožať silnú úrodu plodiny, pričom aktuálne odhady stále ležia citeľne nad métou 35 mil. ton. Veľmi dobrú kondíciu aktuálne vykazujú francúzske kukurice, kde je v dobrej až excelentnej kondícii aktuálne viac ako 90 % všetkých porastov. Dôležitých zrážok sa ostatné dni dočkali aj mnohé regióny Slovenska, ktoré by mali pomôcť miestnym kukuriciam vytvoriť dobrý úrodnostný potenciál.

Tieto faktory tak naznačujú na to, že ceny kukurice na burzách by sa mohli dostať pod tlak poklesu. Zrejme si ale na takýto vývoj ale ešte bude potrebné pár dní počkať, nakoľko z pohľadu technickej analýzy ceny kukurice na CBoT naznačujú na to, že sa najbližšie dni budú snažiť vyplniť cenovú medzeru medzi 5,7 až 5,93 USD za bušel, ktorá bola vytvorená po tom, čo sa júlový kontrakt kukurice preroloval na septembrový. Septembrový kontrakt kukurice na CBoT sa aktuálne obchoduje za 5,73 USD za bušel, na vyplnenie cenovej medzery je pritom potrebné, aby sa cena dostala nad 5,93 USD za bušel. Keďže v oblasti Kukuričného pásu v USA najbližšie dni hlásia suché a veľmi teplé počasie, je dosť možné, že kukurica do konca týždňa bude vykazovať prorastový trend smerom k 6 USD za bušel. Nová úroda kukurice na burze MATIF by tak mohla mať ambície najbližšie dni rovnako posilniť k 210 EUR/t (aktuálne 204 EUR/t).

 

Olejniny

Suché počasie na Kanadských prériách naďalej nepriaznivo vplýva na miestne porasty repky a pšeníc, čo je faktor, ktorý ostatné dni hnal nahor ceny rastlinných olejov vrátane sójového oleja a tým poskytol prorastovú podporu aj cenám sóje. Rastu cien rastlinných olejov však spravila „škrt cez rozpočet“ včerajšia prudká korekcia cien ropy na svetových trhoch po tom, čo sa členovia OPEC+ dohodli na harmonograme postupného ukončenia obmedzení v svojej produkcii ropy. Prepad ceny ropy o 8 % za jeden deň tak poslal včera nadol i ceny rastlinných olejov a tým aj repky či sóje. Dnes sa však zdá, že trhy sa začínajú znova sústrediť na fundamenty novej úrody, čo opäť prispelo k rastu cien repky ako aj sóje.

No ceny repky na burze MATIF naďalej vykazujú veľmi silnú volatilitu, keď sa snažia do seba súčasne zakomponovať ako potenciál rizika poklesu úrody plodiny v Kanade, tak i faktor toho, že v EÚ už začína na trh reálne prúdiť nová úroda plodiny. Predpokladáme, že volatilný cenový vývoj bude zaznamenávať repka aj počas ďalších dní. Ako sme už avizovali, aktuálne dnes evidujeme v hlavnej pestovateľskej oblasti repky v Kanade zrážkovú činnosť, čo môže byť ďalší faktor, ktorý začne najbližšie dni tlačiť ceny nižšie. Repka sa momentálne na burze MATIF hýbe v pomerne širokom obchodnom pásme medzi 475 – 560 EUR/t, prekonanie týchto úrovní jedným či druhým smerom nám napovie viac o ďalšom smerovaní cien. V aktuálnom týždni to ale skôr vyzerá na miernu korekciu cien smerom k 500 EUR/t, alternatívne na pohyb v pásme v okolí 530 EUR/t.

Pokračujúci pokles cien ropy ako aj zlepšenie kondície porastov sóje v USA v uplynulom týždni (v dobrej až excelentnej kondícii 60 % porastov sóje, t.j. o 1 % viac ako týždeň predtým) môžu najbližšie dni vyvíjať tlaky i na pokles cien sóje. Sója si ostatné dva týždne vďaka situácii v Kanade prilepšila, keď jej cena vzrástla z 13 na 14,5 USD za bušel. Z pohľadu technickej analýzy je pre ceny sóje stále v hre posilnenie smerom k 15 USD za bušel, pričom nahor by jej mohol pomôcť nami avizovaný technický vzostup ceny kukurice. Fundamenty pre plodinu sa však aktuálne viac nakláňajú smerom k poklesu ceny a i preto je potrebné počítať s možným pohybom ceny obidvomi smermi, pričom s mierne väčšou pravdepodobnosťou je realistickejší cenový pohyb nadol.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 29. týždňa 2021: pšenica 210 – 220 EUR/t, kukurica 202 – 212 EUR/t, repka 505 – 540 EUR/t

 

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov