logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien plodín pre 24. týždeň 2021

 

WASDE report od USDA zverejnený koncom minulého týždňa (viac info k reportu prinesieme v zajtrajšom spravodajstve) tentoraz príliš nerozkýval ceny plodín, aj keď treba povedať, že prispel k cenovej korekcii olejnín.

 

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 8 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 209 EUR/t. Vlaňajšia úroda kukurice na MATIFe medzitýždenne zdražela o 1 EUR/t na 259 EUR/t, zatiaľ čo cena novej úrody korigovala nadol o 4 EUR/t na 208 EUR/t. Cena repky na MATIFe poklesla nadol na medzitýždennej báze o 32 EUR/t na dnešných 510 EUR/t. Kanadská repka (nová úroda) korigovala podobne, keď stratila 35 EUR/t, čím klesla na 495 EUR/t. Cena vlaňajšej úrody repky v Kanade korigovala medzitýždenne nadol o 17 EUR/t na 579 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne stagnovali ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) na 215 EUR/t, pričom ceny mäkkej pšenice v USA poklesli o 4 EUR/t na 201 EUR/t. Cena kukurice na CBoT korigovala nadol o 7 EUR/t na 213 EUR/t, pričom sója poklesla o 25 EUR/t na dnešných 446 EUR/t.

 

Pšenica

Kľúčové pestovateľské regióny jarnej pšenice v USA ako aj väčšinu územia v Rusku minulý týždeň pokropili zrážky, čo by malo napomôcť v zotavovaniu sa miestnych porastov tejto variety pšenice. Zrážky pritom kropili aj ďalšie regióny v Rusku, čo napomáha i k zlepšovaniu kondície porastov ozimnej pšenice. Hlavná pestovateľská oblasť pšenice v Rusku – oblasť Voronež eviduje ostatný mesiac výrazné zlepšenie vegetačného indexu miestnych porastov, ktorého hodnota sa už priblížila svojej vlaňajšej úrovni pre aktuálne časové obdobie. Toto bol jeden z dôvodov, prečo analytici SovEconu minulý týždeň navýšili svoj odhad produkcie pšenice v Rusku o 1,5 mil. ton na 82,4 mil. ton.

Druhým dôvodom navýšenia je výrazný nárast pestovateľských plôch jarnej pšenice v krajine. Bokom neostali ani analytici USDA, ktorí v najnovšom WASDE reporte navýšili odhad produkcie pšenice v Rusku o 1 mil. ton na 86 mil. ton. V Rusku sa ostatné dni rozbehli znovu aj exporty pšenice, pričom sa očakáva, že tieto počas júna dosiahnu objem 2,2 mil. ton, čo je výrazne viac ako priemerných 0,9 mil. ton mesačne zaznamenaných v ostatných troch mesiacoch. Dôvodom je už avizované zníženie exportnej dane po tom, čo krajina prešla od 2.6. na tzv. variabilnú exportnú daň. Vyššie exporty z Ruska tak, samozrejme, konkurujú exportom z EÚ a i preto vidíme na európskom trhu aktuálne opäť cenovú korekciu plodiny.

S blížiacou sa bohatou žatvou (USDA odhaduje produkciu pšenice v EÚ-27 na 137,5 mil. ton) tak môže tlak na pokles cien pokračovať. Obzvlášť po tom, čo USDA navýšila svoj odhad svetovej produkcie pšenice v prichádzajúcej sezóne 2021/22 na rekordných 794,4 mil. ton. Z pohľadu technickej analýzy cena pšenice na burze MATIF smeruje jasne k svojej úrovni podpory na 202 EUR/t. Ak si komodita túto cenu neudrží, otvorí sa jej priestor pre „operovanie“ v novom cenovom intervale medzi 185 až 202 EUR/t. Fundamenty pritom naznačujú, že komodita mieri do tohto nového cenového intervalu, je však dosť možné, že susedný trh s kukuricou bude mať ešte nejaký ten čas ambície držať vyššie ceny celého plodinového komplexu. No i pri kukurici začíname vidieť jasné trhliny v rámci jej plánu zotrvať na vyšších úrovniach aj počas najbližšieho leta.

 

Kukurica

Kukurica si nateraz stále drží z pohľadu cenovej stability status najsilnejšej plodiny a to hlavne vďaka tomu, že po komodite je stále veľký záujem.. Potvrdzujú to i včerajšie dáta o exportoch z USA za minulý týždeň, ktoré dosiahli úroveň 1,54 mil. ton. Silný dopyt tak prinútil USDA vo svojom júnovom WASDE reporte znovu navýšiť svoj odhad exportov ako aj spotreby kukurice v USA pre aktuálny ročník 2020/21, vďaka čomu došlo k ďalšiemu poklesu odhadu koncoročníkových a tým aj úvodných zásob pre sezónu 2021/22.

 Bilancia sa tak znovu stesnila a to s pričinením Brazílie, pri ktorej USDA znížilo odhad tohtoročníkovej úrody medzimesačne o 3,5 mil. ton na 98,5 mil. ton. Okrem toho ostatné dva týždne hlavné pestovateľské regióny kukurice v USA trápili vysoké teploty a deficit zrážok, čo boli všetko faktory, ktoré tlačili ceny komodity spočiatku nahor. Koncom týždňa a cez víkend však do značnej časti regiónu prišli zrážky, čo vyvolalo cenovú korekciu. Weather market pritom pri kukurici môže pokračovať aj najbližšie dni. Včera USDA kvôli predchádzajúcemu suchu výraznejšie okresalo kondíciu porastov kukurice nadol, keď v dobrej až excelentnej kondícii je aktuálne 68 % výmer kukurice, čo je o 4 % menej ako pred týždňom. Skokový pokles kondície utrpeli hlavne štáty Iowa a Indiana (-14 %, resp. – 11 %), ktoré nateraz stále trpia najväčším zrážkovým deficitom.

Pripomeňme si pritom, že Iowa je najväčším producentom kukurice spomedzi všetkých štátov USA. Predpovedné modely však naznačujú, že tento týždeň sa dočkajú zrážok aj tieto dva štáty a to nám naznačuje, že divoké cenové pohyby kukurice obidvomi smermi na burze môžu pokračovať aj tento týždeň. I preto nie sme jednoznačne v tomto momente naladení na ďalší pokles cien pšenice, keďže tento trh je ovplyvňovaný práve trhom s kukuricou. Treba však povedať, že sa nám blíži termín zverejnenia reportov USDA o pestovateľských výmerách plodín v USA ako aj zásobách (30.6.2021), ktorý môže priniesť na trh veľa novej volatility. A treba povedať, že i značné riziko pre výraznejšiu korekciu cien nadol. Informa najnovšie odhaduje, že farmári v USA zasiali reálne 96,5 mil. akrov kukurice, čo je o 5,4 mil. akrov viac ako aktuálne prognózuje USDA.

Pri potvrdení takejto výmery tak môže USDA v júlovom WASDE navýšiť nadchádzajúcu produkciu kukurice v USA zo súčasných 380 mil. ton na 403 mil. ton. V takomto prípade by nám výrazne stúpol pomer očakávaných zásob k spotrebe na konci ročníka, pričom toto číslo by naznačovalo, že kukurica môže mať ambície na burze CBoT korigovať späť blízko k 4 USD za bušel (aktuálne 6,6 USD/bušel). V tomto momente je predčasné špekulovať o budúcnosti, treba však mať na pamäti, že i tento vyššie uvedený scenár je v hre. I preto očakávame, že špekulatívny kapitál sa bude naďalej sťahovať z tejto plodiny, čo by malo prevažne tlačiť ceny nadol. Obzvlášť, ak sa koncom týždňa potvrdia avizované zrážky v Iowe a Indiane.

 

Olejniny

Ceny olejnín ostatné dni korigujú po tom, čo sa nám začína mierne zlepšovať bilancia medzi ponukou a dopytom na trhu. USDA koncom minulého týždňa navýšila svoj odhad koncoročníkových zásob sóje v USA v tejto sezóne (2020/21) po tom, čo očakáva slabšiu exportnú aktivitu USA do konca augusta a to aj vďaka navýšeniu dohadu tohtoročnej produkcie sóje v Brazílii o 1 mil. ton na 137 mil. ton. USDA tiež navýšilo svoj odhad nadchádzajúcej produkcie repky v EÚ a to o 0,6 mil. ton na 17,2 mil. ton. Medzimesačne sa totiž odhaduje vyššia produkcia repky v Nemecku o 250 tis. ton, v Poľsku o 180 tis. ton, pričom USDA navýšilo i odhad pre Francúzsko o 50 tis. ton, ČR o 27 tis. ton a i Slovensko o 10 tis. ton.

Blížiaca sa nová úroda tak opäť vytvorila tlak na pokles ceny. Na MATIFe sa repka opäť vrátila do nami avizovaného cenového intervalu 490 až 530 EUR/t, pričom predpokladáme, že tentoraz sa komodite už podarí ho preraziť smerom nadol. Ak sa tak stane, indície naznačujú, že komodita mieri k cenovému cieľu 425 – 430 EUR/t.

Z pohľadu technickej analýzy pritom na pokračovanie poklesu cien to vyzerá aj pri sóji na CBoT. Potvrdená formácia hlava a ramená nám naznačuje, že sóju čaká zosun z aktuálnej ceny 14,7 USD za bušel smerom do pásma 13,2 až 13,8 USD za bušel. Tento vývoj však môže stále zmariť počasie a to v prípade, ak vyššie avizovaný príchod zrážok do USA najbližšie dni sa nezrealizuje, resp. zrážky nebudú adekvátne v súlade so súčasnými predpoveďami. USDA totiž aj pri sóji pokračuje v aktuálnom znižovaní ukazovateľa kondície porastov tejto plodiny v USA. Aktuálne je v dobrej až excelentnej kondícii 62 % porastov, čo je o 5 % menej ako pred týždňom a o 10 % menej v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Zdá sa pritom, že na včerajšiu správu o kondícii plodín reagujú dnes ich ceny opäť rastom. Ale vydrží im to? Veľa bude závisieť od zrážok v USA.

Stále platí, že špekulatívny kapitál bude mať tendenciu sa sťahovať z dlhých pozícií (stávky na rast ceny) aj pri tejto plodine, čo môže urýchliť práve príchod dažďov do USA a tiež očakávaný report USDA naplánovaný na koniec júna. Riziko ďalšieho poklesu cien olejnín tu tak zostáva. To platí aj pre slnečnicu, ktorej produkcia v Európe môže zažiť toto leto veľký boom. Popri očakávanej produkcii v EÚ vo výške 10 mil. ton totiž najnovšie informácie hovoria o tom, že Rusko zasialo slnečnicu na výmere 8,9 mil. ha, čo je takmer o 5 % viac ako zneli pôvodné plány. Súčasne Rusko zasialo jarnú repku na výmere 1,3 mil. ha, čo je o 8 % viac v porovnaní s pôvodnými plánmi.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 24. týždňa 2021: pšenica 198 – 206 EUR/t, kukurica 240 – 260 EUR/t (vlaňajšia úroda), 198 – 204 EUR/t (nová úroda), repka 465 – 490 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov