Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

psenica_MalzeniceTrh SR: Silná produkcia pšenice môže tlačiť letné ceny nadol


Aj keď na trhu v Rusku ako aj v USA aktuálne badať isté problémy s kondíciou porastov jarných pšeníc, globálna produkcia pšenice v najbližšom ročníku 2021/22 s veľkou pravdepodobnosťou dosiahne nový rekord, keď sa má hýbať v okolí 790 mil. ton. Tentoraz by mala bodovať i silná produkcia EÚ, ktorá môže presiahnuť vlaňajší ročník o viac ako 12 mil. ton. Súbeh týchto faktorov tak môže naďalej vyvíjať tlak na pokles cien pšenice na burze MATIF a tým aj na európskom fyzickom trhu. Predpokladáme, že ceny pšenice na slovenskom trhu budú do júla pokračovať v poklese smerom k 160 EUR/t.

 

Na burze MATIF bude kľúčové, aby si komodita najbližšie týždne udržala cenu 202 EUR/t. Prvý poklesný trend z konca mája komodita ustála, keď sa odrazila nahor práve od nami avizovanej úrovne podpory, presnejšie od ceny 201,75 EUR/t.

Pokles ceny pod 202 EUR/t otvorí komodite priestor ku korekcii smerom k 185 EUR/t, čo môže na slovenskom trhu posunúť žatevné ceny i do pásma 150 – 160 EUR/t.

Naopak, ak by sa pšenici podarilo na MATIFe posilniť nad 220 EUR/t, otvorí sa jej priestor pre ďalší vzostup smerom k 235 EUR/t. Tento scenár vývoja je však vzhľadom na fundamenty plodiny aktuálne menej pravdepodobný. Aj keď ktovie, susedný trh s kukuricou môže ešte najbližšie týždne prekvapiť a posunúť sa vyššie, čo by pomohlo i cenám pšenice. No i tento scenár (vzostup cien kukurice) považujeme v AGROMAGAZÍNe aktuálne rovnako za menej pravdepodobný. I preto náš výhľad pre ceny pšenice hovorí o pokračovaní cenovej korekcie plodiny nadol.

graf_penica_06_2021

Zdroj grafu: PPA – ATIS, prognóza AGROMAGAZÍNu

Viac k aktuálnej mesačnej prognóze cien agrokomodít na slovenskom trhu nájdete v AGROMAGAZÍNe.

Časopis AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

 

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2