Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 18. týždeň 2021

 

Plodiny:

Ceny plodín na globálnych burzách v ostatnom týždni sa hýbali obidvomi smermi. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny novej úrody pšenice o 10 EUR/t na 216 EUR/t (vlaňajšia úroda zlacnela o 4 EUR/t na 243 EUR/t).

Ceny kukurice medzitýždenne posilnili o 9 EUR/t na 243 EUR/t, kým ceny repky na MATIFe (nová úroda) posilnili o 11 EUR/t na 511 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne poklesla o 16 EUR/t na 588 EUR/t (vlaňajšia úroda), zatiaľ čo cena novej úrody v Kanade posilnila o 15 EUR/t na 481 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne stagnovali ceny čiernomorskej pšenice (Ukrajina, Rusko) na 224 EUR/t, kým ceny mäkkej pšenice v USA korigovali nadol o 6 EUR/t na dnešných 219 EUR/t. Ceny kukurice na CBoT medzitýždenne stúpli o 8 EUR/t na 222 EUR/t a sója zlacnela o 3 EUR/t na 465 EUR/t.

 

Pšenica:

 

Ceny novej úrody pšenice v ostatných dňoch ostávajú pod tlakom poklesu po tom, čo analytici pokračujú v navyšovaní svojich odhadov pre nadchádzajúcu produkciu. Najnovšie SovEcon odhadli ukrajinskú produkciu pšenice na rekordných 28,6 mil. ton. Suché počasie mierne zhoršilo kondíciu porastov pšenice vo Francúzsku, keď FranceAgriMer znížilo podiel porastov v dobrej až excelentnej kondícii z 85 % na 81 %. Stále však ide o výrazne vyššie číslo v porovnaní s totožným obdobím roka predtým (57 %). Navyše do Európy dorazili ostatné dni dažde, čo ďalej nabudí porasty pšenice k ďalšiemu progresu finálnej úrody. Z pohľadu technickej analýzy ostáva pre ceny pšenice kľúčová aktuálne cenová rezistencia na cene 220 EUR/t, jej prekonanie otvorí komodite priestor pre rast smerom k 240 EUR/t. Vzhľadom na stále priaznivé vyhliadky budúcej úrody však indície naznačujú skôr na to, že komodita sa bude obchodovať v pásme 202 až 220 EUR/t. Pripomíname, že vlaňajšia úroda sa momentálne na MATIFe obchoduje za 250 EUR/t, treba však povedať, že tento kontrakt (májový kontrakt) najbližšie dni expiruje a teda už viacmenej nie je pre trhy relevantný.

Naďalej tiež platí, že ceny pšenice sú aktuálne stále výrazne podporované masívnym rastom susedného trhu s kukuricou, ktorý je však z pohľadu technickej analýzy aktuálne výrazne prekúpený a teda môže byť náchylný na cenovú korekciu.

 

Kukurica:

 

Kukurica ostáva lídrom v rámci rastu cien spomedzi všetkých hlavných trhových plodín. Pokračujúce sucho v Brazílii vyvoláva naďalej obavy o výšku druhej úrody kukurice (safrinha) v krajine. Kým ešte pred pár mesiacmi analytici odhadovali celkovú úrodu (obidve úrody) kukurice v Brazílii na 110 mil. ton, aktuálne sa začínajú ozývať hlasy, že celková produkcia poklesne pod 100 mil. ton. Naproti tomu dopyt po komodite ostáva silný. USA podľa dát USDA v minulom týždni pripravili na export 2,14 mil. ton kukurice, pričom celkovo v tomto ročníku krajina vyexportovala už 43,4 mil. ton. Stále slušná porcia exportov z USA pritom prúdi do Číny. V marci krajina zaznamenala absolútny mesačný rekord exportov kukurice na úrovni 9,15 mil. ton (doterajší rekord bol 7,75 mil. ton z mája 2018). Na burze CBoT sa kukurici podarilo dostať už na 7 USD za bušel, pričom na MATIFe cena prekročila dnes hodnotu 245 EUR/t. Rastový trend komodity je tak stále jednoznačný. AGROMAGAZÍN však stále upozorňuje na silne prekúpený trh s kukuricou a tiež naďalej silný náklon špekulatívneho kapitálu smerom na dlhú stranu (stávky na rast cien). Fundamenty trhu aktuálne síce poukazujú stále na výrazne sa stesňujúcu ponuku tohtoročníkovej produkcie kukurice, čo tlačí ceny nadol, no je len otázkou času, kedy sa účastníci trhov začnú zameriavať na novú úrodu. Sejba kukurice v USA pritom ostatný týždeň výrazne zakcelerovala, keď farmári už majú zasiatych 46 % plánovaných výmer kukurice, čo znamená, že za týždeň stúplo toto číslo o 29 %. Inými slovami farmári v USA za týždeň zasiali prakticky tretinu plánovaných výmer plodiny. Súčasné bohaté cenové ohodnotenie kukurice pritom s veľkou pravdepodobnosťou namotivuje poľnohospodárov zvyšovať pestovateľské výmery, čo dáva predpoklad pre dosiahnutie vysokej produkcie v nasledujúcom pestovateľskom ročníku. Rovnako tak analytici SovEconu najnovšie odhadli nadchádzajúcu produkciu kukurice na Ukrajine na rekordných 36,6 mil. ton. Nová pestovateľská sezóna kukurice je tak síce stále len na začiatku, no treba sa mať na pozore, pretože apetít farmárov zasiať kukuricu a olejniny najbližší ročník vďaka priaznivým cenám na trhu bude obrovský. A ako už sme avizovali v našich analýzach už viackrát, trh futures sa pozerá pri cenotvorbe smerom dopredu do budúcnosti a teda už teraz môže začať započítavať do cien budúce vyhliadky úrody. Nehovoriac o tom, že kukurica je z pohľadu technickej analýzy zrelá na korekciu. To je riziko, s ktorým treba naďalej reálne počítať.

 

Olejniny:

 

V piatok sme sa na burze MATIF rozlúčili s obchodovaním májového kontraktu repky, ktorý expiroval na cene 601 EUR/t, pričom líderskú pozíciu aktuálne prevzal prvý kontrakt novej úrody (august 21), ktorý sa aktuálne obchoduje na 515 EUR/t. Otázka tak vyznieva či sa aj nový kontrakt pokúsi siahnuť na maximá svojho predchodcu, čo však s blížiacou sa žatvou komodity v Európe ostáva málo pravdepodobné. Je pravdepodobné, že nadchádzajúca produkcia repky v EÚ bude opäť len priemerná a rovnako priemerná bude i produkcia Ukrajiny, kde farmári vlani medziročne znížili pestovateľské plochy takmer o tretinu. Rovnako tak Kanadský štatistický úrad prekvapil minulý týždeň, keď stanovil tohtoročné pestovateľské plochy repky v Kanade len na 8,71 mil. ha, čo bolo výrazne pod priemerom odhadov analytikov (9,15 mil. ha). Treba však podotknúť, že ceny novej úrody repky v Kanade ostávajú na atraktívnych 480 EUR/t, čo môže motivovať farmárov k navyšovaniu pestovateľských plôch. Práve reálna výška kanadských výmer totiž dominantne bude prehovárať do vývoja cien repky po žatve v Európe. Druhým faktorom bude vývoj na susednom trhu so sójou. Aj tu môžeme očakávať, že USA navýši pestovateľské plochy sóje vďaka atraktívnym cenám nad súčasné očakávania USDA. Aj tempo sejby sóje v USA sa v ostatnom týždni výrazne zrýchlilo. Farmári zasiali sóju už na 24 % plánovanej výmery, pričom 5 – ročný priemer pre toto obdobie je 11 %. A tak i keď vzhľadom na pretrvávajúci rastový trend na burzách nemôžeme v tomto momente vylúčiť tvorbu nových maxím cien sóje (či cien novej úrody repky na burze MATIF), upozorňujeme na možnú cenovú korekciu. Kto pozorne číta naše výhľady vie, že už dlhodobejšie avizujeme v našich prognózach pri plodinách tvorbu ich cenového vrcholu v priebehu mája, pričom tento náš výhľad sa nateraz nezmenil. Vzhľadom na to, že ceny hlavne jarných plodín majú za sebou masívny cenový rast, cenová korekcia môže byť pomerne výrazná. Počítajme aj s touto alternatívou v našich predajných plánoch produkcie.

V rámci očakávaných cien plodín na konci týždňa naďalej počítame s možnou cenovou korekciou aj keď stále platí, že v rastovom trende stále existujú slušné vyhliadky pre tvorbu nových cenových maxím a to hlavne pri cenách olejnín či kukurice. Napríklad repka môže najbližšie dni atakovať znova cenovú úroveň 527 EUR/t, kde narazí na silnú cenovú rezistenciu. Očakávané ceny plodín na konci 18. týždňa 2021: pšenica 210 – 220 EUR/t, kukurica 225 – 238 EUR/t, repka 495 – 520 EUR/t.

 

Zookomodity:

 

Jatočné ošípané:

 

Ceny jatočných ošípaných v Európe ostávajú dominantne stabilné s tendenciou mierneho vzostupu nahor. Nemecké ceny v tomto týždni stagnujú na 1,42 EUR/kg jat. hm., pričom na dnešnej aukcii na burze ISN v krajine komodita na medzitýždennej báze mierne zdražela a to o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,47 EUR/kg jat. hm. Dánske farmárske ceny ošípaných medzitýždenne posilňujú o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,61 EUR/kg jat. hm. Môžeme tak i v SR tento týždeň očakávať mierny nárast ceny jatočných ošípaných a to do pásma 1,47 – 1,53 EUR/kg jat. hm.

Čínske ceny jatočných ošípaných v rámci tretej dekády apríla prevažne stagnovali, keď na medzitýždennej báze posilnili o 1 eurocent/kg jat. hm. na 3,03 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian ceny živých ošípaných medzitýždenne posilnili o 51 EUR/t ž. hm. na dnešných 3499 EUR/t ž. hm., čo naďalej poukazuje na stabilnú cenotvorbu na miestnom trhu.

Pokračujúci silný domáci dopyt po bravčovine v USA naďalej dvíha aj miestne farmárske ceny komodity a to vrátane futures kontraktov na burzách. Ceny futures jatočných polovičiek v USA medzitýždenne vzrástli o 5,4 % na 2,48 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota sa pritom držia nad burzovými cenami, keď medzitýždenne stúpli o 2,7 % na 2,57 USD/kg jat. hm.

 

Jatočný HD:

Nemecké ceny jatočných býkov pokračujú v sezónnom poklese, keď v tomto týždni klesajú o 5 eurocent/kg jat. hm. na 3,85 EUR/kg jat. hm. (R3), ceny jatočných kráv ostávajú medzitýždenne nezmenené na 3,05 EUR/kg jat. hm. (R3).

 

Mlieko:

Európske ceny masla medzitýždenne posilnili o 117 EUR/t na dnešných 4105 EUR/t, pričom vzostup nahor v sledovanom časovom úseku zaznamenali i ceny SOM a to o 5 EUR/t na 2575 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak medzitýždenne posilnila o 1,9 % na 38,82 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 16. týždni na medziročnej báze boli o 0,7 % nižšie, pričom spotové ceny mlieka v krajine v minulom týždni vzrástli o 1,5 EUR/100 kg do pásma 33,5 – 34,5 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Holandsku posilnili medzitýždenne o 2 EUR/100 kg na 36,5 EUR/100 kg. Európska produkcia mlieka sa postupne blíži k svojej sezónnej celoročnej špičke, čo by mohlo do ďalších mesiacov pri udržaní sa stabilného dopytu posunúť ceny surového kravského mlieka opäť o niečo vyššie. Veľké európske mliekarne ako napr. Arla ohlasujú aj pre mesiac máj rast cien mlieka, čo by sa mohlo prejaviť aj na raste farmárskych cien v strednej Európe.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra priniesla celkový mierny pokles cien mliečnych komodít, keď jednotlivé kontrakty boli zobchodované za priemernú cenu 4162 USD/t, čo bolo o 0,7 % menej v porovnaní s minulou aukciou spred 2 týždňov. Síce vzrástli ceny SOM a sušeného plnotučného mlieka, celkový cenový index však stiahla nadol klesajúca cena masla o 12,1 % v porovnaní s minulou akciou.

Ceny mlieka v USA v ostatnom týždni korigovali nadol o 0,9 % na dnešných 41,98 USD/100 kg po tom, čo USDA informuje o dostatku mlieka na americkom trhu určeného pre spracovanie. Určitý problém je so zvozmi mlieka po tom, čo v USA sa aktuálne narastá problém s nedostatkom vodičov nákladných automobilov.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2021: 33,86 EUR/100 kg, jún 2021: 34,10 EUR/100 kg, júl 2021: 34,25 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2021: 34,05 EUR/100 kg, jún 2021: 34,45 EUR/100 kg, júl 2021: 34,40 EUR/100 kg.

 

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v ostatnom týždni opätovne posilnili smerom k 69 USD za barel, čo znamená, že na medzitýždennej báze sú vyššie o 3 USD za barel. K vzostupu cien ropy prispela séria správ o výrazne akcelerujúcej ekonomike USA, kde tamojšie HDP za 1. kvartál 2021 vzrástlo medziročne o 6,4 %. Ropu nezastavila v raste ani správa o tom, že členovia OPEC+ sa budú najbližšie mesiace držať svojho nedávno načrtnutého plánu a postupne navyšovať svoju produkciu ropy. Trhy pritom evidentne nerozrušuje ani dianie v Indii, kde ostatný týždeň zaznamenávajú rekordné prírastky COVID-19 pozitívnych, ktoré sa hýbu medzi 350 až 400 tis. pozitívnych prípadov denne. Technická analýza naznačuje, že ropa Brent by sa mohla najbližšie obdobie pokúsiť o vzostup k svojmu doterajšiemu tohtoročnému maximu na 71 USD za barel.

Vzostup cien ropy tlačí nahor i ceny PHM v Európe, čo znamená, že podobný trend s veľkou pravdepodobnosťou dorazí čoskoro aj na slovenské čerpacie stanice. Predpokladáme, že v najbližšom týždni vzrastú ceny nafty o 2 eurocent/l na 1,18 EUR/l, pričom ceny benzínu Natural 95 by mohli posilniť o 1,5 eurocent/l na 1,355 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2