LG_mailpodpis_CZ-Architect-700x130_2022_1

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

psenicaKS – Agrar: Očakávaná produkcia mäkkej pšenice v okolí 136,5 mil. ton

Kvôli kríze spôsobenej koronavírusom pretrvávala do polovice marca na trhu s pšenicou negatívna nálada.

Potom ale prišiel veľký dopyt zo strany spotrebiteľov, ktorí sa začali predzásobovať. Mlyny unisono informovali o veľkom náraste dopytu v oblasti predaja s malými baleniami. V kombinácii s meškaním logistiky (hraničné kontroly vo vnútri EÚ z dôvodu obmedzenia cestovania, predĺžené časy vybavovania a obmedzenia personálu v nákladných spoločnostiach) sa postarali o explóziu ceny komodity. Májový kontrakt pšenice na burze MATIF posilnil koncom marca v priebehu 5 obchodných dní o 20 EUR/t a priblížil sa k značke 200 EUR/t.

Európska komisia navýšila svoj odhad exportov pšenice do tretích krajín v tejto sezóne o ďalšie 2 mil. ton na 30 mil. ton (vlani 21,5 mil. ton). Združenie pestovateľov obilnín Európy Coceral v marci zredukovalo svoj odhad tohtoročnej produkcie obilnín v EÚ vrátane V. Británie v porovnaní s januárovým odhadom o 0,2 mil. ton na 302,5 mil. ton (vlani 307,9 mil. ton). Odhad produkcie mäkkej pšenice bol zredukovaný o 1,4 mil. ton na 136,5 mil. ton, dominantne kvôli poklesu odhadu produkcie vo V. Británii.
Analytici Stratégie Grains v marci zredukovali svoj odhad nadchádzajúcej produkcie mäkkej pšenice v EÚ medzimesačne o 1,9 mil. ton na 136,7 mil. ton. Exporty v sezóne 2019/20 analytici navýšili o 0,6 mil. ton na 31,2 mil. ton.

Prognostická jednotka EK (MARS) vo svojom marcovom bulletine odhadla po prvýkrát tohtoročný priemerný hektárový výnos nadchádzajúcej úrody mäkkej pšenice v EÚ na 5,88 t/ha, čo je o 2,1 % menej ako pred rokom, resp. 1,9 % viac v porovnaní s päťročným priemerom.

Bianca Link, komoditná analytička KS Agrar, NemeckoNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov