Basf Revysol

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

SCH-kolaz-graf--dojnica-1AGROMAGAZÍN – prognóza cien zookomodít a energií pre 47. týždeň 2021

Uplynulý týždeň sme videli na trhu stagnáciu cien väčšiny zookomodít a pokračovanie korekcie cien ropy Brent pod 80 USD za barel.

Jatočné ošípané

Len minimálne cenové zmeny zaznamenali v uplynulom týždni európske ceny jatočných ošípaných. Nemecké ceny komodity pritom aj v tomto týždni ostávajú zastabilizované na 1,20 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny v Dánsku rovnako ostávajú bez zmeny na 1,26 EUR/kg jat. hm. Rovnaký obrázok sa nám pritom naskytá, keď sa pozrieme na cenotvorbu momentálne najväčšieho producenta ošípaných v EÚ – Španielsko, kde sa i v minulom týždni komodita obchodovala na medzitýždenne nezmenených 1,02 EUR/kg jat. hm.

Produkcia ošípaných v EÚ podľa dát EK od januára do augusta 2021 vzrástla medziročne o 2,8 %, no dáta z júla o stavoch jednotlivých kategórií ošípaných naznačujú, že produkcia v EÚ sa počas jesene utlmuje. Podľa očakávaní exporty ošípaných z EÚ do Číny za prvé tri kvartály roka 2021 klesli medziročne o 10 % po tom, čo sa stavy ošípaných v Číne počas jari definitívne zotavili z Afrického moru ošípaných.

Dáta o importoch Číny pritom naznačujú, že táto krajina síce ostatné mesiace spomalila svoje importy bravčoviny, no tie boli za prvé tri kvartály roka 2021 aj tak na úrovni 3 mil. ton jatočnej hmotnosti, čo je číslo blízke úrovni z roka predtým. Dopyt Číny po bravčovine tak ostáva naďalej pomerne robustný. Dôvodom tohto trendu môže byť i prestávka v raste stavov ošípaných v krajine po tom, čo tamojšie ceny počas leta klesli pod 12 CNY/kg ž. hm., čo priviedlo miestnu produkciu do straty. Aktuálne ale čínske ceny pokračujú už niekoľko týždňov v raste, pričom minulý týždeň posilnili na 18 CNY/kg ž. hm., teda na 2,50 EUR/kg ž. hm., čo signalizuje medzitýždenný nárast ceny o 3 eurocent/kg jat. hm. Pritom nad cenou 17 CNY/kg ž. hm. produkujú miestni chovatelia znovu rentabilne a  tak môžeme očakávať opäť akceleráciu miestnej produkcie.

Ceny jatočných ošípaných v USA medzitýždenne na burze futures oslabili o 1,5 % na 1,65 USD/kg jat. hm., farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota klesli o 4,2 % na 1,23 USD/kg jat. hm. Ceny v regióne by však mohli začať posilňovať po tom, čo práve Čína aktuálne javí zvýšený záujem o americkú bravčovinu v rámci svojich importov.

Predpokladáme, že v SR sa tento týždeň farmárske ceny jatočných ošípaných budú hýbať v bočnom pásme v intervale 1,25 – 1,33 EUR/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Na európskom trhu naďalej pretrváva zvýšený dopyt po jatočných býkoch, čo potvrdzuje i pokračovanie rastu cien v Nemecku, kde býky R3 v tomto týždni posilňujú o 7 eurocent/kg jat. hm. na 4,62 EUR/kg jat. hm. Jatočné kravy v Nemecku aj v tomto týždni vykazujú cenovú stagnáciu na úrovni 3,55 EUR/kg jat. hm. (R3). Obavy zo zavedenia lockdownu v Nemecku pritom v aktuálnom týždni opäť znížili ceny mladých býčkov.

Mlieko

Rastová vlna európskych cien mlieka sa postupne splošťuje. Európske ceny masla medzitýždenne posilnili o 24 EUR/t na dnešných 5313 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM korigovali nadol o 20 EUR/t na dnešných 3205 EUR/t. Teoretická cena mlieka v EÚ sa tak medzitýždenne znížila o 0,1 % na 50,66 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 45. kalendárnom týždni 2021 boli na medziročnej báze nižšie o 3 %, čo naďalej dodáva podporu cenám mlieka na spotovom trhu. Tie v minulom týždni vzrástli o 0,5 EUR/100 kg do pásma 52,5 až 55 EUR/100 kg, pričom rovnakým tempom narástli i spotové ceny mlieka na holandskom trhu, teda o 0,5 EUR/100 kg na 50,5 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA triedy III. určené na produkciu syrov medzitýždenne posilnili o 1,5 % na dnešných 40,28 USD/100 kg. Celkové ceny surového kravského mlieka pre farmárov sa tak hýbu aktuálne cirka o 10 % vyššie, teda v okolí 44 USD/100 kg.

Vysoké ceny na spotovom trhu poukazujú na obmedzenú ponuku komodity v porovnaní s dopytom a to nielen na európskom trhu, ale i medzinárodnom exportnom trhu. Mliekarne tak budú mať ďalej motiváciu zvyšovať nákupné ceny surového kravského mlieka. Tie môžu zakcelerovať svoj rast práve v decembri.

Len pred niekoľkými hodinami mliekareň Arla oznámila, že v decembri zvýši cenu surového kravského mlieka pre farmárov z V. Británie oproti novembru o 3,5 EUR/100 kg, čo je historicky najvyšší medzimesačný nárast ceny, ktorý táto mliekareň doteraz ohlásila. Ako dôvod uviedla výrazný vzostup výrobných nákladov farmárov v súčasnom proinflačnom prostredí. Predpokladáme, že to bude silná motivácia zvyšovať ceny aj pre ďalšie európske mliekarne vrátane tých slovenských. I preto navyšujeme náš odhad cien mlieka pre SR v nasledujúcich dvoch mesiacoch.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): November 2021: 33,95 EUR/100 kg, december 2021: 35,45 EUR/100 kg, január 2022: 36,60 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): November 2021: 34,35 EUR/100 kg, december 2021: 35,95 EUR/100 kg, január 2022: 37,05 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent má za sebou hektický týždeň, keď komodita ostatné dni citeľnejšie strácala, pričom do dnešného rána jej cena poklesla k 79 USD za barel, čo znamená medzitýždenný pokles o 3 USD za barel. Zavádzanie nových lockdownov v Európe, spomaľovanie ekonomickej aktivity Číny a najnovšie ohlásenia viacerých krajín, že pustia do obehu strategické rezervy ropy v snahe znížiť ceny palív sa postarali o to, že ropa korigovala nadol. Napokon sa trh skutočne i dočkal toho, že postupne USA, Čína, India, Veľká Británia, J. Kórea v rozpätí prakticky jednej hodiny dnes poobede uvoľnili do obehu časť svojich strategických rezerv ropy.

Paradoxne táto akcia mala na ceny ropy opačný efekt, keď Brent po ohláseniach posilnil z ceny 79 USD za barel na aktuálnych 82 USD za barel. Krajiny totiž kumulatívne pustili na trh len relatívne malé množstvo zásob, ktorým dominovali USA s dodávkou 50 mil. barelov. Napr. Čína uvoľnila len 17 mil. barelov, čo je množstvo, ktoré krajina spotrebuje v priebehu necelého dňa. Dôležité ale bolo, že už pri zverejnení zámeru krajín uvoľniť strategické rezervy ako aj po ich samotnom uvoľnení do obehu, zasiahli slovnou intervenciou členovia OPEC+, ktorí naznačili, že možno ustúpia tento mesiac od svojho zámeru navýšiť dennú produkciu ropy o 400 tis. barelov (OPEC+ má plán je zvyšovať každý mesiac produkciu ropy o 400 tis. barelov denne až do konca roka 2022), aby sa na trhu opätovne nezačali v 1.Q. 2022 tvoriť prebytky ropy. OPEC+ totiž s obavami sleduje novú vlnu nárastu infikovaných ochorením COVID-19, ktoré vedú k zavádzaniu protipandemických opatrení vo viacerých regiónoch sveta, dominantne v Európe.

Ropa si tak po dnešnej akcii naďalej drží šance pre pokračovanie svojho cenového vzostupu, je však pravdou, že svoju cestu za novými maximami si po minulotýždňovej korekcii svojej ceny skomplikovala. Posun ceny nad 83 USD za barel by komodite mohol otvoriť priestor pre otestovanie jesenných maxím na cene 86 USD za barel. Na druhej strane, ak sa rope nepodarí dostať cez 83 USD za barel, môže znovu otestovať svoje včerajšie minimá. Predpokladáme, že komodita sa bude najbližší týždeň hýbať v pásme medzi 79 až 86 USD za barel.

Ešte ráno to vyzeralo podľa našich prepočtov na to, že v tomto týždni by mohli ceny nafty v SR klesnúť o 2,5 eurocent/l na 1,37 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 1 eurocent/l na 1,50 EUR/l. Keďže ale ropa dnes znovu citeľne posilnila a tiež skutočnosti, že euro oslabilo voči doláru ostatný týždeň o takmer 2 %, je pravdepodobné, že opäť primárnou taktikou v stanovovaní cenotvorby PHM najbližší týždeň bude vyčkávanie. A to signalizuje ponechanie cien bez zmien, resp. len ich kozmetické úpravy smerom nadol.


/AGROBIZNIS/NAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

Basf Revysol

200x800px-Agromagazin-Revysol