logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien plodín pre 37. týždeň 2021

Ceny plodín na globálnych burzách ostatný týždeň mierne korigovali nadol, no treba povedať, že dnešné správy viacerým komoditám znovu dodali „prorastové krídla“.

Na burze MATIF medzitýždenne klesla cena pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 239 EUR/t. Kukurica oslabila rovnako o 3 EUR/t na dnešných 212 EUR/t. Repka si medzitýždenne pripísala na MATIFe zisk 2 EUR/t, keď dnes otvorila na cene 576 EUR/t. Býčie správy od Stats Can však v priebehu dňa poslali ceny repky už na 588 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne oslabila o 22 EUR/t na dnešných 580 EUR/t, no predpokladáme, že vyššie uvedená správa dnes komodite pomôže zamieriť citeľne vyššie. Austrálska repka medzitýždenne stagnovala na cene 566 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástla cena čiernomorskej pšenice o 2 EUR/t na dnešných 256 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA poklesla o 11 EUR/t na 214 EUR/t. Cena kukurice na CBoT korigovala nadol medzitýždenne o 3 EUR/t na dnešných 171 EUR/t, kým sója si udržala cenu nezmenenú na 400 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice na burze MATIF ostatný týždeň pokračovala v miernej korekcii, no dnes cenu komodity posunuli výraznejšie nahor dve správy. Najprv francúzske ministerstvo poľnohospodárstva znížilo odhad tohtoročnej produkcie pšenice v krajine o 0,6 mil. ton na 36,1 mil. ton a následne analytici Stats Can znížili odhad nadchádzajúcej produkcie pšenice v Kanade kvôli letným suchám na 22,9 mil. ton, čo signalizuje medziročný pokles o 38 %. Cena pšenice na MATIFe tak skokovo posilnila k 245 EUR/t, pričom na cenovom grafe vytvorila cenovú medzeru. Tieto medzery majú pritom tendenciu byť znovu vyplnené a tak bude zaujímavé sledovať či sa pšenica v ďalšom období nezačne znovu porúčať na nižšie úrovne.

Vo svojej podstate obidve vyššie uvedené správy z pohľadu globálnej bilancie pšenice nezohrávajú až tak veľký význam, keďže USDA v reporte WASDE (viac info v zajtrajšom spravodajstve) už minulý týždeň kvantifikovalo kanadskú produkciu pšenice na 23 mil. ton a rovnako pokles odhadu pre Francúzsko nie je nejako významne markantný. Je však vidieť, že trh s agrokomoditami má naďalej býčie sklony (tendenciu posilňovať) a i preto nemožno vylúčiť, že cena pšenice sa pokúsi najbližšie dni dostať sa znovu k 250 EUR/t. Predpokladáme ale, že súčasný vzostup ceny bude len dočasný a že blízkou destináciou pre ceny pšenice na burze MATIF je spätný zosun k 220 EUR/t.

Kukurica

Dnešná býčia nálada na trhu s plodinami sa preniesla aj na ceny kukurice a to napriek tomu, že zverejnené správy sa netýkali tejto plodiny. USDA minulý týždeň navýšilo odhad nadchádzajúcej produkcie kukurice v USA a po dlhšej dobe opäť navyšovalo aj odhad očakávaných koncoročníkových zásob v krajine. Kukurica na burze CBoT reagovala na report WASDE zmiešane, keď najprv cena klesla pod 5 USD za bušel, no neskôr komodita dokázala svoje straty vymazať. V nasledujúcich dvoch obchodných dňoch sa pritom cena hýbe v bočnom pásme a nateraz nevykazuje tendencie pre pokračovanie poklesného trendu, v ktorom sa kukurica momentálne nachádza (burza CBoT).

Na burze MATIF sa kukurica nateraz úspešne drží nad úrovňou svojej cenovej podpory ležiacej na 210 EUR/t, no výhľad silnej očakávanej produkcie Ukrajiny túto jeseň (39 mil. ton) nesporne vyvíja poklesné tlaky na cenu komodity aj na tejto burze. Pokles ceny pod 210 EUR/t by znamenal otvorenie priestoru pre ďalšiu korekciu smerom k 198 EUR/t. Tento scenár vývoja pritom do budúcich dní nemožno vylúčiť. Na druhej strane dnes Stats Can opäť dodal slušný prorastový impulz cenám repky, z čoho aktuálne profitujú prakticky všetky plodiny vrátane kukurice. Predpokladáme, že pri kukurici súčasná korekcia ceny nadol stále nie je dokončená, no nevylučujeme, že najbližšie dni uvidíme aj na tomto trhu mierny vzostup cien.

Olejniny

Stats Can dnes popri odhadoch tohtoročnej úrody pšenice v Kanade zverejnil aj odhad nadchádzajúcej produkcie repky v krajine. Ten medzimesačne zredukoval o ďalšie 2 mil. ton na aktuálnych 12,78 mil. ton, čo znamená, že tohtoročná produkcia repky poklesne medziročne o 34 %. Ba čo viac, pri takejto produkcii Kanada bude mať na export k dispozícii sotva 5 mil. ton repky, keďže domáca spotreba sa hýbe v okolí 8 mil. ton. Pri letmom pohľade na reakciu kanadského trhu s repkou na report vidíme zaujímavú reakciu. Cena najprv skočila nahor viac ako 20 EUR/t na 602 EUR/t, no približne 1 hodinu po tejto kulminácii je cena repky znovu na 588 EUR/t, čo znamená, že odovzdáva slušnú porciu svojich ziskov.

Podobný trend, no v menšom meradle je badateľný aj na burze MATIF, kde repka po zaknihovaní ceny 589 EUR/t sa aktuálne zosunula k 583 EUR/t. Z pohľadu technickej analýzy je však nateraz trend jasný a indície nasvedčujú tomu, že repka na burze MATIF sa môže pokúsiť otestovať svoje jarné maximá na cene 603 EUR/t. Stále však upozorňujeme na fakt, že repky je síce na trhu nedostatok, no ďalšie olejniny vyzerajú sľubne. Ukrajina hlási, že žatva slnečnice sa zrejme omešká túto jeseň o 2 až 3 týždne, no naďalej platí, že produkcia slnečnice v Európe má byť veľmi robustná. Cena repkového oleja sa tak postupne môže začať dostávať pod tlak vďaka očakávanej komfortnej produkcii slnečnicového ako aj sójového oleja. I preto v našom dlhodobejšom výhľade počítame naďalej s korekciou cien repky na burze MATIF. Tento týždeň však trend ostáva jasne neporušený a to znamená, že pred nami môže byť vyššie avizovaný test repky na cene 603 EUR/t (MATIF). Na druhej strane pokles ceny repky pod 570 EUR/t by bol varovným znakom, že pred nami je ďalšie zlacňovanie najpestovanejšej olejniny Európy.

Dnešný vzostup cien repky sa pretavil aj do slušného vzostupu cien sójového oleja, čo podporilo i ceny sóje na burze CBoT. Sója ale ostáva stále pevne v poklesnom trende a i preto nateraz očakávame obnovenie zostupnej trajektórie tejto plodiny smerom k 12 USD za bušel. Tento faktor je súčasne i dôvodom, prečo zostávame opatrní v našej predikcii aktuálneho pokračovania rastu cien repky na burze MATIF. V nejakom momente totiž môže lacnejúca sója začať ťahať nadol i ceny repky.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 37. týždňa 2021: pšenica 235 – 240 EUR/t, kukurica 208 – 212 EUR/t, repka 575 – 603 EUR/t.


/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút
agrofilm

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov