Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien plodín pre 23. týždeň 2021

 

Zvýšená volatilita cien plodín na svetových burzách pokračuje, keď sa o slovo aktuálne prihlasuje tzv. weather rally, čo je de facto rast cien vyvolaný možnou nepriazňou počasia na kondíciu plodín.

 

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 217 EUR/t. Cena vlaňajšej úrody kukurice na MATIFe ostatný týždeň korigovala nadol o 3 EUR/t na dnešných 258 EUR/t, zatiaľ čo prvý kontrakt novej úrody posilnil o 8 EUR/t na dnešných 212 EUR/t. Repka na burze MATIF poskočila medzitýždenne nahor o 27 EUR/t na dnešných 542 EUR/t, zatiaľ čo kanadská repka (nová úroda) posilnila o 37 EUR/t na 530 EUR/t (vlaňajšia úroda zlacnela o 15 EUR/t na 596 EUR/t). Cena austrálskej repky sa momentálne pohybuje na úrovni 470 EUR/t, čo je o 1 EUR/t viac ako pred týždňom.

Na burze CBoT medzitýždenne posilnili ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 2 EUR/t na 215 EUR/t, pričom ceny mäkkej pšenice v USA vzrástli o 6 EUR/t na 205 EUR/t. Ceny kukurice na burze CBoT posilnila o 9 EUR/t na 220 EUR/t a sója zdražela o 11 EUR/t na 471 EUR/t.

 

Pšenica

Tzv. weather rally ostatné dni tlačí ceny plodín nahor, pričom výnimkou neostáva ani pšenica. Na Urale a Sibíri, kde spravidla majú ruskí farmári zasiatych 60 % všetkej výmery jarnej pšenice (okolo 7 mil. ha) naďalej prevláda suché a veľmi teplé počasie. Analytici SovEconu by zajtra mali opätovne meniť prognózu tohtoročnej celkovej produkcie pšenice v krajine, pričom je dosť možné, že práve kvôli nie ideálnej kondícii porastov jarnej pšenice budeme vidieť mierny pokles v ich odhade na medzimesačnej báze. Podobný problém majú pritom aj porasty jarnej pšenice v USA, pričom v miestnom regióne minulý týždeň vystúpili teploty k 40 stupňom Celzia a súčasne tu prevládalo suché počasie. No na najbližšie dni meteorológovia prognózujú príchod zrážok, čo nepochybne pomôže miestnym porastom, no taktiež to môže zastaviť cenový vzostup pšenice a vyvolať novú korekciu. Na margo porastov jarnej pšenice v USA ako aj v Rusku však treba povedať, že jarné variety tvoria z celkovej produkcie obidvoch krajín len malú časť, napr. v Rusku približne len pätinu celkovej produkcie.

Európa naďalej vykazuje priaznivé klimatické podmienky, pričom analýzy hovoria o tom, že produkcia pšenice v EÚ má toto leto na medziročnej báze stúpnuť o 12,3 mil. ton. Príchod zrážok do USA tak môže postupne začať utlmovať súčasnú weather rally a tým vyvolať cenovú korekciu plodín. Pritom pšenica má aktuálne stále najslabšie fundamenty k tomu, aby obhájila ďalšie pokračovanie rastu svojej ceny. I preto v AGROMAGAZÍNe naďalej predpokladáme, že po zaknihovaní cenovej rezistencie na cene 220 EUR/t na burze MATIF začne cena komodity znovu klesať späť k značke 202 EUR/t.

 

Kukurica

Práve kukurica a taktiež sója boli ostatný týždeň hlavnými beneficientmi už spomínanej weather rally. Aj keď to so zrážkovým deficitom na Americkom stredozápade stále nevyzerá kriticky, situácia sa tu postupne vo vybraných regiónoch komplikuje. Aj keď je treba povedať, že najbližší týždeň by sa aj tento región mal dočkať zrážok v pásme medzi 25 až 75 mm, čo môže súčasnú weather rally zhatiť a vyvolať novú vlnu cenových poklesov komodity. Kukurica minulý týždeň tentoraz už nezískala podporu zo strany silného dopytu Číny po americkej kukurici, keď minulotýždňové exportné objednávky pre sezónu 2021/22 spomalili na 440 tis. ton, a teda v porovnaní s týždňom predtým tvorili len desatinu objemu. Teplé a suché počasie však napriek tomu predchádzajúce dni pomohlo cenám kukurice v raste smerom k 7 USD za bušel, resp. k 260 EUR/t na burze MATIF. Ak ale do USA dorazia tento týždeň zrážky, je pravdepodobné, že kukurica znovu odovzdá svoje predchádzajúce zisky, keď sa môže porúčať späť k 6 USD za bušel.

Veľa bude závisieť aj od dát o amerických exportoch plodine pre uplynulý týždeň a tiež ako sa bude vyvíjať kondícia porastov plodiny v USA. Ku koncu minulého týždňa bolo v dobrej až excelentnej kondícii 72 % porastov kukurice, čo je o 4 % menej ako pred týždňom. Suché a teplé počasie sa tak čiastočne začína podpisovať pod zhoršenú kondíciu kukurice v USA, stále však nemožno hovoriť o nejakých anomáliách. Počasie však bude nepochybne najbližšie týždne ďalej prehovárať do cenotvorby a i preto môžeme naďalej očakávať prudšie cenové pohyby plodiny a to obidvomi smermi. Vývoj v USA tak bude ovplyvňovať aj ceny v Európe. Sejba kukurice na Ukrajine je na konci, pričom farmári zasiali 5,3 mil. ha kukurice. Miestna produkcia tak môže mať ambíciu najbližšiu sezónu prekonať métu 35 mil. ton. Situácia so zrážkami sa mierne zlepšila v Brazílii, no sucho si už vybralo svoju daň na porastoch. Analytici očakávajú, že krajina zožne celkovo 94 mil. ton kukurice, čo je 16 mil. ton pod prvými odhadmi zo začiatku sezóny.

Špekulatívny kapitál pri kukurici minulý týždeň naďalej vyberal zisky, vďaka čomu čisté krátke pozície tejto skupiny investorov poklesli o ďalších 22 tis. kontraktov na 268 tis. kontraktov. Stále však ide o pomerne vysoké číslo a teda naše varovanie ohľadom pokračovania trendu cenového poklesu kukurice vplyvom zatvárania krátkych pozícií zo strany špekulatívneho kapitálu naďalej trvá. V celkovom sumári očakávame pri kukurici najbližší týždeň opäť volatilnejší cenový vývoj s tendenciou poklesu cien. Koncom týždňa bude pritom zverejnený aj júnový WASDE report, ktorý môže volatilitu (kolísanie) cien ešte viac zvýšiť.

 

Olejniny

Repka na burze MATIF sa v minulom týždni odvážne odrazila nahor, keď sa jej cene podarilo vymaniť dokonca z obchodného pásma 490 – 530 EUR/t, čo komodite z pohľadu technickej analýzy znovu otvorilo priestor pre vzostup do pásma 560 až 570 EUR/t. Nateraz sa komodite podarilo posilniť na 548 EUR/t, včerajšie vyberanie ziskov na sóji však zrazilo nižšie i ceny repky. Austrálsky ABARES odhaduje najbližšiu produkciu repky v krajine na 4,25 mil. ton, čo je výrazne viac v porovnaní s marcovým odhadom na 3,5 mil. ton. Dôvodom je už nami avizované tohtoročné citeľnejšie rozšírenie pestovateľských plôch repky v krajine. Austrálska repka je súčasne aktuálne najlacnejšou repkou na globálnom trhu s cenou 470 EUR/t. Repka dostala minulý týždeň prorastový impulz aj vďaka sóji, ktorú weather rally poslala na burze CBoT k 16 USD za bušel. Podporou ceny sóje boli aj včerajšie prvé dáta o kondícii porastov plodiny v USA, keď USDA kvantifikovalo v dobrej až excelentnej kondícii len 67 % porastov, o 5 % menej v porovnaní v totožným obdobím minulého ročníka. No i pri sóji platí, že ak do USA dorazia tento týždeň zrážky, cena môže korigovať nižšie a myslíme si, že to vyvolá podobný efekt aj pri cenách repky na burze MATIF. Na druhej strane vyššie ceny ropy tlačia nahor i ceny olejov, keď napríklad sójový olej počas včerajšieho obchodovania dosiahol historicky najvyššiu cenu. Treba tak povedať, že olejniny si naďalej držia pevnú pozíciu v rastovom trende a kým to tak bude, ich ceny môžu ostať naďalej atraktívne.

Naďalej však upozorňujeme na riziko rýchlych a prudkých poklesov cien olejnín, ktoré môžu v súčasnej situácii nastať kedykoľvek a bez ohlásenia. Predpokladáme, že repka tento týždeň sa pokúsi znovu otestovať cenové pásmo medzi 550 až 565 EUR/t, no následne sa bude opäť porúčať nižšie pod 530 EUR/t. Tlačiť nižšie ju totiž môže i zlepšujúci sa výhľad tohtoročnej úrody v EÚ, ktorá by mala podľa najnovších prognóz dosiahnuť 16,7 mil. ton. Predpokladáme pritom, že dobrý hektárový výnos vykáže aj produkcia na Ukrajine, aj keď tu platí, že pestovateľské výmery sú na medziročnej báze o 30 % nižšie.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 23. týždňa 2021: pšenica 208 – 214 EUR/t, kukurica 240 – 250 EUR/t, repka 525 – 535 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2