logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Bajus-podaSúboj o pôdu na východe

Aj na východnom Slovensku vedia ako sa vie občas vyhrotiť súboj o pôdu a vlastnú úrodu.

Najmä ak na druhej strane stojí zahraničný poľnohospodár so svojimi právnikmi.

Rodina Bajusovcov vie aké dôležité je nepodceňovať investície do nákupu pôdy. Presvedčili ich o tom aj vlastné skúsenosti, keď pred tromi rokmi im susedný podnik so zahraničným majiteľom znemožnil pozberať svoju úrodu.

Na základe predbežného opatrenia súdu, vydaného veľmi tesne pred žatvou, mali zakázaný vstup na nimi obrábanú časť parcely (na ktorej spomínaný susedný podnik vlastnil časť podielov). Výsledkom bolo to, že nemohli zožať úrodu pšenice z výmery viac ako 3 ha.

Situácia sa síce časom vyriešila, zaknihovaná škoda však už bola nenávratne spečatená. Na uvedenú časť parcely totiž mohli vstúpiť až v čase, keď už bolo pšeničné zrno znehodnotené natoľko, že by sa im už nepokryli ani náklady na zber kombajnom.

Podnik preto neváha a voľné finančné zdroje sa už roky snaží investovať do nákupu pôdy. Momentálne majú už o niečo málo viac ako tretinu obrábaných pozemkov v osobnom vlastníctve. Vincent Bajus priznáva, že táto priorita už roky potláča investície do ďalších potrebných aktív, predovšetkým do strojovej techniky ako aj pozberovej úpravy plodín, skúsenosti z minulosti im však nedávajú príliš na výber. A keďže to v Stretavke myslia s rozvojom podniku dlhodobo, inej alternatívy niet.

„Investície do pôdy sú nevyhnutné. Je to drahá záležitosť, ale neostáva nám nič iné len makať, aby sa dali nákupy naďalej realizovať bez toho, aby to ohrozilo ekonomiku hospodárenia podniku“, vyjadruje svoje presvedčenie agromanažér zo Stretavky. Ako dodáva, investície do pôdy majú v portfóliu budúcich plánov agropodniku naďalej svoje pevné miesto.

Mali by však pribudnúť aj investície do modernizácie techniky či do pozberovej linky. Neustane ani ďalšia spolupráca s SPU v oblasti vedeckých projektov (aktuálne tu riešia projekt s názvom „Vplyv štruktúry pôdy na ťahový odpor stroja“) a zelenú majú dostať ďalšie nové ročníky Dňa poľa.

Celý článok nájdete v AGROMAGAZÍNe 4/2021 na s.7.-9.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov